Takto mělo vypadat Centrum halových sportů. Architektonickou soutěž vyhrál Atelier 8000. Záměr ale skončil jen na papíře. V roce 2018 se má začít stavět Multifunkční centrum Dlouhá louka podle jiného návrhu stejného ateliéru.

Takto mělo vypadat Centrum halových sportů. Architektonickou soutěž vyhrál Atelier 8000. Záměr ale skončil jen na papíře. V roce 2018 se má začít stavět Multifunkční centrum Dlouhá louka podle jiného návrhu stejného ateliéru. | foto: Atelier 8000

Soud o návrh na stavbu sportovní haly: architekti mají vrátit peníze

  • 5
„Očekávám, že se ještě uvidíme.“ Těmito slovy se ve čtvrtek loučili dva advokáti, z nichž jeden zastupuje město České Budějovice a druhý skupinu pěti architektů, kteří před pěti lety získali druhé místo v architektonické soutěži na Centrum halových sportů.

Pětice architektů tehdy za svůj úspěch obdržela půl milionu korun. Tím mělo vše skončit. Jenže po třech letech se jim českobudějovická radnice ozvala, že peníze budou muset vrátit.

Spor došel až k Okresnímu soudu v Českých Budějovicích, a ten dal ve čtvrtek za pravdu městu. Je však velmi pravděpodobné, že se zástupce architektů odvolá ke krajskému soudu.

Proč věc zašla až tak daleko? Na začátku byl plán bývalého vedení krajského města. Centrum halových sportů mělo nahradit současnou sportovní halu. Vyhlásila se architektonická soutěž a dorazily desítky návrhů, z nichž vzešlo šest finalistů. Jenže soutěž se dostala do problémů. Ve chvíli, kdy antimonopolní úřad soutěž zrušil a projekt zkrachoval, město už vyplatilo druhou a třetí cenu. Za třetí místo čtvrt milionu a za druhé půl milionu.

Jedním z kritérií tehdy byla cena. Architekti měli projekt navrhnout tak, aby se vešel do 277 milionů korun. Jenže ani jeden z finálních návrhů to nesplňoval a byl nákladnější.

Radnice se nyní pokouší vysoudit zpět peníze, které po architektonické soutěži vyplatila dvěma studiím. Dohromady jde o 750 tisíc korun. „Žádali jsme, aby toto bezdůvodné obohacení vrátili. Snaha o mimosoudní vyrovnání trvala rok,“ uvedl před nedávnem primátor Jiří Svoboda (ANO).

Upozornil, že město tehdy zřejmě nepostupovalo úplně v souladu se zadávacími podmínkami a nezrušilo řízení v okamžiku, kdy všichni soutěžící nesplnili jedno z kritérií, tedy cenový limit. „Je to takový kostlivec, který nám zde zůstal a museli jsme ho řešit,“ dodal primátor.

Architekti i jejich právní zástupce odmítli, že by se mělo jednat o bezdůvodné obohacení. Když postoupili mezi finalisty, byli vyzváni, aby pracovali dále. Podle obhajoby tedy splnili zadání a odevzdali návrh centra. Za svou odvedenou práci a umístění pak dostali odměnu, která jim náležela.

Podobně se vyjádřil třeba i člen magistrátní komise pro architekturu a územní rozvoj Tomáš Trantina (TOP 09). „Je velmi nešťastné, že se věc dostala až k soudu. Jeho rozhodnutí nemohu hodnotit. Každopádně architekti pro město odvedli nějakou práci a za tu dostali zaplaceno,“ konstatoval Trantina.

Soudkyně Marta Toufarová ovšem rozhodla ve prospěch žalobce, tedy města. „Rozsudek vám přijde do datové schránky do třiceti dnů,“ oznámila s tím, že je možné odvolání k soudu krajskému.

MF DNES se dotazovala, zda se architekti odvolají. Pro ně však byla informace natolik čerstvá, že se budou nejprve radit mezi sebou a s právním zástupcem. Pokud by tak neučinili, musí uhradit i náklady spojené s řízením.

Souběžně je město ve stejném sporu i s architekty, kteří v soutěži získali třetí místo. Tam prozatím rozhodnutí nepadlo.