Americké akcie pokračují v býčím trendu

- Americká ekonomika prožívá od počátku devadesátých let konjukturu, jakou už hodně dlouho nikdo nepamatuje. Tomu odpovídá nejen optimistická nálada spotřebitelů, ale i investorů. V březnu pokořil poprvé v historii známý Dow Jonesův index magickou hranici 10.000 bodů, v květnu už to bylo 11.000. V úterý dosáhl rekordu mimoburzovní trh Nasdaq, na kterém se obchodují akcie vyspělých technologických společností, když pokořil hranici 3.000 bodů a včera své obchodování poprvé nad touto hranicí uzavřel. Stále více lidí si však začíná klást otázku, kdy se nečekaně dlouhá a silná etapa růstu zastaví.

Mimoburzovní trh Nasdaq, který soustřeďuje to nejlepší, co může Amerika v oboru vyspělých technologií nabídnout, přidal 46,88 bodu a seanci uzavřel vzestupem o 1,57 procenta na hodnotě 3028,51 bodu.

Před splasknutím bubliny představované vysokými cenami akcií varoval i Alan Greenspan, předseda Federálního rezervního systému, tzv. FEDu, což je jakási obdoba naší centrální banky.

Analytikové očekávají, že Federální rezervní systém mírně zvedne úrokové sazby, aby zabránil přehřátí ekonomiky a růstu inflace. Nicméně pro nejbližší období na ekonomickém nebi neočekávají žádné zásadní mraky.

Američané na rozdíl od Evropanů ukládají své úspory mnohem více do akcií a jiných cenných papírů. Vlastní bohatství pak odvozují i od hodnoty těchto aktiv a částečně k nim přihlížejí i při utrácení za domy, auta a další spotřební zboží.

Se situací v USA kontrastuje situace na tuzemském akciovém trhu. Index PX-50 se sice od počátku roku zvednul z hranice 400 bodů na současných 490 až 500 bodů, ale situace na našem kapitálovém trhu je dlouhodobě špatná.

Česká ekonomika prochází recesí, firmy jsou většinou ztrátové, na trhu je málo titulů se kterými by se denně obchodovalo ve velkých objemech, české společnosti poskytují informace o svých výsledcích neochotně a pozdě, často dochází ke zneužívání informací.

Komise pro cenné papíry se snaží situaci zlepšit, její snaha ale naráží na špatné zákony a vyhlášky, případně pomalou práci soudů. Je také veřejným tajemstvím, že vztahy mezi členy komise nejsou ideální. Domácí či zahraniční investory proto tento stav odrazuje od investování.

Mentalita manažerů a vlastníků společností je taková, že jim vyhovuje, pokud jim do hospodaření a podnikání nikdo nevidí. Nejsou ochotni přizvat do firem další vlastníky a zmenšit tím své majetkové podíly. Firmám schází kapitál na další expanzi, zadlužují se u bank a další kapitál nebo strategické partnery začínají hledat v okamžiku, kdy jim hrozí konkurz.

Vývoj indexů Dow Jones Industrial a PX 50