OD Kotva

OD Kotva - Provoz obchodní domu Kotva se nemění ani po výbuchu v kanceláři v šestém patře. | foto: Roman Faltýn

Akcie Kotvy neuhlídal ani soud

  • 7
Rekonstrukci obchodního domu Kotva chystá česká pobočka irské společnosti Markland, která budovu loni koupila. Osud Kotvy a stejnojmenné firmy, která budovu do loňska vlastnila a jejíž akcie patřily kdysi investičnímu fondu Trend, jsou stále předmětem sporů, policejních šetření a soudů.

Irské vlastníky budovy to však nechává v klidu.

"Když jsme nemovitost kupovali, proti rizikům jsme se pojistili, staré spory naše vlastnictví nekomplikují," říká šéf českého Marklandu Jaroslav Petrů.

Z Česka na Kypr
Včera u Krajského soudu v Hradci Králové pokračoval proces s bývalým správcem Trendu Miroslavem Hálkem a deseti jeho spolupracovníky. Žaloba je viní z toho, že v roce 1995 připravili Trend o majetek zhruba za půldruhé miliardy korun.

"Rozsudek lze čekat nejdřív na podzim," říká žalobce František Fila.

Hálek a jeho společníci se zodpovídají především z toho, že před jedenácti lety vyvedli z Trendu prakticky bez náhrady cenné papíry - včetně akcií spolenčnosti Kotva - do kyperské firmy Forminster.

I když policie Hálka a jeho společníky brzy začala kvůli těmto obchodům stíhat a už v roce 1997 soud akcie Kotvy na účtech Forminsteru našel, zablokoval a dodnes je kontroluje, Trend však mezitím na budovu Kotvy nárok.

Jak je možné, že se firma Kotva dostala definitivně z dosahu Trendu v době, kdy její akcie blokoval soud? Právně bylo podle lidí, kteří obchod uzavírali, vše v pořádku.

"Šlo o průhledné a legální operace," říká Martin Benda, jeden z mužů, který prodej nemovitosti v centru Prahy připravil.

Benda a jeho partner Richard Harazim přišli do firmy Forminster v roce 1998, tedy v době, kdy akcie Kotvy už měla česká justice pod kontrolou. Jménem Forminsteru začali jednat s tehdejším šéfem představenstva Trendu Američanem Johnem Moffittem.

Odstřižené akcie
V roce 1999 s ním uzavřeli  dohodu, podle níž se Trend vzdal nároků na akcie Kotvy výměnou za tři sta padesát milionů korun.

"Podmínkou obchodu bylo, že akcie Kotvy na účtech Forminsteru budou odblokovány," říká Harazim. Soud však blokaci akcií nezrušil, a tak dohoda mezi Forminsterem a Trendem nebyla nikdy zcela naplněna. Trend sice o podíl v Kotvě přišel, ze slíbených tři sta padesáti milionů za něj však dostal jen zlomek.

Rok po uzavření dohody Trend zkrachoval a jeho konkurzní správce pohledávku za Forminsterem prodal za třetinu její hodnoty.

"Byla to nejvýš dosažitelná cena, pohledávka měla vady," podotýká Harazim.

Benda a Harazim po uzavření  dohody s Trendem opustili Forminster a postavili se do čela Kotvy, Moffitt z Trendu dostal křeslo v jejím představenstvu.

Z Kypru do Irska
Loni pak šéfové Kotvy, jejíž akcie stále zůstávají blokovány soudem, prodali legendární budovu Kotvy za půldruhé miliardy korun irskému Marklandu. Benda s Harazimem dodnes čelí podezřením, že ve Forminsteru pracovali pro Hálka.

Kdo byl jejich zaměstnavatel, to oba muži komentovat nechtějí. S Hálkem ale neměli podle svých vlastních slov společného nic. "Neznali jsme ho, najal nás advokát vlastníků Forminsteru," prohlašují pouze. A kategoricky popírají, že by Forminster vlastnil sám Hálek.

Soudy i v Americe
Proti prodeji obchodního domu sice protestovalo několik menšinových akcionářů Kotvy i Trendu, nebylo jim to však nic platné. Spory o Kotvu se přenesly až do Ameriky.

Proti prodeji nemovitosti protestoval i podílník fondu Trend a společnosti Kotva Andrew Weiss, který se snažil prodej zvrátit podáním soudních žalob. V Česku si ale jeho spolupracovníci vysloužili obvinění z vydírání, v USA na Weisse Kotva podala žalobu o náhradu škody.

"Kvůli jeho žalobám má Kotva blokovány stamiliony korun," vysvětluje to Harazim.