Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. října 2022 Igor

Rodinný dům má přízemí s obrovskou prosklenou stěnou o délce třicet metrů

V jižním Německu vznikl unikátní rodinný dům. Potkali se zde totiž výborní architekti s klientem, který měl vkus a navíc odvahu přistoupit na odvážné řešení.

Zadní fasáda podlouhlé stavby se v obou výškových úrovních otevírá směrem do zahrady díky posuvným systémům. | foto: Olaf Herzog

Freiburská architektonická kancelář Harter + Kanzler & Partner navrhla majiteli řešení, v němž se přízemí otevírá do zahrady s využitím devíti velkoformátových posuvných systémů s panoramatickým designem. Délka zasklení je tak více než třicet metrů.

Z ulice vypadá dům velmi nenápadně.

Klient si přál rodinný dům, který by byl přizpůsobený svažitému terénu, souzněl se stávající výstavbou v bezprostředním okolí a byl orientovaný do rozlehlé zahrady směřující do údolí.

Nenápadný dům z ulice

Železobetonová konstrukce domu s předsazenou fasádou z obkladových pásků je vsazena do úbočí kopce. Na pozemek ji architekti umístili tak, aby zabírala co nejmenší plochu a zahrada zůstala co největší. Zatímco z ulice se dům jeví jako jednopodlažní a víceméně uzavřený, rozšířená dvoupodlažní konstrukce se otevírá do zahrady díky velkorysému prosklení v celé výšce místností, které vytváří plynulý přechod mezi interiérem a exteriérem.

Střecha s různými přesahujícími prvky a balkón v horním podlaží propojují dům a garáž v jediný celek. Jejich linie zvýrazňují podlouhlý charakter stavby, který podporuje i použití horizontálně umístěných obkladových pásků cihel.

Diskrétní zóny i panoramatické výhledy

Do domu se vstupuje zastřešeným prostorem mezi domem a garáží v horním podlaží, ze strany orientované do svahu. Jak ve venkovním vstupním prostoru, tak v krytém zádveří je pohled příchozího ihned nasměrován do velké zahrady.

Horní podlaží, situované na úrovni ulice, nabízí soukromé prostory k odpočinku. Ložnice, šatny i koupelny jsou uspořádány funkčním způsobem a všechny mají výhled do zahrady díky velkoplošnému prosklení od podlahy až ke stropu. Ze všech místností pak lze přímo vyjít ven přes přilehlý balkón, který vede podél domu téměř po celé jeho šířce.

Po jednoramenném schodišti lze sestoupit do společné obytné zóny na dolním podlaží, kterou tvoří velký obývací pokoj a jídelna, otevřená kuchyň a knihovna. Vnější zeď domu na straně orientované do ulice přechází v dolním podlaží v bíle omítnutou zadní stěnu společného obytného prostoru, kterou oživují obrazy. Místnosti domu za touto zdí jsou pak zcela zapuštěné do země.

Samonosné schodiště vede ze vstupního prostoru (v přízemí, na straně orientované do ulice) dolů do hlavních obytných prostor na úrovni zahrady.

S otevřeným společným obytným prostorem je přímo propojena další zóna nabízející o trochu více soukromí, kde je knihovna, místnost ke sledování televize a pracovna, přičemž krb ve zdi může být využívaný z obou stran.

Další uzavřenější místnosti jsou pak přímo propojeny s kuchyní, například technické zázemí a ložnice pro hosty a pro děti, které mají rovněž výhled do zahrady díky velkorysému prosklení.

Interiér je osvětlován zvenčí i večer

Maximální světelnosti bylo dosaženo prosklenými prvky sahajícími od podlahy až ke stropu, přičemž podlahové i stropní profily jsou skryty, takže zmizely bariéry mezi interiérem a exteriérem.

Do místností může volně proudit denní světlo, přesahující střecha a konzolové balkóny zajišťují konstrukční stínění před sluncem. Světlíkem ve střeše pak dopadá světlo na schodiště a zadní stěnu a prostupuje až dolů do společného obytného prostoru.

Vnější zeď na straně orientované do ulice oživují ve spodním podlaží obrazy. Je v ní zabudovaný i krb, který lze používat z obou stran.

Úroveň a intenzitu transparentnosti lze regulovat podle potřeby. Ochranu před sluncem zajišťují kromě externích stínících prvků také lehké bílé závěsy, které působí jako difúzní filtr.

Dojem přirozeného světla lze pak znovu navodit i večer prostřednictvím umělého osvětlení ve spojení s prosklenou fasádou a světly vsazenými do podlahy, která osvětlují dům zvnějšku.

Trojité zasklení a tepelný komfort

Pro veškeré prosklené plochy byly navrženy hliníkové systémy s flexibilními možnostmi otevírání. Posuvný systém Schüco použili architekti ve vysoce izolované variantě s trojitým izolačním zasklením. Stropní a podlahové profily těchto 2,95 m vysokých jednotek jsou osazené skrytě, viditelné zůstávají pouze tenké středové sloupky a vertikální profily posuvných jednotek.

Vznikly tak velké průhledné plochy fasády bez viditelných vodorovných rámů, členěné jen několika velice úzkými svislými konstrukčními prvky. Prvky o délce 7,98 m, 2,70 m a 5,35 m jsou instalovány po celé šíři přízemí podél balkónu.

Na dolním podlaží, z něhož je přístup na zahradu a postranní terasu, činí celková délka prosklení 32,5 m: rozdělené je na pět částí s různou šíří. Pro dosažení optimálního uživatelského komfortu byly posuvné systémy opatřeny motorovým pohonem, který umožňuje bezdotykové otvírání a zavírání.

Energeticky úsporný dům

Udržitelný energetický koncept domu je založený na kvalitně izolovaném obvodovém plášti, sestávajícím z nosného zdiva, izolace z minerální vlny, odvětrávané dutiny a z obkladového pásku.

Samonosné schodiště vede ze vstupního prostoru (v přízemí, na straně orientované do ulice) dolů do hlavních obytných prostor na úrovni zahrady.

Do rozpočtu byl zahrnut zisk solárního tepla v chladnějších měsících dosahovaný díky prosklení. Stínění před sluncem v teplejších měsících zajišťují některé konstrukční prvky, zejména balkón a různé přesahující části, a stejně tak vnitřní a venkovní sluneční clony.

Čerstvý vzduch je do obytných prostor přiváděn formou ventilace, zatímco odchozí vzduch je automaticky odsávaný z přilehlých místností, například koupelny.

Stěžejním prvkem technologie energeticky úsporného domu je podlahové vytápění s funkcí letního chlazení, které k vytápění využívá podzemní tepelné čerpadlo. Přirozenou podporou tohoto topného systému je pak vytápění solární, tak i střešní fotovoltaika se solárními akumulačními panely.

O projektu

Architekt: Harter + Kanzler & Partner Freie Architekten BDA - PartG mbB, Freiburg - www.harter-kanzler.de

Vedoucí projektu: Claudia Heers

Zhotovitel kovových konstrukcí: Haser Metallbau GmbH, Haslach im Kinzigtal

Dokončení: březen 2018

Systémy Schüco použité v projektu: Posuvné systémy Schüco ASS 77 PD.SI, 9 systémových jednotek v délkách od 3,92 m do 11,6 m; výška jednotek 2,95 m

Specifické funkce: Motorový pohon pro posuvné systémy

Autor:
  • Nejčtenější

Bazén mají kousek od pohovky v obýváku, stěrka na podlaze řeší úklid

Jednoduchý, čistý, funkční, střídmý. Takový je interiér rodinného domu v novostavbě na okraji Roztok pro mladou rodinu....

Zpěvák Johnny Cash si pečlivě naplánoval dům, život však dopadl jinak

V roce 1961 si postavil slavný Johnny Cash dům o rozloze necelých 420 metrů čtverečních ve venkovském Casitas Springs v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Majitelka bytu mi odmítá vrátit kauci. Vymalování prý stálo dvacet tisíc

Seriál Před ukončením nájmu jsem se s majitelkou bytu dohodla, že byt vymaluje na mé náklady, které mi odečte z kauce. Bratr...

Zpěvák Jary Tauber žije s přítelkyní v bytě u Kladna a sní o vlastním domě

Zpěvák a kytarista Jary Tauber (27) bydlí s přítelkyní Anežkou v bytě na Kladensku. Na novém domově oceňuje především...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soused si udělal na poli tankodrom. Řev motorů a výfukové plyny nás zabíjejí

Premium Žijeme na vesnici v domě a trápí nás majitel pole, který na něm zaparkoval vojenskou techniku, autobusy i nákladní...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

I Leonardo DiCaprio podlehl středomořskému stylu, je trendy už 100 let

V Kalifornii se domy ve stylu, který připomíná středomořské vily, stavěly už ve dvacátých letech 20. století. Během...

Dům si pečlivě naplánovali včetně vytápění, krize je nezaskočila

Pavla před časem okouzlila zahrada se starým domkem na východním okraji Prahy. Rekonstrukce nebyla možná, proto si s...

Za vodu a vytápění platí v netradiční dřevostavbě 12 tisíc ročně. Zatím

Premium Manželé milují moderní design, proto jejich rodinný dům v Polabí nedostal tradiční venkovskou podobu. Pasivní...

Novostavbu cihlového domu vytopí rodina obyčejnými litinovými kamny

Většinou se očekává, že pro sebe si architekt postaví něco extravagantního. Architekt Zdeněk Pech navrhl své rodině...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...