Problémy v USA otřásly pražskou burzou. Krizi pocítíme například přes omezení exportu. Ilustrační foto

Problémy v USA otřásly pražskou burzou. Krizi pocítíme například přes omezení exportu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Americká úvěrová krize proniká i do Česka

  • 153
Krach investiční banky Lehman Brothers a převzetí makléřské společnosti Merrill Lynch konkurencí opět přiostřily americkou hypoteční krizi. Kvůli té se potýkají s problémy banky po celém světě, na trhu je nedostatek volných peněz a to se začíná projevovat ve fungování reálných ekonomik. Tuzemskou nevyjímaje.

Kromě firem, které už nemají snadný přístup k levným penězům na své investice, šlápli na brzdu také spotřebitelé. Zatím hlavně v západní Evropě a USA.

Čechy sice při nákupech chrání silná koruna, která spotřební zboží zlevňuje a lidé se díky ní nebojí utrácet, ale menší apetit po zboží v zahraničí mohou pocítit zprostředkovaně. Jakmile totiž přestanou české výrobky kupovat lidé na Západě, dostanou se do úzkých velké průmyslové firmy, které v Česku "živí" stovky tisíc lidí.

"Stačí, aby Němci přestali kupovat škodovky," říká ekonom Jan Švejnar, který sleduje situaci u nás i v USA.

Podle něj sice zatím reálné dopady na tuzemskou ekonomiku nejsou velké, ale to se může rychle změnit. A Škoda Auto zpomaluje. Až do konce roku zrušila mimořádné pracovní směny a podle jejích dodavatelů také snížila výrobní plány na model Roomster.

Svou budoucnost přitom nevidí růžově ani šéfové jiných průmyslových podniků. Podle velkého průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR téměř sto procent průmyslníků uvádí, že se jejich firem globální zpomalování ekonomiky dotkne. Téměř polovina oslovených firem plánuje omezení investic, třetina zvažuje snížení výroby, a čtvrtina dokonce přemýšlí o propouštění.

Všechny tyto kroky znamenají ve svém důsledku snížení příjmů domácností.

Lidé přišli o peníze v akciích
Na vlastní kůži zatím americkou hypoteční krizi pocítili hlavně lidé, kteří mají uložené peníze v akciích a podílových fondech. Kvůli propadu cen akcií, které šly dolů na všech světových burzách, odepsali desítky miliard korun. Jen podílové fondy se za prvních šest měsíců letošního roku vyprázdnily o devatenáct miliard korun.

Další skupinou Čechů, kteří měli možnost zažít, jak vypadá nejistota bank v praxi, jsou žadatelé o hypotéku. Tuzemské bankovní domy byly nuceny po vzoru svých mateřských firem zpřísnit podmínky pro poskytování úvěrů. Někteří lidé tak třeba nedosáhli na vytoužené bydlení, na které by ještě před rokem získali od bank peníze. To na realitním trhu přispělo k protahování prodejů nemovitostí a částečně také k poklesu cen některých bytů a domů.

Samotná banka Lehman Brothers v Česku spoluvlastní přes firmu České Radiokomunikace (ČRa) tuzemský T-Mobile. Představitelé ČRa však odmítají, že by krach banky mohl mít vliv na provoz jejich firmy. Naopak jako plus krize by mohl být brán růst úroků.

Lidé, kteří nevědí, kam teď investovat, se mohou opět spolehnout na termínované účty. Mnoho bank je už zase úročí více než třemi procenty ročně.