Viktor Černý vytvořil jednoduchou precizní stavbu zasazenou do neopakovatelné atmosféry pražského příměstí s bohatou historií.
Na úvod architekt a majitel domu v jedné osobě vysvětluje: „Můžete postavit sebelepší stavbu, ale uprostřed sídliště nebo na samotě bez infrastruktury se ztrácí její hodnota.“
Investor, který dnes pracuje v užším vedení společnosti působící v oblasti stavebnictví, se architekturou zabývá spíše nárazově. Svůj cit pro výraz a umělecké řešení vtiskl prostoru do stavby, o níž snil už od dětství.
„Vždy jsem chtěl pro svou rodinu postavit dům a představu, jak má vypadat, jsem měl hned od začátku. Inklinuji k moderní architektuře, a tak jsem preferoval jednoduchou stavbu s funkcionalistickými principy. Mám rád prostředí, kde jsem vyrůstal, a je skvělé, že v něm mohou vyrůstat i mé děti. Máme výhled do lesa a zároveň nám místo nabízí velkou tradici s dlouhodobě vybudovanou infrastrukturou na vysoké úrovni.“
Dispozice pro běh času
Dům pro čtyřčlennou rodinu tvoří dvě hmoty přimknuté k sobě ve tvaru písmene T. Přízemní část s fasádou z keramických pásků Roeben představuje úzká vstupní hala s prostorným obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní. Zvýšená světlá výška stropu dává vyniknout proskleným bočním stěnám kvádru a zve okolní zahradu do interiéru jako jeho nedílnou optickou kulisu.
Východní i západní terasa z tropického dřeva garapa bezprahově navazuje na vnitřní dubovou podlahu a tvoří osluněnou letní jídelnu jak pro ranní kávu, tak pro večerní grilování. Třetí intimnější teráska určená pro klidné nerušené chvilky s knihou vznikla na ploché střeše zčásti pojaté jako zelená zahrada.
Dominantní dvoupodlažní kvádr s bílou omítkou pokrývá veškeré další funkce domu a tvoří pohledovou clonu pro všechny tři odpočinkové terasy. Kromě garáže s lehce sníženým stropem obsahuje přízemí technickou místnost a komplex ložnice s šatnou a koupelnou.
V prvním patře pak spojovací chodba vede do dvou dětských pokojů, koupelny a otevírá se do pracovny, opět s vyšší světlou výškou svědčící fotografickému využití místnosti. Přílivu světla napomáhá prosklená stěna orientovaná na jihovýchod se skleněným zábradlím lehce zapuštěného balkonu.
„Dokud jsme neměli děti, trávili jsme veškerý volný čas v přízemí. Stejně můžeme dům využívat i s ohledem na stáří,“ říká majitel o promyšlené dispozici umožňující podle potřeby omezit stavbu na bungalov bez nutného šplhání do schodů.
Konstrukční řešení
V otázce konstrukce stavby a použitých materiálů je investor pravým odborníkem, neboť se právě v této branži profesně pohybuje. „Od počátku jsem měl jasno, že chci zděný dům bez komplikovaných, složitých konstrukcí a detailů. Vzhledem k větším rozponům a velkorysejším prostorovým řešením ale byly navrženy železobetonové monolitické stropy. Svislou nosnou a obvodovou konstrukci tvoří keramické bloky, přičemž obvodový plášť má kontaktní zateplovací systém. Prosklené části fasády jsou navrženy v hliníkových rámech, dominantní plochy tvoří posuvné stěny,“ popisuje stavbu Viktor Černý.
Izolační trojskla a zvolené zateplení fasády udržují teplo zajišťované plynovým kotlem s podlahovými rozvody v přízemí a klasickými radiátory a fancoily v horním podlaží.
V přechodném období může topný systém nahradit široký krb v obývacím pokoji, který je schopný rychle vyhřát prostor svým sálavým teplem.
Stromy okolního pozemku navíc přirozeně nahrávají potřebám domu: „Spodní větve jsou seřezané do správné výše, takže v zimě nízké slunce vyhřívá interiér, v létě naopak stíní. Jsem zastáncem názoru, že strom se dá pokácet vždycky, proto všechny vzrostlé stromy kolem stavby zůstaly a jsem za to rád,“ dodává investor.
Vytříbenost nestárne
Nadčasová jednoduchost stavby se stejnou měrou otiskla i do pojetí interiéru. Kombinace tří neutrálních barev, šedé, bílé a tónu dubové dýhy, vytváří rámec na míru vyrobeného vybavení. „Chtěl jsem prostor využít na maximum a zároveň zachovat jeho jednotu, proto je veškerý nábytek vytvořený v jednom stylu, a to jednou firmou,“ říká majitel.
Převládající dubová dýha ladí s bílými stěnami, kuchyní i dalším zařízením. Vše doplňují kontrastní temně šedé prvky technického vybavení a granitové kuchyňské desky. Šedá je pak využita především na keramickém velkoformátovém obložení krbu a podlah více zatížených částí dispozice.
Přestože obklady v interiéru působí jako přírodní kámen, jsou vyrobeny z keramiky a v různých přírodních odstínech je od stejného výrobce nalezneme v koupelnách a technických prostorách domu. Navazují vizuálně na exteriér, kam se z praktických důvodů více hodí skutečný kámen, šedá opalovaná žula lemuje vilu po celém obvodu.
Technické údajeCelková užitná plocha: 220 m2 |
AutořiIng. arch. Viktor Černý (1978) Architekt, designér, fotograf. V současné době pracuje jako marketingový ředitel společnosti DEK, a. s. Je autorem návrhů několika rodinných domů a prodejních areálů. Ing. Robert Černý (1976) Po studiu oboru pozemní stavby a architektura na stavební fakultě ČVUT Praha pracoval v renomovaných pražských architektonických kancelářích. Od roku 2007 provozuje vlastní praxi. Rodinné domy zaujímají významnou část jeho portfolia. |