Pátek 10. července 2020, svátek má Libuše, Amálie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 10. července 2020 Libuše, Amálie

Rodinný dům má přízemí s obrovskou prosklenou stěnou o délce třicet metrů

aktualizováno 
V jižním Německu vznikl unikátní rodinný dům. Potkali se zde totiž výborní architekti s klientem, který měl vkus a navíc odvahu přistoupit na odvážné řešení.

Zadní fasáda podlouhlé stavby se v obou výškových úrovních otevírá směrem do zahrady díky posuvným systémům. | foto: Olaf Herzog

Freiburská architektonická kancelář Harter + Kanzler & Partner navrhla majiteli řešení, v němž se přízemí otevírá do zahrady s využitím devíti velkoformátových posuvných systémů s panoramatickým designem. Délka zasklení je tak více než třicet metrů.

Z ulice vypadá dům velmi nenápadně.

Z ulice vypadá dům velmi nenápadně.

Klient si přál rodinný dům, který by byl přizpůsobený svažitému terénu, souzněl se stávající výstavbou v bezprostředním okolí a byl orientovaný do rozlehlé zahrady směřující do údolí.

Nenápadný dům z ulice

Železobetonová konstrukce domu s předsazenou fasádou z obkladových pásků je vsazena do úbočí kopce. Na pozemek ji architekti umístili tak, aby zabírala co nejmenší plochu a zahrada zůstala co největší. Zatímco z ulice se dům jeví jako jednopodlažní a víceméně uzavřený, rozšířená dvoupodlažní konstrukce se otevírá do zahrady díky velkorysému prosklení v celé výšce místností, které vytváří plynulý přechod mezi interiérem a exteriérem.

Střecha s různými přesahujícími prvky a balkón v horním podlaží propojují dům a garáž v jediný celek. Jejich linie zvýrazňují podlouhlý charakter stavby, který podporuje i použití horizontálně umístěných obkladových pásků cihel.

Diskrétní zóny i panoramatické výhledy

Do domu se vstupuje zastřešeným prostorem mezi domem a garáží v horním podlaží, ze strany orientované do svahu. Jak ve venkovním vstupním prostoru, tak v krytém zádveří je pohled příchozího ihned nasměrován do velké zahrady.

Horní podlaží, situované na úrovni ulice, nabízí soukromé prostory k odpočinku. Ložnice, šatny i koupelny jsou uspořádány funkčním způsobem a všechny mají výhled do zahrady díky velkoplošnému prosklení od podlahy až ke stropu. Ze všech místností pak lze přímo vyjít ven přes přilehlý balkón, který vede podél domu téměř po celé jeho šířce.

Po jednoramenném schodišti lze sestoupit do společné obytné zóny na dolním podlaží, kterou tvoří velký obývací pokoj a jídelna, otevřená kuchyň a knihovna. Vnější zeď domu na straně orientované do ulice přechází v dolním podlaží v bíle omítnutou zadní stěnu společného obytného prostoru, kterou oživují obrazy. Místnosti domu za touto zdí jsou pak zcela zapuštěné do země.

Samonosné schodiště vede ze vstupního prostoru (v přízemí, na straně orientované do ulice) dolů do hlavních obytných prostor na úrovni zahrady.

S otevřeným společným obytným prostorem je přímo propojena další zóna nabízející o trochu více soukromí, kde je knihovna, místnost ke sledování televize a pracovna, přičemž krb ve zdi může být využívaný z obou stran.

Další uzavřenější místnosti jsou pak přímo propojeny s kuchyní, například technické zázemí a ložnice pro hosty a pro děti, které mají rovněž výhled do zahrady díky velkorysému prosklení.

Interiér je osvětlován zvenčí i večer

Maximální světelnosti bylo dosaženo prosklenými prvky sahajícími od podlahy až ke stropu, přičemž podlahové i stropní profily jsou skryty, takže zmizely bariéry mezi interiérem a exteriérem.

Do místností může volně proudit denní světlo, přesahující střecha a konzolové balkóny zajišťují konstrukční stínění před sluncem. Světlíkem ve střeše pak dopadá světlo na schodiště a zadní stěnu a prostupuje až dolů do společného obytného prostoru.

Vnější zeď na straně orientované do ulice oživují ve spodním podlaží obrazy. Je...

Vnější zeď na straně orientované do ulice oživují ve spodním podlaží obrazy. Je v ní zabudovaný i krb, který lze používat z obou stran.

Úroveň a intenzitu transparentnosti lze regulovat podle potřeby. Ochranu před sluncem zajišťují kromě externích stínících prvků také lehké bílé závěsy, které působí jako difúzní filtr.

Dojem přirozeného světla lze pak znovu navodit i večer prostřednictvím umělého osvětlení ve spojení s prosklenou fasádou a světly vsazenými do podlahy, která osvětlují dům zvnějšku.

Trojité zasklení a tepelný komfort

Pro veškeré prosklené plochy byly navrženy hliníkové systémy s flexibilními možnostmi otevírání. Posuvný systém Schüco použili architekti ve vysoce izolované variantě s trojitým izolačním zasklením. Stropní a podlahové profily těchto 2,95 m vysokých jednotek jsou osazené skrytě, viditelné zůstávají pouze tenké středové sloupky a vertikální profily posuvných jednotek.

Vznikly tak velké průhledné plochy fasády bez viditelných vodorovných rámů, členěné jen několika velice úzkými svislými konstrukčními prvky. Prvky o délce 7,98 m, 2,70 m a 5,35 m jsou instalovány po celé šíři přízemí podél balkónu.

Na dolním podlaží, z něhož je přístup na zahradu a postranní terasu, činí celková délka prosklení 32,5 m: rozdělené je na pět částí s různou šíří. Pro dosažení optimálního uživatelského komfortu byly posuvné systémy opatřeny motorovým pohonem, který umožňuje bezdotykové otvírání a zavírání.

Energeticky úsporný dům

Udržitelný energetický koncept domu je založený na kvalitně izolovaném obvodovém plášti, sestávajícím z nosného zdiva, izolace z minerální vlny, odvětrávané dutiny a z obkladového pásku.

Samonosné schodiště vede ze vstupního prostoru (v přízemí, na straně...

Samonosné schodiště vede ze vstupního prostoru (v přízemí, na straně orientované do ulice) dolů do hlavních obytných prostor na úrovni zahrady.

Do rozpočtu byl zahrnut zisk solárního tepla v chladnějších měsících dosahovaný díky prosklení. Stínění před sluncem v teplejších měsících zajišťují některé konstrukční prvky, zejména balkón a různé přesahující části, a stejně tak vnitřní a venkovní sluneční clony.

Čerstvý vzduch je do obytných prostor přiváděn formou ventilace, zatímco odchozí vzduch je automaticky odsávaný z přilehlých místností, například koupelny.

Stěžejním prvkem technologie energeticky úsporného domu je podlahové vytápění s funkcí letního chlazení, které k vytápění využívá podzemní tepelné čerpadlo. Přirozenou podporou tohoto topného systému je pak vytápění solární, tak i střešní fotovoltaika se solárními akumulačními panely.

O projektu

Architekt: Harter + Kanzler & Partner Freie Architekten BDA - PartG mbB, Freiburg - www.harter-kanzler.de

Vedoucí projektu: Claudia Heers

Zhotovitel kovových konstrukcí: Haser Metallbau GmbH, Haslach im Kinzigtal

Dokončení: březen 2018

Systémy Schüco použité v projektu: Posuvné systémy Schüco ASS 77 PD.SI, 9 systémových jednotek v délkách od 3,92 m do 11,6 m; výška jednotek 2,95 m

Specifické funkce: Motorový pohon pro posuvné systémy

Autor:
  • Nejčtenější

Kamarádi z Prahy si na Šumavě postavili dvojdomek. Byla to skvělá volba

Od dětství milují Šumavu, kde si pořídili víkendový byt. Pracovní povinnosti držely ale celou rodinu v Praze. Roky...

Zpěvák Drahokoupil objevil pražský ideál. S Miss Earth žije svůj sen

Přesně na Silvestra převzal zpěvák Vojtěch Drahokoupil spolu s přítelkyní Kristýnou Kubíčkovou, Českou Miss Earth 2016,...

Vytvořila si byt, kde svítí slunce, i když je venku zataženo

Byt Moniky je v nenápadném činžovním libereckém domě z konce třicátých let. Při zařizování vsadila matka tří dětí nejen...

Koronavirus přinese kancelářskou revoluci. Půjde o hygienu i lidskost

Nikdo s něčím takovým nepočítal, nikdo nebyl připravený. Jenže teď se musí k situaci nějak postavit všichni. Systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proměna interiéru v retro stylu. Ke slovu přišly i poklady z půdy

Dvougenerační rodinný dům z roku 1940 v Říčanech u Prahy se nijak neotřásl v základech, přestože v jeho části nedávno...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Bohatství není číslo. Může to být i místo, kde se dobře žije

Advertorial Možná z Prahy pocházíte, možná jste se do hlavního města přistěhovali a už vás přijalo za své. Jeho historická krása,...

Jaké si vyberete obklady a dlažbu? Zkuste kombinaci kamene a mozaiky

Češi se v době koronaviru vrhli na zahradničení, ale chopili se i malířských válečků a ti nejšikovnější se pustili...

Ekologický ranč využívá odpadní vodu a energii ze solárních panelů

Pozoruhodná rezidence v severní Kalifornii ztělesňuje samotnou podstatu udržitelnosti, od volby materiálů až po životní...

Chtěli bydlet ve staré stodole, nakonec museli postavit její repliku

Moderní, nebo přestavěný venkovský dům? Je to půl na půl. Ondřej žije s rodinou v replice hospodářského stavení z roku...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...