Tady původně byly zahradnické pozemky. „Rodinné dvojdomky“ zde doslova...

Tady původně byly zahradnické pozemky. „Rodinné dvojdomky“ zde doslova vyčnívají. | foto: Ája Bufka

Není dost stavebních pozemků? Snadná pomoc, stačí změnit územní plán

  • 16
Úředníci na celém světě se chovají obdobně a je jedno, zda mění územní plány v Praze nebo v Los Angeles. Tam teď přišli na skvělý nápad, jak získat prostor pro další domy, a to změnou registrace pozemku. Tedy územního plánu.

Celosvětovou bytovou krizi se losangeleští „konšelé“ rozhodli řešit neobvyklým způsobem. Nebudou znárodňovat ani zdaňovat neobydlené byty, přece jen je zde dosud uctívaný soukromý majetek nade vše. Hledají se proto jiné nápady, jak nedostatek bytů vyřešit. K novinkám patří změna registrování pozemku.

Tady původně byly zahradnické pozemky. „Rodinné dvojdomky“ zde doslova vyčnívají.

Tam, kde bylo „R 1", neboli rezidence pro jeden dům, je dnes možné postavit vše od „R 2", tedy od dvojdomku až po několikapatrovou budovu.

To znamená, že poválečnou přízemní architekturu rodinných domků nahradí třeba vícepodlažní bytové domy. Urbanisté plánují v západní části LA takto přistavět nejméně šest tisíc nových obydlí do roku 2030.

Podmínkou je jediný požadavek: „Musí být v blízkosti veřejné dopravy.“ Je to svým způsobem úsměvné, protože málokdo ví, kde se tady hromadná doprava vůbec nalézá.

V neuvěřitelných zácpách na ulicích i dálnicích lidé nadávají, zatímco místní politici se baví v podobném stylu známém z historie. „Lidu je třeba nabídnout koláč, když není na chleba…“ Skutečnost, že nejde rozšířit dosavadní silnice pro další desetitisíce automobilů, nikoho nezajímá.

Ukázka nových domů

Jednou z prvních vlaštovek změny zápisu v katastru města je „dynamický“ design od architekta Andrese Cardenese. Patří k nejnovější součásti bulváru Sawtelle v „japonské“ čtvrti. V nedávné minulosti jí dominovaly zahradnické pozemky k pěstování okrasných rostlin, zeleniny a ovocných stromů. Teď je nahrazuje moderní architektura.

V případě dvojdomku, který tvoří lité betonové a prosklené stěny včetně kovových nosníků, a s rudou barvou exteriéru, vzbuzují ovšem dojem tak trochu výstředního rozmaru.

Mezi leštěným betonem stěn, podlah a stropů obložených smrkovým dřevem fungují posuvné celoskleněné stěny.

Dispozice přízemí je řešena jako otevřený prostor propojující předsíň, obývací pokoj, kuchyň a jídelnu. Kuchyni dominují profesionální spotřebiče Thermador. Do jídelny se k dlouhému stolu pohodlně usadí šest lidí.

Chcete tu nejvýhodnější hypotéku? Porovnejte si nabídky. Úrok od 2,19 % p.a.

„Vznášející“ se schodiště propojuje tři podlaží pod více jak desetimetrovým vikýřem. Manželská ložnice v patře a k ní připojená koupelna s balkonem jsou dohromady další infúzí současných požadavků na moderní bydlení. Omezené stavební prostory si vynutily i změnu v tradičním rozdělení místností v patrech.

Nad obytnými místnostmi, ložnicemi a koupelnami je v nejvyšším poschodí společenská místnost s barem, dvěma terasami k zábavě a výhledem na okolní městskou část. Meditační kout s masážním stolem má ve stejném patře vlastní prostor. Každá část dvojdomku má kromě společenských místností čtyři ložnice a pět koupelen na obytné ploše 344 m2. Nechybí ani dvojgaráž.

Obývací pokoj v přízemí je otevřený do „zahrady“.

Většina případných zájemců o jednu část dvojdomku se musí připravit na vysokou cenu, a to 2 649 000 dolarů. To znamená, že odhadované měsíční splátky budou přibližně 12 580 dolarů. K nim je nutno připočíst pozemkovou daň 1 700 a pojistku 927 dolarů, obojí rovněž měsíčně. 

To, že sousedé v jednopodlažních domech v okolí nebudou nadšeni, je také jasné. A může být hůř, nové předpisy zde umožňují i stavbu několikapodlažních bytových domů.

, pro iDNES.cz