Dům byl prodán během jediného měsíce. Má obytnou plochu 318 m2, kuchyň, obývací...

Dům byl prodán během jediného měsíce. Má obytnou plochu 318 m2, kuchyň, obývací pokoj, jídelnu a pět ložnic se čtyřmi koupelnami, včetně dvojgaráže. Velikost pozemku je 627,4 čtverečních metrů. | foto: Ája Bufka

Jak se staví dům v Americe. Na schválení stavby se čeká až jeden měsíc

  • 105
Cukráři potřebují profesionální formy, aby jejich sériově vyráběné zboží vypadalo co nejlákavěji. Dnes se na podobnou cestu vydali i developeři a stavbaři v Kalifornii. Jen vyměnili chuť za vkus. Americe tak začínají vládnout typové domky. Důvodů je hned několik.

Nejnovější styl konstrukce rodinných domků má řadu výhod a nikoho nezajímá, že mu chybí tvůrčí nápady a estetika. Je klasickou ukázkou systému, o kterém se v polovině minulého století prohlašovalo, že jde jen o dočasnou náhradu rodinného bydlení v podobě „track house“. 

Původní dům před demolicí měl tržní cenu přibližně jeden milion dolarů.

V Los Angeles je cena půdy tím, co dělá velké rozdíly při stavění nových domů ve srovnání s menšími městy v jiných státech unie. Přestože renovace stávajícího domu stojí za zvážení, je mnohdy lepší volbou začít znovu od podlahy.

Dnes rozhoduje cena

Náklady na stavbu nového rodinného domu se pohybují od stovek do deseti tisíc dolarů za čtvereční metr v závislosti na vybavení a náročnosti výstavby. Pokud konstrukce vyžaduje nákladné inženýrství, protože se staví ve svahu nebo má víc pater, cena úměrně vzrůstá.

Například dům o obytné ploše přibližně 300 m2 je možné postavit nedaleko pobřeží Pacifiku, v městské čtvrti Mar Vista, přibližně za 2 500 dolarů za m2, celkem tedy za 750 tisíc dolarů. V tom jsou zahrnuté základní úpravy, tesařské práce, dvoubarevný nátěr, nerezová podpůrná ocel, dřevěné trámy, dlaždičky a základy z betonu, ale bez sklepa. Klasická dvojgaráž je součástí budovy.

U „typového“ domu pak náklady klesnou téměř o třetinu, díky sériovému stavění. To je hlavním důvodem popularity nové vlny trackových domů ve stylu „cookie cutters“.

Dům byl prodán během jediného měsíce. Má obytnou plochu 318 m2, kuchyň, obývací pokoj, jídelnu a pět ložnic se čtyřmi koupelnami, včetně dvojgaráže. Velikost pozemku je 627,4 čtverečních metrů.

Samozřejmě individuálním požadavkům se žádné meze nekladou. Je možné si nechat dovést za desetinásobnou cenu okna ze Švýcarska, speciální mramorové obkladačky z Itálie, ručně vyřezávané dveře z Thajska a podobně. Všechny tyto požadavky mohou vyhnat cenu stavby až do stratosféry.

Stavební povolení do 30 dnů

Styl konstrukce budovy ovlivňuje dobu výstavby. Postavit individuálně navržený dům na míru trvá v průměru kolem tří až pěti let. Zatímco standardní domy podle stávajících plánů v průměru jen půl roku. Vzhledem k tomu, že půdorysy používané staviteli byly postaveny mnohokrát dříve, je i méně zpoždění při realizaci.

„Výběr standardního obdélníku urychlí stavební proces, protože vylučuje jakékoli variace, které musí stavitel vypracovat,“ tvrdí reklamy na tento typ uniformního stavění.

Dřevěná konstrukce typového domu urychluje stavbu.

K tomu je potřeba přidat přibližně třicet dní trvající schválení stavebního povolení na městském úřadu, což je pro českého stavebníka neuvěřitelný termín. Součástí je záznam změn do katastru a kontrola kvality jednotlivých řemeslných prací odpovídajících místním předpisům.

Průměrné náklady na individuální návrh projektu stavebních plánů jsou obvykle od 50 do 500 tisíc dolarů. Řada architektonických firem však uvádí, že si účtují navíc 20 procent nákladů z ceny stavby. Oproti tomu plány ke standardní „cukrářské formičce“ lze pořídit i za necelých deset tisíc dolarů. Vzhledem k tomu, že se Američané podle statistik stěhují v průměru každých sedm let, je jasné, proč obliba této „sladkosti“ neustále roste.

, pro iDNES.cz