Architekti maximalizovali obytný prostor integrováním gauče a utočením nástupu...

Architekti maximalizovali obytný prostor integrováním gauče a utočením nástupu na schodiště, | foto: Alex shoots buildings

Nejmenší řadový domek nafoukli změnou dispozice jako balonek

  • 23
Pokud chcete najít v Česku nejmenší řadové domky, pak se patrně nespletete, když zvolíte legendární sídliště „strašnické dvouletky“. Stojí už víc než 70 let. Jeho tvůrce František Jech se nechal inspirovat proslulým architektem Le Corbusierem. Rekonstrukce jednoho domku dnešní architekty nadchla.

Sídliště ve Strašnicích se postavilo za dva roky (proto dvouletky), vzniklo zde tak 1 200 bytů, z toho polovina v rodinných mini domcích, zbytek byl ve čtyřpodlažních domech. Stavět se začalo v roce 1947. Mini domky proto, že plocha nepodsklepených dvoupatrových domků je většinou jen 90 m2, v přízemí mají kuchyň, obývací pokoj a koupelnu, nahoře jsou dvě ložnice.

Pohled zvenčí - zdi domků jsou cihlové, střechy sedlové s klasickou keramickou krytinou.

Pro některé architekty, v tomto případě studio By architects, byla však proměna takového prostoru splněný sen. „Začali jsme úpravou dispozice tak, abychom maximalizovali obytný prostor. Integrace gauče a otočení nástupu na schodiště dovoluje plynulý provoz a prostorový komfort,“ popisuje architektka Markéta Zdebská.

Výsledek rekonstrukce přihlásilo studio By architects do soutěže Interiér roku 2023 v kategorii Soukromý interiér – Rekonstrukce. Již devátý ročník soutěže má uzávěrku 28. února 2024. Vyhlášení vítězů proběhne opět v pražském Centru současného umění DOX v úterý 14. května 2024.

Boj o centimetry

„Pomyslné oddělení kuchyně a otvory, které rámují zádveří a kuchyni, dávají obytnému prostoru řád. Pivotové dveře umožňují oddělit předsíň a zklidnit obytný prostor. Výhodou návrhu je také zkratka z předsíně do kuchyně, která díky dvoukřídlým dveřím prostor kuchyně rozšiřuje,“ vysvětluje architekt Marek Žáček.

Spodní WC disponuje kapacitní umyvadlovou skříňkou na úklidové prostředky, do předsíně kromě věšáků na kabáty navrhli architekti velký integrovaný botník. To vše, spolu s komorou pod schodištěm, tvoří uzel vstupu a zázemí přízemí.

Bíle lakovaná kuchyně má horní profilovaná dvířka.

Bíle lakovaná kuchyně se svými profilovanými čílky horních skříněk potkává s řešením dubových dvířek v hlavní koupelně v patře. „Ta měla být hlavně útulná. S tímto požadavkem také souvisí režim osvětlení, které tvoří oddělený režim studeného světla pro ranní probuzení a teplého světla pro večerní hodiny,“ upozorňuje Markéta Zdebská.

Na podlaze koupelny je PUR stěrka, stěny jsou opatřeny bílým pandomem. Desku koupelnové skříňky a čílka zásuvek nechali autoři vyrobit z corianu. Baterie v bronzovém odstínu dodávají koupelně požadovanou vřelost.

Jak nafouknout nejen koupelnu

„Úprava dispozice v patře vycházela zejména z požadavku na prostornou koupelnu a walk-in sprchový kout. Ten jsme integrovali na úkor sousední komory/technické místnosti, prádelny. Stále z ní ale dost zbylo, takže není čeho litovat,“ dodává architektka Zdebská.

Vybavení ložnice je s ohledem na malý prostor pragmatické. Požadavek na velkou postel „skončil“ letištěm přes celou šířku jinak poměrně malé místnosti. Naproti posteli je vestavěna poměrně velká šatní skříň. Tyto dva elementy propojuje rozšířený parapet, který kryje topení a zároveň poskytuje snadno přístupné úložné prostory.

Na podlaze koupelny je PUR stěrka, stěny jsou opatřeny bílým pandomem. Deska koupelnové skříňky a čílka zásuvek nechali autoři vyrobit z corianu.

Dětský pokoj je také zařízený plně integrovaným nábytkem se spoustou otevřených polic pro snadnou orientaci a manipulaci s hračkami. „Oceňovali jsme absenci požadavku na dětský pokoj plný barev a tvarů a sdíleli jsme s klienty názor na to, že kreativita dítěte a jeho rozvoj se může odehrávat na neutrálním kultivovaném pozadí,“ říká architekt Žáček.

Nový řadový dům uvnitř nejdříve hodně vybourali, pak vše opět postavili

„Protože pokoj nedisponoval žádným ostěním okolo okna, navrhli jsme integrovanou diagonální skříň v rohu. Ta sebou samozřejmě nese určité prvky nepraktičnosti, ale klienti ji od samého počátku milují a naučili se s ní efektivně zacházet. My máme také radost, že toto řešení otevřeně přijali jako náhradu za hru na vestavěnou skříň alias pixlu v rohu,“ doplňuje Markéta Zdebská.

Schodiště opatřili autoři novým zábradlím s vypalovaným vzorem z lakované oceli. Tento centrální motiv, který dodává schodišťové hale jistou křehkost, je hodně těší.

Schodiště vás zavede až do posledního podlaží, ve kterém je domácí pracovna s jedním stálým a jedním občasným pracovním místem a hostovskou částí, dvojlůžkem na platformě.

Dětský pokoj je zařízený plně integrovaným nábytkem se spoustou otevřených polic pro snadnou orientaci a manipulaci s hračkami.

Zásadní stavební úprava spočívala v požadovaném uzavření od obytných částí domu, což architekty dovedlo k návrhu zkosených dveří pod šikminou střechy. Ty museli hodně pečlivě zvažovat, aby neomezovaly klienty v průchodu, což se povedlo.

„Do zahrady jsme navrhli nové okno s protisluneční ochranou proti západnímu slunci. To interiér propojuje s modřínovou terasou napojenou na dům sedátky s úložným prostorem na zahradní náčiní. Na straně vstupu jsme doplnili předzahrádku o nový betonový schod a dřevěný obklad s integrovanou lavicí a úložným boxem. Ještě nás výhledově čeká zahradní domek se saunou v zahradě, ale to ukáže čas,“ dodává na závěr architektka Markéta Zdebská.

O projektu

lokalita: Praha Strašnice

typ stavby: rekonstrukce

projekt: 2020

realizace: 2022 - 23

pozemek: 170 m2

užitná plocha: 120 m2

autor: BY architects, Markéta Zdebská, Marek Žáček