Roční náklady na vytápění domu i ohřev vody v bazénu vyjdou přibližně na 28...

Roční náklady na vytápění domu i ohřev vody v bazénu vyjdou přibližně na 28 tisíc korun. | foto: Tomáš Dittrich

Vytápění domu i ohřev vody v bazénu stojí rodinu jen 28 tisíc ročně

Rohový pozemek nikdo nechtěl, protože na něm stála trafostanice, ale zkušené oko stavaře v něm vidělo potenciál. Proto si jej vybral investor pro bydlení nedaleko Benešova. A protože chtěl podle svých slov „seriózní“ dům, postavil si cihlovou stavbu v pasivním standardu.

„Byla to souhra okolností, jezdili jsme sem za kamarádem na chalupu a moc se nám tady líbilo,“ vzpomíná na impuls ke stavbě investor a dodává: „Toho pozemku se každý bál, protože na něm stála trafostanice, ale protože jsem z oboru, věděl jsem, že lze udělat přeložku, takže teď už stožár stojí mimo naši zahradu.“

Ticho, které slyšíte

Dvoupodlažní dům stojí ve svahu, proto byly nutné schody pro přímý výstup na terasu a do zahrady.

Na zahradě se dnes rozkládá typový projekt Bohemia, který si investor díky zkušenostem sám doladil, ať už jde o „přifouknutí“ přízemí nebo volbu materiálových a barevných kombinací v podobě kvarcitového kamene a omítky na fasádě.

Anebo detailů, jako je světlovod v chodbě v horním patře, kde chtěl plnými dveřmi zachovat soukromí v jednotlivých místnostech, ale zároveň se nechtěl vzdát přirozeného světla.

Výsledek? Moderně vypadající dům s členitým půdorysem, dispozičně řešený jako 5+1, který poskytuje dostatečné soukromí i dvěma generacím. V přízemí je propojený obývací pokoj s kuchyní do velké společné místnosti, oddělené zázemí zde má i tchán (pokoj a šatnu).

Prosklenými plochami, v létě důsledně krytými venkovními žaluziemi, jsou tyto místnosti dostatečně prosluněny a v podstatě z každé je možný vstup na zahradu či terasu. V přízemí je i prostorná technická místnost, v níž lze rozložit pingpongový stůl či si zacvičit. Vybylo zde i místo na saunu.

Ale hlavně tu jsou ukryty nejmodernější technologie včetně tepelného čerpadla a rekuperační jednotky. Poschodí majitel koncipoval jako klidové zázemí domu, ve kterém je ložnice, dětský pokoj, pracovna se vstupem na rozlehlou terasu, šatna i koupelna.

K „vybavení“ domu je třeba připočíst i venkovní bazén a hlavně nedaleký les, kam si majitel se psem chodí takzvaně vyčistit hlavu. „To ticho tady slyšíte,“ pochvaluje si lokalitu.

Prosklené plochy jsou v létě důsledně kryté venkovními žaluziemi.

Teplo pod kontrolou

Komfort bydlení kromě okolního ticha utváří i vnitřní tepelná pohoda. Tu v zimě i v létě zajišťuje jednovrstvé obvodové zdivo z tepelně izolačních cihel Heluz Family 44 2in1 se součinitelem prostupu tepla U = 0,13 W/m2K.

„V zimě drží teplo uvnitř a naopak v létě zase venku, a to bez dodatečného zateplení. Neotvíráme okna, přesto máme doma krásný vzduch, a to díky efektivnímu větrání, které obstará rekuperační jednotka,“ vysvětluje majitel a vnitřní teploměr lehce nad dvacet i v nejparnějších letních dnech jeho slova potvrzují.

„Kombinace těchto cihel, rekuperační jednotky a tepelného čerpadla se stará o vysoký komfort bydlení, přitom náklady na teplo jsou opravdu velmi nízké. Za elektřinu platíme ročně včetně ohřevu teplé vody, osvětlení a ohřevu vody v bazénu zhruba 28 tisíc korun,“ shrnuje zásluhy použitých materiálů a technologií majitel.

Dětskému pokoji vévodí tyrkysová barva.

O projektu

Projekt: Typový dům Bohemia

Konstrukce: Obvodové zdi cihelný systém Heluz Family 44 2in1 broušená, příčky a překlady Heluz, keramické stropy Heluz Miako.

Realizační firma: TERMITAN s.r.o.

Zastavěná plocha: 250 m2