Obytná plocha dvoupodlažního domu je 183 metrů čtverečních.

Obytná plocha dvoupodlažního domu je 183 metrů čtverečních. | foto: Jacek Polonek

Starý kamenný dům nahradili dřevostavbou. Nemohou si ji vynachválit

  • 28
Manželé Adrianna a Dawid bydleli na vzdáleném předměstí Poznaně. Jenže dojíždění do centra za prací představovalo časově velmi náročné cestování. Situace se zkomplikovala zejména poté, kdy bylo nutné vozit syny do výběrové školy v centru. Řešením se stala pohodlná dřevostavba nedaleko centra.

Nejprve Dawid s Adriannou zvažovali bydlení v bytě, ale nakonec tuto možnost vyloučili. „Dlouhou dobu jsme žili v prostorném domě, naši synové jsou na bydlení v domě zvyklí od malička, proto jsme se rozhodli pro koupi menšího pozemku blíže centru Poznaně, kde jsme si plánovali postavit pohodlný a zdravý dům, který by uspokojoval potřeby čtyřčlenné rodiny,‘‘ vysvětluje podnikatel Dawid.

Dostatek prosklených ploch zabezpečuje dostatek světla v hlavní obytné místnosti otevřené až do krovu.

Manželé se nějakou dobu rozhlíželi po stavebním trhu, nakonec jejich volba padla na stavbu domu z masivního dřeva. Dřevo je krásné, působí teple a útulně, což bylo po zkušenosti s bydlením ve starém kamenném domě hlavním důvodem pro volbu dřevostavby.

Protože je pozemek relativně malý, museli manželé pečlivě naplánovat řešení svého domu tak, aby v něm každý člen rodiny měl své soukromí. V předchozím domě si rodina zvykla na velký prostor, takže bylo nutné, aby děti ani dospělí nepřišli ani v novém domově o pocit volnosti a svobody uvnitř domu.

Ve spolupráci s architektem a odborníky z polského zastoupení finské značky Kontio vyrostl na nevelkém pozemku půvabný, pohodlný dům pro čtyřčlennou rodinu.

V přízemí je velký, otevřený obývací prostor, jehož srdce tvoří černě natřená krbová kamna z oceli. Dále zde má rodina k dispozici kuchyň a jídelnu s výhledem do zahrady.

Ložnice manželů je propojená se saunou. Ta se stala nejoblíbenějším prostorem v domě – skvěle se zde odpočívá. A odpočinek lékařka Adrianna potřebuje, v centru Poznaně vede kliniku.

Otevřený strop až do krovu dodává prostoru na vzdušnosti a lehkosti.

„Sauna se stala místem, kde se všichni zklidníme, neruší nás žádné elektronické přístroje, povídáme si a krásně se prohřejeme po příchodu z chladných poznaňských ulic, kde často profukuje studený vítr,“ pochvaluje si Adrianna.

K ložnici Adrianny a Dawida přiléhá terasa s vířivkou, kde si manželé v soukromí malé zahrady užívají pohled na temnou oblohu a zářivá světla města. V patře domu jsou dvě dětské ložnice s šatnami a koupelnou. Synové zde mají i místnost sloužící jako herna, která v případě potřeby poslouží i jako pokoj pro hosty.

Koupelna v patře s hravou hexagonální dlažbou

Srubový dům majitelé vytápějí plynem, celé přízemí má pak zabudované podlahové vytápění. Manželé se také rozhodli pro pořízení systému centrální ventilace.

Po roce bydlení v novém domově jsou manželé s kvalitou svého rodinného domu nanejvýš spokojeni a nic by na něm neměnili. Jediná věc, která manželům v domě přijde nadbytečná, je přídavná izolace, která musela být součástí dřevostavby, aby se vyhovělo současným polským stavebním regulím. Jinak by Adrianna preferovala konstrukci pouze trámovou. To je však jen detail.

Technické informace

Architektonický návrh domu: katalogový model Iso-Kajastus Kontio Longhouses s individuálními úpravami

Podlahová plocha: 183 m2

Konstrukce: betonová základová deska, obvodové a vnitřní stěny roubená konstrukce z lepených hranolů šířka 180×170 mm, příčky v přízemí i v patře lehká dřevěná konstrukce s dřevěným obkladem

Skladba střechy: tříplášťová s 300 mm izolace

Výplně otvorů: finská euro okna ze severské borovice značky Kontio, s izolačními trojskly, vnitřní dřevěné dveře

Vytápění: podlahové vytápění, krbová kamna

Dodavatel srubového domu: Kontio Longhouses