Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Žluťák z Humpolce unikl demolici. Po přestavbě se vyloupl do krásy

Architekti z kanceláře OK PLAN se vrhli na rekonstrukci třináct let starého domu se žlutou fasádou. Ten si koupila mladá žena se synem po osmi letech hledání. Za nějakou dobu se však začaly na povrch drát problémy.

Celý objekt domu je nově sjednocený do jednoho odstínu. | foto: Lukáš Žentel

Rodinný dům i zahrada byly tvarově a dispozičně neuspořádané a vykazovaly veškeré atributy své doby výstavby v roce 2006. Původní majitel byl náruživý kutil a dům stavěl svépomocí. 

Stavba se zastavěnou plochou 120 metrů čtverečních, garáž velká 60 metrů čtverečních a zahrada o rozměru 880 metrů čtverečních pojaly vše, co se do domu a na zahradu tehdy dalo pořídit. Kvalita a užitná hodnota bohužel pokulhávaly. 

Dům se žlutou fasádou měl řadu problémů. V Humpolci jej postavil svépomocí nadšený kutil.

Uvnitř domu vládl chaos. Jednotlivé místnosti byly vymalované všemi barvami duhy v křiklavých tónech, na podlaze se střídala mozaika různých povrchů. 

Obytnému prostoru dominoval nefunkční barový pult a krbová vložka opláštěná historizující obezdívkou. Dvě velká akvária zabírala značné množství prostoru. 

Venkovní prostor se nesl v podobném duchu zmatku a neutěšenosti. Na vcelku komorní ploše zahrady bylo větší bahnité jezírko bez odpovídající filtrace a funkčního řešení nechtěného vtékání dešťové vody do jezírka. Zelené plochy nahrazovala rozsáhlá zámková dlažba. 

Architekti ze studia OK PLAN za začátku vážně zvažovali demolici objektu. Kvůli rozpočtu však nakonec z bourání sešlo. Náklady investované do přestavby stanovilo studio tak, aby rekonstrukce dávala stále ekonomicky smysl.  

Proměnu rozdělili architekti na čtyři okruhy:

1.Technologie

Původní dům spotřeboval spoustu elektrické energie. Je to způsobeno tím, že celé topení domu zajišťuje elektrický přímotopný kotel, ohřev vody elektrický bojler. 

Vše nahradilo tepelné vzduchové čerpadlo. Dále studio zredukovalo veškeré energeticky náročné technologie, a to především bazén s jeho silně nehospodárným provozem a extrémní spotřeby pitné vody. 

2.Hmota a venkovní tvarosloví domu

Celý objekt domu je nově sjednocený do jednoho odstínu. Do bílého pláště je zahaleno vše včetně střechy, fasády a soklového zdiva. Díky světlé barvě se nebude podkroví přehřívat, tomu pomůže i doplněná tepelná izolace v mezistropu. Architekti kvůli energetické náročnosti odmítli splitovou klimatizaci. Jednotná bílá barva celý „rozhádaný“ objekt elegantně spojila. 

Dlažbu nahradila dřevěná podlaha.

Dlažbu nahradila dřevěná podlaha.

3.Interiér

Dispozice domu je po proměně sjednocená a prostorově zjednodušená. Bourací práce odstranily nefunkční zákoutí, šikmé rohy příček i imitace klenutých nadpraží. Komunikaci uvnitř domu pomohlo i několik průrazů. 

Ve všech obytných místnostech jsou dřevěné podlahy. V zádveří a koupelnách je epoxidová stěrka. Veškeré nové povrchy jsou položené na původní, odstínově nejednotné keramické dlažbě. Stěny a stropy jsou bílé, interiérové dveře krémové. Nábytek je většinou vestavěný. 

4.Zahrada

Díky rekonstrukci je možné vstoupit na zahradu z obývací a kuchyňské části dvěma velkými prosklenými posuvnými dveřmi. Terasa je vyzdvižena až na úroveň podlahy v domě a tím je začleněná do obytného prostoru. V budoucnu bude nad terasou bioklimatická stínící pergola. 

Zahrada pod úrovní terasy je rozdělená do několika funkčních zón. Nově vysazené stromy zajistí v budoucnu v létě stín a vizuálně oddělí sousední haly. 

V zahradě se vše točí kolem venkovního bydlení: terasy a pobytového trávníku. Díky chytrému rozmístění funkčních zón zahrada pojme spoustu dílčích aktivit a příležitostí: dětský koutek, drobné pěstování bylinek a zeleniny, prostorovou rezervu pro skleník, výběh pro psy, parkovací stání, i příjemný vstup na pozemek po mírném schodišti. 

Kromě praktických funkcí a vytvoření soukromí skýtá zahrada i pohledy do krásných trvalkovo-travinných záhonů, keřů a korun stromů v předzahrádce, u vstupu i kolem terasy. 

Autor:
  • Nejčtenější

Za Prahou koupili vzorový dům. Po čase zjistili, že jim nevyhovuje

Kateřina s manželem a malými dvojčaty zatoužili po bydlení za Prahou. Po dlouhém hledání koupili dům, který sloužil...

Koupili, co bylo. V Králově Dvoře mají skvělý kaskádovitý rodinný dům

Pasivní dřevostavba v Králově Dvoře na Berounsku vyrostla na zajímavém svažitém pozemku, který by leckoho odradil....

Boj o každý centimetr v dětském pokoji se špatnou dispozicí skončil vítězně

Dvě děti v jednom pokoji dokážou pořádně zkomplikovat situaci jak rodičům, tak architektům. Zejména když je plocha...

Byty s výhledem na Hrad a Vltavu jdou na dračku. Ale stále je lze najít

Luxusní byty v Praze nabízí téměř vždy skvělé výhledy. Ten nejkrásnější a nejvíce ceněný je na Pražský hrad, případně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S odchodem dětí se rozhodli pro nový dům, konečně podle svých představ

Když děti dospějí a založí vlastní rodinu, jen málokdo dostane odvahu a pořídí si nové bydlení, které respektuje jeho...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Zámek Paskov rozebrali sběrači kovů. Zachránil ho až skvělý nápad města

Jakmile se zdevastovaného zámku v Paskově v Moravskoslezském kraji ujalo zastupitelstvo města, otevřela se cesta k...

Matka samoživitelka s dvěma dětmi zrekonstruovala dům za 90 tisíc korun

Svobodná matka Victoria Robinsonová vytvořila pro sebe a své děti útulný prostor k bydlení. V Hertfordshiru ve východní...

V bytě vybourali příčky, kvůli světlu je nahradili průsvitným makrolonem

Tento byt najdete v prvním patře menšího zděného bytového domu z konce 50. let minulého století. Čtyřpodlažní dům má v...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...