Dveře na kód a ani noha. Otestovali jsme nákup v samoobsluze bez prodavačů

  • 178
Redaktorka MF DNES vyrazila ve středu večer na první noční nákup do nově otevřeného automatizovaného obchodu řetězce COOP ve Strakonicích. Dovnitř se dostala po menších komplikacích s bankovní identitou.

„Tak ráno, až mě pustí prodavačky!“ Loučím se s rodinou a v duchu doufám, že se domů vrátím mnohem dřív.

Je středa, krátce před 18. hodinou a já vyrážím na nákup do strakonické prodejny COOP, která první noc funguje jako automatizovaný obchod, kde si mohou lidé nakoupit bez obsluhy.

Cestou mě napadá, že je to vlastně něco jako úniková hra. Nejdřív musím přijít na to, jak se dostat dovnitř, tam splnit úkol - zaplatit nákup a dostat se ven. Ideálně v takovém čase, abych stihla uložit malého syna.

Parkuji před nenápadnou prodejnou u centra. Přehlédnout ji nejde, nade dveřmi svítí oranžová tabule s nápisem COOP 24/7 a pod ní nápis Noční vstup.

U obchodu postává starší muž, čte návod, jak nakupovat a pak odchází. Zřejmě usoudil, že rohlíky si ještě pořád může koupit i v jednom z běžných marketů, které mají otevřeno minimálně do 20 hodin.

Brzy stojím na jeho místě a zkoumám návod i já. První krok je jednoduchý: Stáhněte mobilní aplikaci naskenováním QR kódu. Zvládám i druhý, registraci do aplikace Contio. Už chci jásat, protože se z návodu předem dozvídám, že dalším krokem už je odemčení prodejny pomocí QR kódu v mobilu. Jenže přichází zrada.

Abych mohla dokončit registraci, musím potvrdit svou bankovní identitu. A ta po mě požaduje mé klientské číslo. Protože mám bankovní identitu v mobilu už dlouho, nepamatuji si ho.

Zkouším různé varianty a pomalu se smiřuji s myšlenkou, že tady si dnes nenakoupím. Nakonec se ale trefím. Když mi na telefonu zasvítí informace, že má bankovní identita je registrovaná, v duchu poskočím radostí.

Pak už se dostávám bez problému přes dvoje odemčení QR kódem do útrob prodejny. Být sama v obchodě bez prodavaček a dalších nakupujících je zvláštní pocit.

Už tuším, jak se cítí zloděj v bance… Ale věřím, že pro introverty, nebo ty, kteří nemají rádi fronty a hodně lidí na malém prostoru, je toto ideální řešení. I v prodejně na mě svítí velká obrazovka, která mi radí, jak nakupovat. Marně ale hledám košík. Buď v obchodě nebudou, nebo je prodavačky zapomněly první den zákazníkům přichystat.

Čerstvé pečivo i zelenina

Překvapuje mě čerstvé pečivo v regálech i čerstvé ovoce a zelenina, která není ani trochu zvadlá.

A taky zjišťuji, že když je člověk v obchodě úplně sám, má najednou tendence nakupovat pomaleji. Déle si prohlížím zboží, podrobněji čtu složení. Čas se tu zastavil. S plnou náručí věcí se vydávám ke kase. Ta funguje jako klasická samoobslužná v ostatních řetězcích. Naskenuji kódy z obalů, na obrazovce naťukám druh a počet pečiva a bez problémů platím kartou.

Pak se znovu klíčem v podobě QR kódu dostávám na setmělou ulici. Za celou dobu mého nákupu další zákazník nepřišel. Lidé sice kolem chodí, ale obchod míjejí bez povšimnutí.

Ptám se jednoho kolemjdoucího páru, jestli o nové možnosti nákupu ví a bude ji využívat. „Dneska nic nepotřebujeme a většinou si stihneme nakoupit odpoledne. Ale je dobré vědět, že když bychom potřebovali něco narychlo večer, máme kam si doběhnout,“ uvažuje mladá žena. „Třeba když přijde návštěva a o půlnoci nám dojde víno,“ dodává se smíchem muž.

I mně se myšlenka, že bych měla v kteroukoliv dobu možnost dojít si koupit cokoliv, na co mám chuť, zamlouvá. A tak mi nezbývá než doufat, že brzy COOP podobnou prodejnu otevře i v Písku, kde bydlím.