Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Sedm cest na Kleť. Znáte všechny trasy, které vedou na jihočeskou horu?

  9:55
Je to fenomén. Kleť. Říká se, že každý Budějovičák by měl na vrchol do výšky 1 084 metrů alespoň jednou za život vystoupat. Nejpopulárnější cesta k chatě a rozhledně vede pod lanovkou. Přitom se tam dá vyrazit ze všech stran. Vyzkoušeli jsme sedm tras.

Souhrn vybraných tras. Kterou jste se na Kleť už vydali vy? | foto: David Nebor, MF DNES

Výšlap sotva začal. Kráčím po široké, drobným kamením vysypané cestě a krajina otevírá průhled až na cíl - vrchol Kletě s červeno-bílým vysílačem.

Minul jsem rybníček po pravé straně, ale pak jsem nevěděl, jak dál. Chodník přetínal potok Borová, v němž zřejmě i díky tání sněhu teklo více vody, než je obvyklé. Na prosté přeskočení byl druhý břeh daleko, dobré čtyři metry. Zkusil jsem našlapávat na vyčnívající kameny, ale byly příliš vratké. Ještě chvíli jsem přemýšlel, jak vodu překonat. Co naplat. Sundal jsem boty i ponožky, nohavice kalhot povyhrnul a ledový proud přebrodil.

I to vás může potkat, pokud zvolíte jinou trasu na Kleť než tu klasickou pod lanovkou. Příjemnou alternativou může být právě cesta z Chvalšin. Začíná za obcí u kapličky a je potřeba na ní hledat na stromech červenou značku.

Působivý je hned začátek vycházky, který vede po rovině mezi poli. Nenechte se odradit tím, že se dobře viditelný vysílač zdá být příliš daleko.

Kleť

Výška: 1084 m. n. m., nejvyšší vrchol Blanského lesa.

Rozhledna: Josefova věž je nejstarší kamennou rozhlednou v Česku. Stavět se začala roku 1821. Vysoká je 20 metrů. Provozní doba: út-ne 9:00–17:00.

Tereziina chata: Dřevěná chata je chráněna jako národní kulturní památka. Vyrostla spolu s rozhlednou. V současnosti je v ní restaurace a nabízí ubytování. Otevírací doba: st-pá 10:30–17:00, so-ne 9:00–17:00.

Lanová dráha: Provoz jednosedačkové lanovky začal v roce 1961. Její přepravní kapacita je 220 osob za hodinu.

Po překonání vody se mi naskytl pohled do rozlehlé oplocené Maxovy obory, kde se zrovna shromažďovaly srnky s jeleny. Právě tady si můžete udělat odbočku k zámku Červený Dvůr. Jeho budovy dnes využívá psychiatrická léčebna, ovšem krajinářským parkem vás provede naučná stezka dlouhá necelé tři kilometry.

Dále už vede cesta převážně lesem. Značená je dobře, že jdete správně, poznáte podle penzionu Hubert, odkud je výhled na Chvalšiny a část trasy, kterou už máte za sebou. Trochu náročnější úsek jsem poznal právě před tímto místem, jinak se cestou k rozhledně a Tereziině chatě s restaurací tolik nezadýcháte.

Kleťáci chodí nahoru i denně

Po občerstvení pověstnou česnečkou jsem si nemohl nevšimnout, odkud na vrchol přichází nejvíce výletníků. Bylo to právě od lanovky. „Není to překvapující, protože přímo u její dolní stanice je parkoviště a je to nejkratší cesta,“ přemítá správce chaty Dan Kalousek, zatímco kamarádsky zdraví takzvané Kleťáky, z nichž někteří se objeví nahoře každý den.

Parkoviště pod lanovkou nabízí posezení i občerstvení.

Dolní asfaltové parkoviště nabízí i stánek s občerstvením a posezení. První třetina trasy, při níž vám ze sedaček mávají lidé, kteří se vezou lanovkou, je docela strmá. Pak následuje rovnější pasáž, kde jsem si odpočal před poslední částí - následuje největší převýšení, které dá zabrat.

„Nejvíc chodíme tudy, to je nejlepší a je to kousek. Ale víme, že cest je tu spousta,“ rozhlížejí se kamarádky Vlasta a Marika. Na Kleť prý spolu vyrážejí často.

Delší trasy po vrstevnicích

Z parkoviště si lze vybrat ještě další, méně stoupavé, avšak delší cesty. Ty jsou barevně značené a klikatí se po vrstevnicích. Jsou dobře značené a potkáváte na nich další turisty, proto prakticky není možné zabloudit. Tento výšlap si lze prodloužit a k parkovišti dojít pěšky z Holubova přes Krasetín. Část této trasy však vede po asfaltové silnici, kudy ostatní přijíždějí na parkoviště.

Pevná cesta zprvu platí i pro nedalekou trasu z Křemže. Odtud jsem vyrazil po žluté značce. Když jsem z asfaltu sešel, minul jsem přírodní památku Horní luka, tedy vlhkou podhorskou louku bohatou na rostliny.

Důležité je držet se rovně, nezabočovat a přijít až ke stavením u rozcestníku Horní Moučka. Následně potkáte zelenou i modrou značkou, avšak pokud vydržíte na žluté, napojíte se na naučnou stezku Okolo Kletě.

Cestou z Křemže narazíte na označený pramen Chlumského potoka.

Uvidíte například pramen Chlumského potoka, kde na dřevěné ceduli visí hrnek pro žíznivé, nebo kousek před rozhlednou mohutné skalní útvary dosahující výšky až 15 metrů. Výhodou je, že naučná stezka tvoří okruh, vy ho tak můžete obejít celý a pak žlutou sejít zpátky.

Krásetínský obrázek na rozcestí

Křemže i Holubov leží na železnici, denně tak na tato výchozí místa zajíždí vlaky a pokračují do Plešovic, Zlaté Koruny a Českého Krumlova. Právě z plešovické zastávky vede nenáročná, rovněž žlutě značená cesta. Většinu trasy jsem mírně stoupal až k vrcholu.

Často však chodník zatáčí nebo protíná další cesty, na každém rozcestí jsem se musel rozhlédnout po značení. Pokud ale dorazíte k rozcestníku Krasetínský obrázek, jdete správně. Tady vás upoutá dřevěná myslivecká chatka s nápisem Lovu zdar, poté můžete posedět na lavicích pod malým svatým obrázkem přibitým na kmenu stromu. Při výletu budete procházet lesem a mýtinami, nabídne se vám i výhled na Krasetín a Holubov po pravé straně.

Výšlap ze Zlaté Koruny je o něco náročnější, přestože je zhruba stejně dlouhý. V tomto případě jsem šel naopak celou dobu lesem. Vchod do něj se mi otevřel poblíž vlakové zastávky u hostince Na Letné a věděl jsem, že musím následovat červenou značku. I ta však nabízí kombinaci s naučnou stezkou.

Zhruba po kilometru můžete odbočit na zeleně značený chodník a odskočit si na rozhlednu Granátník, ze které spatříte okolí Budějovic nebo Novohradské hory. Poté se však musíte vrátit zpět na červenou, na rozcestí je důležité správně se zorientovat a napojit, protože se odtud rozbíhá hned několik cest. K osadě Kokotín půjdete po rovině. Před ní se dáte doleva a následné stoupání je výraznější.

Trasy z Plešovic i Zlaté Koruny se potkávají u rozcestníku Nad Výhledem. Ten příchozí vybízí k závěrečnému výšlapu až k rozhledně dvěma způsoby. Červená značka vede nahoru do kopce, to je náročnější varianta. Zvolil jsem druhou, žlutou cestu, která oklikou výstup zmírňuje.

Kleť je vidět široko daleko.

„Chodím první dvě třetiny pod lanovkou, pak odbočím doleva a jdu dokola, jinak by to na moje nohy bylo už hodně příkré. Pak se napojím tady na žlutou,“ vypráví Pavla Bláhová z Českých Budějovic. „Kleť na mě vždycky působila magicky. Kdysi jsem se tu najednou ztratila a nevěděla, kde jsem,“ vzpomíná. Na Kleti bývá často a výstupy vnímá jako způsob meditace.

Kde pytláci pověsili hajného hlavou do mraveniště

Právě klid a ticho poskytují například i cesty z Českého Krumlova, jehož centrum bývá plné turistů. Nejprve vás vedou do kopce po silnici mezi starým kovovým, rezatým oplocením a přírodní památkou Cvičák. Pak vstupem do Blanského lesa v Novém Dvoře na městský shon zapomenete.

Můžete se dát po zelené, nebo modré značce, na začátku obou jsou malá parkoviště. Populárnější z nich je modrá. Po strmější namáhavé části mě zavedla k Modrému obrazu. Ukřižovaný Kristus na něm připomíná hrůznou událost z roku 1787, kdy zde pytláci pověsili místního hajného hlavou do mraveniště.

Ukřižovaný Kristus na připomíná hrůznou událost z roku 1787, kdy zde pytláci...

Zatímco na modré cestě kopce střídají roviny, zelená souvisle stoupá. Co do náročnosti to vyjde nastejno. Menší nevýhodu zelené trasy jsem spatřoval v tom, že dlouho vedla po asfaltu.

Trochu zapomenutě pak působí modře značená cesta z Nové Hospody, části obce Brloh. Stezka stoupá na vrchol ze severozápadu Chráněnou krajinnou oblastí Blanský les a napojí se na zmiňovanou naučnou stezkou Okolo Kletě, skalní hradbu tak uvidíte i z tohoto směru.

Každý si najde tu svou cestu

Když na Kleť vystoupáte jinou cestou než tradiční pod lanovkou, Blanský les na vás zapůsobí mnohem intenzivněji. Díky nejvyššímu vrcholu Blanského lesa je pro obyvatele města bezprostřední setkání s přírodou nedaleko. Když jsem scházel do Krumlova, v jednu chvíli jsme se pozorovali se srnkou na několik metrů. Vtom mezi stromy vyskočily další dvě a společně utekly.

Po svazích Kletě je cest nespočet. Značených i neznačených, od asfaltových po lesní pěšiny. Navíc se navzájem často proplétají a kříží. Ti, kteří věří jen značkám, musí barvy na stromech neustále hledat. Na většině míst je však značení kvalitní a časté.

Kdo rád experimentuje, může zkoušet cesty různě kombinovat. Každý si tak časem najde svoje oblíbené a vyhovující.

„Znám to tady dobře. Chodívám pod lanovkou, ráda zamířím i na delší babskou cestu, která jde po vrstevnici, nebo po sjezdovce,“ zmiňovala paní z Holubova. Opírala se o turistické hole a u nohou jí skotačil pejsek.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihočeském kraji se volí v obvodech Tábor a Český Krumlov.

Seznamy kandidátů: Č. Budějovice, Tábor, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Strakonice, Prachatice, Vimperk, Bechyně, ostatní

  • Nejčtenější

Po těžbě zůstaly v lese národního parku hluboké koleje a zničený potok

Správa Národního parku Šumava zastavila odvoz vytěženého dřeva z bývalé první zóny parku u Zhůří a hledá viníky...

Policisté našli pod Žďákovským mostem mrtvou ženu, po níž pátrali od soboty

Policejní potápěči nalezli v Orlické nádrži mrtvolu ženy, po které pátrali od soboty. Tělo nalezli pod Žďákovským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční třetí kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

Baník po přestřelce v Kroměříži uspěl na penalty, Hradec dal jedenáct gólů

Fotbalisté Ostravy v 2. kole domácího poháru zažili pořádné drama s postupovým koncem na hřišti Kroměříže. Vedoucí tým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovičtí hokejisté vyhráli i potřetí, Litvínov k prvním bodům nepustili

České Budějovice porazily v předehrávce 4. kola extraligy hokejisty Litvínova 6:3 a vyhrály i třetí zápas v sezoně....

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Na místě bývalé školky vyroste v Jindřichově Hradci domov pro seniory

Jihočeský kraj začal stavět v Jindřichově Hradci nový domov pro seniory za 530 milionů korun. Hotový má být do dvou...

Vnímání hasičů se za 30 let hodně proměnilo, říká jejich nový jihočeský šéf

Déle než třicet let slouží u jihočeských hasičů jejich nový šéf Martin Sviták. O svých plánech do budoucna zatím moc...

Pracovníci jindřichohradecké úzkokolejky v insolvenci nedostali výplaty

Společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), nezaplatila svým pracovníkům v září výplaty. Firma, která na sebe...

O učně je na jihu Čech velký zájem, firmy je lákají už na školách

Jen co zvládnou maturitu nebo závěrečné zkoušky, už mají práci jistou. Ve spoustě případů jim firmy navíc dávají...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...