Zedníka už umí nahradit robot. Pracuje nonstop, rychle a bez řečí

  • 71
Je to ideální zedník: pracuje klidně 24 hodin denně, nepije, nekouří, nereptá, nepotřebuje povolení k pobytu, nechce přidat na platu. Prostě robot. Nevěříte? Měli byste. Ke konci roku 2023 začne jeho sériová výroba a první oficiální testování má už silák od společnosti Wienerberger a jejích partnerů za sebou.

Na první stavby by měl stroj vyjet už v září tohoto roku. Kvůli své velikosti a výkonu je určený zejména pro velké stavby s dlouhými zdmi, jako jsou bytové domy, školy nebo průmyslové haly. Do budoucna však chce společnost robota přizpůsobit i pro menší stavby.

Vývoj robota byl koncipován tak, aby splnil pravidla bezpečnosti na stavbách. Robot je vybaven řadou čidel, která kontrolují okolní prostor a dokážou přerušit zdicí sekvenci v případě ohrožení zdraví.

Pro jeho použití bylo nutné vyvinout i nový typ cihel, a to speciálně vyrobené cihly Porotherm 30 Profi Dryfix RR, které má výrobce patentované pro český trh a připravuje patenty i pro zahraničí. Tato cihla s tloušťkou třicet centimetrů má speciální drážky pro uchycení a práci robota. Ke zdění těchto cihel se používá klasické pojivo, zdicí pěna Dryfix, která je běžně dodávána na stavby. Robot ji umí nanést ve dvou pruzích přesně podle aplikačních pravidel výrobce.

„Velkou výhodou je, že neměníme postupy na staveništi, na které jsou zedníci zvyklí a požaduje je výrobce materiálu. Robot usnadní práci, zrychlí ji a nabídne vysokou kvalitu vyzděné stěny,“ říká Jiří Dobiáš, ředitel společnosti Wienerberger.

Vzhledem k tomu, že na stavbách chybí spousta pracovníků, je existence robota správným krokem nejen k náhradě lidské síly, ale také ulehčením práce lidí. Protože zedničina je dřina, kterou se vyplatí snížit.

Zdicí materiál, který nese označení Robot Ready, je upraven pro potřeby robota, ale zároveň splňuje veškeré deklarované parametry standardního produktu, jako jsou tepelně-izolační vlastnosti, akustika, únosnost nebo požární odolnost.

Na vývoji robota se podíleli i partneři, česká firma KM Robotics, inovační agentura Creative Dock a také odborníci z ČVUT. Wienerberger do vývoje investoval desítky milionů korun. Projekt podpořila také Technologická agentura ČR sumou 35,6 milionu korun.

„Projekt zdicího robota vyšel přímo z potřeb stavebnictví. Podpora od českého státu i lídra ve výrobě stavebních materiálů dokazuje, že jsme se vydali správnou cestou,“ doplňují Štěpán Kočí a Jakub Maršík, autoři projektu a spolumajitelé KM Robotics.

Pokud máte obavy, že cena robota mnohonásobně překračuje náklady na platy zedníků, bát se nemusíte. Společnost neplánuje nového robota prodávat. Bude ho poskytovat formou služby, kdy zákazník bude platit za objem vyzděného zdiva. Ke svému provozu bude potřebovat pouze operátora a „pomocného stavebního dělníka“, který zajistí přísun materiálu a drobné dozdívky. Robot je přitom nejen dvakrát rychlejší než parta zedníků, ale navíc může pracovat třeba v noci nebo za zhoršených klimatických podmínek.