Do jedné místnosti se podařilo umístit kuchyň, jídelnu i obývací pokoj.

Do jedné místnosti se podařilo umístit kuchyň, jídelnu i obývací pokoj. | foto: Jevgenij Avramenko

Do malého bytu dostali hned několik pokojů díky vysokému stropu

  • 5
Malý byt přináší při navrhování řadu problémů, pokud má však vysoké stropy, je šance na vytvoření dostatečného množství úložných prostor i soukromí pro uživatele. Projekt bytu s plochou 38 metrů čtverečních zvládli architekti skvěle.

Byt v blízkosti kostela svatého Mikuláše v Kyjevě v budově postavené v roce 1910 měl sice malou plochu, avšak i řadu výhod. Třeba okna a balkon mají výhled do klidného vnitrobloku, daleko od hluku z ulice.

V ložnici a jídelně odkryli architekti autentické zdivo připomínající historickou minulost budovy.

„Dříve byl prostor přeplněný starým nábytkem, ale majitel viděl v tomto bytě potenciál a pověřil náš tým, aby jej využil,“ vysvětluje architekt Slava Balbek za studia Balbek bureau, jeden z autorů rekonstrukce.

Budovy postavené ještě před revolucí mají své výhody, například vysoké čtyřmetrové stropy, ale práce v takových budovách je vždy obtížný proces. „Ve fázi návrhu jsme narazili na několik překážek, jako byla zatékající střecha nebo nám zkomplikoval život požár na společné chodbě, ale tyto potíže nám nezabránily v realizaci projektu,“ dodává Slava Balbek.

Hodně místností v malém bytě

Plocha bytu je pouze 38 m². Architekti měli složitý úkol: navrhnout obývací pokoj, jídelnu, kuchyň, ložnici, šatnu a koupelnu, poskytnout dostatek prostoru pro ukládání a také vytvořit prostor pro objemné technické zázemí, jako je klimatizace a ventilační sítě.

Koncepce řešení je jednoduchá: otevřený prostor začíná přímo u vchodu, který pak „proudí“ do soukromých místností. Šatna, koupelna a prádelna jsou umístěné v jednom bloku, vysokém 2,4 metru, který připomíná „dům v domě“. Toto rozhodnutí umožnilo uvolnit prostor pro technické vybavení, pro něž se našlo místo pod stropem v prádelně. K větrání a „střeše“ této jednotky se dostanete přes kovový žebřík na kolejnici.

K větrání a dalšímu technickému zázemí se dostanete přes kovový žebřík na kolejnici.

Barevné schéma je omezené: bílé stěny dobře spolupracují s pastelovými odstíny interiérových prvků: zelenou kuchyní, olivovou postelí či modrou policí „běžící“ po zdi jídelny a obývacího pokoje. V ložnici a jídelně odkryli architekti autentické zdivo připomínající historickou minulost budovy.

O projektu

Autoři: studio Balbek bureau, architekti Slava Balbek, Jevgenije Dubrovska

Místo: Kyjev

Rok realizace: 2020

Plocha: 38 m2

V bytě je i samostatná toaleta s umyvadlem.

O studiu

Studio interiérového designu a architektury Balbek Bureau založil ukrajinský architekt Slava Balbek již před 13 roky. Studio navrhuje soukromé, komerční a firemní prostory v Evropě, v USA, v Číně i na Slovensku.

Získalo již řadu mezinárodních ocenění: Hospitality Design Awards, Design Best of Year, IIDA Global Excellence Awards, Architecture MasterPrize, The Restaurant & Bar Design Awards.