Dříve zde stála chalupa, která patřila průmyslové škole v Pardubicích. Ovšem asi před 15 lety vyhořela, a i když ji majitel chtěl postavit znovu, nakonec škola kvůli nedostatku peněz nabídla pozemek s ruinou k prodeji.
Současný majitel pozemek se spáleništěm, které postupně zarůstalo plevelem, koupil a postavil zde roubenku. Původně sem Jan zamýšlel jezdit s rodinou, nyní stavbu také částečně pronajímá.
Předchozí stavba byla větší, jak dokládají zbylé základy kolem domu, roubenka je samozřejmě nekopíruje, ovšem stejně jako předchozí dům musela splnit požadavky na místní regulativy - sklon střechy, lapač jisker na komíně, kvůli ochraně rostlin je u domu vyhrazeno místo k parkování.
Povolena také byla pouze roubenka, nikoliv srub. I kvůli přísným předpisům byl objekt zkolaudován až napodruhé. Majitel musel doplnit venkovní zábradlí, zábradlí u vnitřního schodiště podél zdi a také lapač jisker na komínek koupacího sudu na terase.
Stavba je dvoupodlažní, v přízemí je velká společná místnost s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, v jejímž centru stojí kachlová kamna s krbovou vložkou. V podkroví jsou tři pokoje, koupelna se sprchovým koutem a WC a přímo pod střechou je ještě celkem velký prostor, který by mohl sloužit jako půda.
Matka majitele, paní Míla, má k domu velmi osobní vztah. Dělala totiž stavební dozor a další profese související se stavbou a dá se říci, že zde ví o každém hřebíčku či třísce.
„Roubenka je z borového vysušeného dřeva, je obydlená již druhý rok a skoro nemění rozměry. Když jsme hledali dodavatele, byla důležitým kritériem právě možnost dodání vysušeného dřeva, protože to téměř nesedá a příliš nepracuje. V místě, kde se masivní dřevěná část stýká se zděnou, byla ponechána dvoucentimetrová dilatační mezera, která dnes už téměř zmizela,“ vysvětluje Míla.
Na podzim 2014 byly hotové základy a roubenka, nejdříve postavená ve firemní hale, byla poté opět rozložena a postavena na připraveném pozemku. V přizděné části bude v budoucnu předsíňka a vchod pro lyžaře s prostorem na odkládání lyží.
V přízemí je také koupelna se saunou, odkud lze vyjít ven z domu a při saunování se ochladit. Ovšem nejlepší relaxace čeká venku - koupací sud, který v zimě i v létě užívají nejen majitelé, ale i návštěvníci.
Kamna jsou srdcem domu
Velmi pečlivě je v domě vyřešeno topení. Hlavním zdrojem tepla jsou již zmíněná kachlová kamna, k přitápění či temperování v době, kdy v roubence nikdo není, slouží elektrické topení.
„Kamna tvoří obestavěná krbová vložka, návrhů bylo více, tato se nám líbila, vždycky jsme chtěli větší kamna s kachli. Je tu i ležení pro děti s lampičkou. To není vyzděné, jak by se zdálo, ale je v něm úložný prostor zakrytý roštem a matrací. Je vyhříváno jen boční stěnou kamen, příjemné teplo zajistí také matrace,“ popisuje Míla.
Topení v kamnech je možné ovládat manuálně, případně je zde instalován automat. Stačí jen přikládat a regulace sama řídí přívod vzduchu a celkové vytápění.
Elektrické přímotopy a přípravu teplé vody lze obsluhovat dálkově telefonem. „Když je větší zima a někdo sem jede v pátek odpoledne, syn dopoledne na dálku topení zapne, a když sem hosté dorazí, je tu již teplo,“ říká Míla.
Z přízemí do horního podlaží jsou instalovány teplovzdušné rozvody. Vzduch stoupá bez využití ventilátorů do místností v patře a kamna jednoduše vytopí celý dům. Tam, kde je dlažba, je instalováno elektrické podlahové topení.
„S roubenkou jsme spokojeni. Těšíme se, že příští rok zprovozníme klenutý sklípek, který byl součástí předchozího domu. Ovšem největší deviza je polosamota, absolutní klid a nádherná příroda kolem. To vše dva kilometry od centra Deštného,“ uzavírá Míla.
Technické údaje:
- Zastavěná plocha: 99 metrů čtverečních
- Užitná plocha: 166 metrů čtverečních
- Ošetření stěn:
Interiér - roubení zatím bez nátěru, zděné příčky štukové + nátěr, v podkroví podhled - lazurované bílé palubky, příčky bílý nátěr
Exteriér - olejová lazura a štuková fasáda - Teplo: Kachlová kamna, alternativní zdroj - přímotopné podlahové topení
- Celková tloušťka stěny: Tl. roubení - 200 mm, zděná přístavba - 440 mm
- Projekt: firma Domeček-HK
- Realizace: Dřevozpracující družstvo Podolský skanzen Krňovice
Další zajímavé sruby a roubenky najdete v aktuálním čísle magazínu sruby&roubenky. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.