Každý šestý Čech žije v domě, kde vlhko či plísně škodí jeho zdraví

  1:00
Vlhké domy, nedostatek světla či plísně v nich, to vše končívá zdravotními potížemi, jako jsou třeba alergie či astma. Některé plísně jsou i karcinogenní. Bohužel výsledky šetření, které proběhly v celé Evropě, ukazují, že problémy nezdravých budov se týkají i každého šestého Čecha.
Pro zajištění dostatečného osvětlení se doporučuje, aby prosklená plocha...

Pro zajištění dostatečného osvětlení se doporučuje, aby prosklená plocha tvořila alespoň 10 % podlahové. | foto: Velux

Studie Healthy Homes Barometer 2017, která již třetím rokem analyzuje dopady budov na zdraví Evropanů, ukázala, že bez oprav a renovací domů se situace nezlepší. Naopak rekonstrukce staveb by mohla mít zásadní pozitivní dopad na zdraví Evropanů, ale také pomoci řešit důležité společenské a klimatické otázky.

Jde o první studii, která využívá podrobné statistické údaje z Eurostatu EU-SILC, aby ukázala souvislost mezi zdravím obyvatelstva a stavem budov. Na analýze se podílel německý výzkumný institut Fraunhofer IBP, Copenhagen Economics, společnost Velux a agentura Ecofys.

Díky chytrému využití světla proudícího shora se světlo dostane skrze patro i do středních částí přízemí, které je tak rovnoměrně prosvětlené.

V rámci studie se analyzovalo například více než 200 vědeckých publikací o vlivu vlhkosti a plísní na respirační onemocnění nebo disponibilní kapitál pro renovace domácností na základě údajů z OECD.

Jak „fungují“ nezdravé budovy

Nezdravé budovy, tedy takové, které sužuje vlhkost (podlahy, stěn nebo základů), nedostatek denního světla, nedostatečné vytápění v zimě či naopak přehřívání v létě, neovlivňují své obyvatele pouze fyzicky, ale také ekonomicky. Přitom denně trávíme až 90 procent času zavřeni v budovách, z toho dvě třetiny doma. Kvalita prostředí, kde žijeme a pracujeme, má tak výrazný dopad na naše zdraví. 

Náklady spojené s nemocemi způsobenými nezdravými budovami představují 82 miliard eur, a to každý rok. Kdyby se podařilo ročně zrenovovat jen dvě procenta evropských domácností, v roce 2050 by se mohl počet Evropanů, kteří žijí ve vlhkých a nezdravých domech, snížit na polovinu.

V některých zemích žije v nezdravých budovách dokonce každý třetí obyvatel. Velký problém představují zejména vlhké budovy nebo ty, kde se nedaří stavby v zimě vytopit na komfortní teplotu, lidé v nich trpí takzvanou energetickou chudobou. Ta se jen v Evropě týká 49 milionů obyvatel.

Mezi hlavní faktory, které k ní přispívají, patří zvyšování cen energií a energeticky neúčinné budovy. Často jí bývají postiženy takzvané nízkopříjmové domácnosti.

Na evropské úrovni uvádělo 1,7x více Evropanů špatné zdraví, pokud žili v budově, kterou trápila vlhkost a 1,5x častěji v budovách s nedostatkem denní světla.

Nezdravé budovy versus špatné zdraví v Česku

  • 1 z 6 Čechů žije v nezdravé budově
  • o 1,4x více častěji hlásí Češi špatné zdraví, pokud bydlí ve vlhkém domě
  • - 2x častěji hlásí Češi špatné zdraví, pokud trpí energetickou chudobou

Studie také poukázala na to, že Evropané (a stejně tak i Češi) mají o 40 procent vyšší pravděpodobnost, že budou mít astma, pokud žijí ve vlhké budově nebo domě s plísní. Již dnes má 2,2 milionů Evropanů astma v důsledku toho, kde žije. Nicméně astma není jediným rizikem, časté jsou také alergie nebo dokonce předčasná úmrtí.

Majitelé domů si mohou pomoci

Větrat by se mělo krátce, ale intenzivně několikrát denně.

V celé Evropě je 110 milionů samostatně stojících a řadových rodinných domů, 84 procent z nich je vlastněno soukromými majiteli (v České republice máme dva miliony rodinných a řadových domů, 90 procent z nich je v soukromých rukou).

Téměř 60 procent Evropanů tak žije v samostatně stojících a řadových domech, jenže až tři čtvrtiny těchto domů nejsou energeticky účinné. Vzhledem k tomu, že 40 procent energie v Evropě spotřebují domácností a budovy, přičemž vypustí 36 procent emisí CO2, je jasné, že Evropa potřebuje energeticky účinnější domy.

Výsledky šetření ukázaly, že soukromý kapitál v celé EU má k dispozici pro renovaci domů 30 bilionů euro, 70 procent evropských domácností si tak může dovolit postupnou renovaci, V České republice se to týká 60 procent českých domácností.

  • 60 % českých domácností si může dovolit řádnou renovaci
  • 58 % Čechů by motivovalo k renovaci domu, pokud by se zlepšil komfort bydlení
  • 57 % Čechů by motivovaly k renovaci domu úspory energií

Je však důležité si uvědomit, co je u majitelů domů hlavní motivací k investici do renovace. Přestože jsou vyhlídky úspor energií přitažlivé, lidé se zároveň chtějí doma cítit lépe. Proto je pro každého druhého Čecha větší motivací právě zvýšení komfortu bydlení pro svou rodinu. A na to je třeba se zaměřit,“ vysvětluje Petr Král ze společnosti Velux, která se na studii podílela.

Rekonstrukce starého domu ve špatném technickém stavu je záležitost na několik let.

Koncept RenovActive

Společnost Velux se již od konce 90. let zabývá zkoumáním toho, jak lze dosáhnout optimální energetické účinnosti ve spojení s pohodlným bydlením a minimálními dopady na životní prostředí. Díky tomu již dříve navrhla a úspěšně ověřila koncept RenovActive vycházející z principů Aktivního domu.

Na základě toho definovala sedm kroků k renovaci, které lze přizpůsobit a aplikovat na různé dispozice a finanční možnosti renovace:

1. Půdní vestavba: využití potenciálu horního podlaží. Zde je věnována velká pozornost dennímu světlu, lepšímu větrání a regulaci tepla.

2. Větší plocha oken: fasádní i střešní okna zvětšují množství a zejména kvalitu denního světla.

3. Otevřená schodišťová šachta: zajišťuje kvalitnější distribuci denního světla a účinné větrání s použitím komínového efektu.

4. Dynamická ochrana proti slunci: externí stínění, například prostřednictvím rolet a žaluzií, snižuje během letních měsíců vyhřívání bytu sluncem a zajišťuje v průběhu roku příjemnou teplotu.

5. Hybridní větrání: kombinuje mechanické a přirozené větrání pomocí automatizovaných oken a vytápění.

6. Kvalitnější obálka domu: slouží pro lepší energetickou efektivitu. Skládá se z fasádního pláště a z moderního systému vytápění, který optimalizuje energetické parametry a tepelný komfort v domě.

7. Zvětšení obytného prostoru: pomocí přístavby zvětšit podlahovou plochu.

Autoři:

Nejčtenější

Rodinné domy v Česku za cenu bytu. Září novotou, mají zahradu a jsou na prodej

Nové rodinné domy, které vám splní sen o bydlení s vlastní zahradou. Ceny začínají na 7,5 milionu korun a žádná z nabízených nemovitostí nepřesáhne 12 milionů. Podívejte se na devět aktuálních tipů.

Odvážní Češi opustili práci a začali úspěšně podnikat a šťastně žít v Toskánsku

Náš rodinný příběh se začal psát v roce 2016, oba jsme pracovali v korporacích, ale věděli jsme, že chceme žít aktivně a že nás spojuje láska k Itálii. Po prvním společném roce jsme dali výpovědi a...

Rosnička Honsová bydlí v Praze. V části s nejlepšími rozptylovými podmínkami

Meteoroložka a hlasatelka zpráv o počasí Dagmar Honsová si svůj domov vybrala netradičním způsobem. Její povolání je zároveň i jejím největším koníčkem, proto zvolila jako místo k životu...

Bára Nesvadbová bydlí v kouzelném domě za Prahou. Skrytá oáza je plná zvířat

Bára Nesvadbová nás pozvala do svého dvougeneračního domku na okraji Prahy. Spisovatelce a spoluzakladatelce nadačního fondu Be Charity vyšel nedávno nový román a je tak v jednom kole. Ráda se z...

Podívejte se na nejlepší interiéry roku 2024. Nadchnou i šokují

Absolutním vítězem jubilejního desátého ročníku ocenění Interiér roku 2024 se stala výjimečná novostavba domu Oskar v Kamenné Lhotě od Jana Žaloudka. Vyvolala silné emoce i u odborné poroty, která...

Pohoda u vody. Rodina našla v Česku perfektní bydlení pro odpočinek i sport

Byt mladého páru s třemi dětmi je zasazen do malebného prostředí Lipenské přehrady v jižních Čechách. Majitelé dali studiu Šenkýř Architekti při navrhování interiéru volnou ruku. Úkolu se ujali ...

1. května 2025

Špatné řízení SVJ nebo bytového družstva může být pohromou

Jak říká klasik: Chybovat je lidské a odpouštět je božské. Ale lze stejně nahlížet i na řízení bytových domů? Má statutární zástupce prostor chybovat? Bohužel, nemá!

1. května 2025

Podívejte se na nejlepší interiéry roku 2024. Nadchnou i šokují

Absolutním vítězem jubilejního desátého ročníku ocenění Interiér roku 2024 se stala výjimečná novostavba domu Oskar v Kamenné Lhotě od Jana Žaloudka. Vyvolala silné emoce i u odborné poroty, která...

30. dubna 2025

Pro oceněný dům Oskar v jižních Čechách byla inspirací vesnická kaple

Dům Oskar navržený architektem Janem Žaloudkem vyrostl ve velkorysé užitkové zahradě, která původně náležela k sousedícímu zámku v jihočeské vesnici Kamenná Lhota. Silný genius loci umocňuje torzo...

30. dubna 2025

Odvážní Češi opustili práci a začali úspěšně podnikat a šťastně žít v Toskánsku

Náš rodinný příběh se začal psát v roce 2016, oba jsme pracovali v korporacích, ale věděli jsme, že chceme žít aktivně a že nás spojuje láska k Itálii. Po prvním společném roce jsme dali výpovědi a...

29. dubna 2025

Kutloch pro kratke meškani i s klunkerpartyjou ve fajnem městě Ostravě

Dyš ma kerysi robotu v Ostravě!!! či tam ide enem tak na čundr s klunkerpartyjou, može tu spočnuť. Mebl a ine interierove cypoviny su zrobene v industriálnim dizajně, aby zme se poklonili wieczne...

29. dubna 2025

Rodinné domy v Česku za cenu bytu. Září novotou, mají zahradu a jsou na prodej

Nové rodinné domy, které vám splní sen o bydlení s vlastní zahradou. Ceny začínají na 7,5 milionu korun a žádná z nabízených nemovitostí nepřesáhne 12 milionů. Podívejte se na devět aktuálních tipů.

28. dubna 2025

Dům ve svahu v Lipencích má kuchyň v druhém podlaží. Podívejte se proč

Dvojdomy nepatří v poslední době k častým řešením, přitom mají řadu výhod. Tedy pokud jsou navržené pro spřátelené rodiny. Pak přinášejí možnost sdílení nákladů, ale zároveň i „úsporu“ pozemku,...

28. dubna 2025

Je mu 90 let, přesto je stále moderní. Za skvělý dům vděčí New York Evropě

První moderní městský dům postavili v New Yorku až v roce 1935. Autor, architekt William Lescaze, pocházel samozřejmě z Evropy, kde se mezinárodní styl architektury zrodil. Jeho stavba na newyorské...

27. dubna 2025

Rosnička Honsová bydlí v Praze. V části s nejlepšími rozptylovými podmínkami

Meteoroložka a hlasatelka zpráv o počasí Dagmar Honsová si svůj domov vybrala netradičním způsobem. Její povolání je zároveň i jejím největším koníčkem, proto zvolila jako místo k životu...

27. dubna 2025

Při stavbě domu použili místo betonu levnou hlínu. Počkejte si na překvapení

Výhled na příboj a rozbrázděné skály na pobřeží majitelům pozemku dočista učaroval. Sledovat by je dokázali celé dny. Proto plán na rekreační obydlí pojali tak, aby se ze svahu sestupující stavba...

26. dubna 2025

Ze starého domku a stodoly u Klatov vytvořili úžasný rekreační domek

Fasáda z opalovaného modřínového dřeva, která nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu, představuje pohledově nejvýraznější prvek ve zdařilé rekonstrukci vesnického stavení. Navíc původní stodola ustoupila...

26. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.