Japonka studovala češtinu a chválila guláš, Ukrajince se líbí český humor

  9:07aktualizováno  9:07
I přes to, že školy bývají přes léto vylidněné, na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity se ve druhé polovině srpna rok co rok scházejí desítky zahraničních studentů. Letní škola slovanských studií nabízí možnost se zdokonalit v češtině. Letos se jí zúčastnila i Nozomi Izawaová z Japonska nebo Valeriia Triznová z Ukrajiny.

Letní školy slovanských studií na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích se zúčastnily i Nozomi Izawaová z Japonska (druhá zleva) a Valeriia Triznová (vpravo). S nimi na lavičce sedí hostesky Kristýna Nachlingerová (vlevo) a Simona Koubová. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Nozomi Izawaová se na své domovské univerzitě v Tokiu věnuje studiu poválečného komunismu v Československu, proto přijela do Českých Budějovic, aby se zdokonalila v češtině.

Fotogalerie

„U nás v Japonsku nemáme k mému oboru téměř žádné materiály. Abych se dozvěděla nějaké detaily, musím se naučit alespoň trochu česky,“ vysvětluje 21letá Izawaová.

S jazykem se v praxi poprvé setkala teprve předloni při ročním studiu na Palackého univerzitě v Olomouci. Přesto už teď poměrně dobře mluví česky, i když přiznává, že zvládat jazyk je velmi náročné.

„Našla jsem si v Olomouci spoustu kamarádů a to je další důvod, proč se chci dále zlepšovat,“ dodává Izawaová s tím, že se tam naučila i některé slovanské tance.

Za uplynulé tři týdny studenti na letní škole v ranních a odpoledních blocích pilovali češtinu, ale kromě toho navštívili i řadu zajímavých jihočeských památek.

„Byli jsme třeba v Českém Krumlově a musím uznat, že město je ještě hezčí než celá Praha. Vyrazili jsme také do Třeboně a viděli jsme i Terčino údolí v Nových Hradech,“ jmenuje 23letá Valeriia Triznová z Ukrajiny, která v německých Drážďanech studuje germanistiku a slavistiku.

Do Budějovic se vydala hlavně kvůli tomu, aby si mohla popovídat s rodinou svého českého přítele. „S ním se bez problému domluvím německy, jenže jeho rodiče neumějí ani anglicky, ani německy. Ale doufám, že někdy třeba budu moci češtinu i vyučovat,“ říká Triznová.

S jazykem nebojuje tolik jako její japonská spolužačka. „Přeci jen jsou si ukrajinština a čeština podobné, i když nám zní čeština trochu zvláštně,“ podotýká se smíchem.

Pětice lektorů letní školy se stará dohromady o 46 studentů převážně z evropských zemí.

„Rozdíly mezi nimi jsou obrovské, proto je máme rozdělené do pěti skupin a podle toho k nim přistupujeme. Ti pokročilejší se už účastní i některých odborných přednášek,“ vysvětluje lektorka a zároveň ředitelka letní školy Markéta Maturová, které pomáhá s běžnými situacemi mimo školní prostředí dvojice hostesek.

„Jezdíme s nimi na všechny výlety, uspořádali jsme volejbalový turnaj nebo jsme zkoušeli různé kvízy. Snažíme se je zabavit tak, aby si to tu co nejvíce užili,“ říká jedna z hostesek Kristýna Nachlingerová.

„Nemohla jsem sehnat rýži, na kterou jsem z domova zvyklá“

I tak se ale některým studentům občas po své domovině stýskalo. „Moc mi tu chybělo naše japonské jídlo. Mám sice českou kuchyni ráda, ale nikde jsem tu nemohla sehnat rýži, na kterou jsem z domova zvyklá. Ale zase mi chutnal guláš,“ líčí Izawaová, která žije v malém městě nedaleko Jokohamy.

Na druhou stranu stejně jako Triznová oceňuje dostupnost školy ke kolejím. „Trvá to sotva dvě minuty. V Japonsku dojíždím dohromady tři hodiny, to se nedá srovnat,“ pochvaluje si Izawaová. Triznová jen přikyvuje s tím, že podobně náročné cestování má i na svou univerzitu v Drážďanech.

Mladá Ukrajinka si také oblíbila český humor. „Naše lektorka a ředitelka školy Markéta s námi často vtipkovala a vyprávěla nám o klasických českých stereotypech. Tím nás vždycky spolehlivě pobavila,“ vzpomíná Triznová.

Studenti už mají celou letní školu za sebou. „Určitě to ale není naposledy, co jsme se do Budějovic podívaly. Moc se nám tu líbilo, je to krásné město,“ prohlašují obě.

Nejčtenější

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

„Jezírko je krásný prvek,“ vysvětluje investor, proč nemají na zahradě tradiční...

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

3D model Karlova hrádku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Teenager fotil selfie na sloupu u tratě ve Voticích, nyní bojuje o život

15letého chlapce na nádraží ve Voticích zasáhl proud (13. září 2019)

O život bojuje patnáctiletý chlapec, který včera večer na votickém nádraží vylezl na sloup trakčního vedení. Zasáhl ho...

Po nárazu do stromu zemřel na Písecku mladý řidič

U obce Dobev na Písecku narazilo auto do stromu, řidič zemřel (15. září 2019)

Tragická nehoda se stala v neděli dopoledne u obce Dobev na Písecku. Mladý řidič tam vyjel do protisměru a narazil do...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Další z rubriky

Obchodní akademii v Písku zdobí aula i klub, škola má i byt pro učitele

Ředitel písecké obchodní akademie Pavel Sekyrka zastává filozofii otevřené...

Vedení písecké obchodní akademie se podařilo po třech a půl letech dokončit rozsáhlou rekonstrukci školy za 90 milionů...

Kvůli hale hrozí Budějovicím další problémy, řeší ji antimonopolní úřad

Vizualizace Multifunkčního centra Dlouhá louka v Českých Budějovicích.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zajímá postup českobudějovické radnice při přípravě Multifunkčního centra Dlouhá...

V Budějovicích zbrzdí řidiče další semafory, jsou na opravené Mánesově

Semafor u přechodu pro chodce přibyl na vyžádání některých rodičů dětí, které...

Od rána je opět průjezdná rušná Mánesova ulice v Budějovicích. Rozsáhlou rekonstrukci za desítky milionů korun se...

Strážníci v Krumlově mají dvě elektrokoloběžky, hodí se do úzkých ulic

Strážníci v Českém Krumlově využívají od letošního roku dvě elektrokoloběžky.

Strážníci na jihu Čech jezdí po ulicích různými modely škodovek, hyundai, volkswageny, toyotami s hybridním pohonem i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz