Na půdním prostoru velkém 45 metrů čtverečních vznikl byt 2+kk.

Na půdním prostoru velkém 45 metrů čtverečních vznikl byt 2+kk. | foto: Daniel Čáha

Vzal si do parády půdu velkou 45 metrů čtverečních. A dopadlo to skvěle

  • 33
Architekt si v Praze vyhlédl pro sebe a přítelkyni půdní byt ve starším domě. Koupil jej ve stavu shell and core, tedy v základní úpravě bez finálních úprav interiéru. Na prostoru velkém 45 metrů čtverečních vznikl byt 2+kk, kterému nic nechybí.

Majitele čekaly kompletní stavební práce, díky kterým mohl vše předem do detailu promyslet a co nejlépe využít celý prostor.

Prostor původní chodby je nově propojený s maximálně využitou obývací kuchyní. „Vznikl zde dominantní překlad, který jsme truhlářsky obestavěli a vytvořili tak centrální bod celého bytu, ve kterém se nachází kuchyňský ostrůvek s varnou částí,“ vysvětluje majitel a architekt Jan Bek.

Na protější straně je mycí část s dřezem, technická skříň s kotlem a vestavná lednice. Vše je sjednoceno do jedné kompaktní stěny. V obývací části je TV stěna, které dominuje cihlový obklad a otevřená knihovna pod okny.

Obývacímu pokoji s průchozí kuchyňskou linkou předchází zádveří s integrovaným botníkem a cihlovými pásky obloženou stěnou s dřevěnými věšáky.

Dále je v bytě koupelna se sprchovým koutem a ložnice, která z finančních důvodů ještě čeká na dokončení.

Celý interiér je laděný v kombinaci bílé a černé. Bílé plochy jsou z lakované MDF desky a dřevodekor zastupuje dubová dýha. Na podlaze je položený laminát imitující dubovou dřevěnou podlahu.

Koupelna se zcela vymyká zbytku bytu svou tmavou barvou. „Ač je to nejmenší místnost v bytě a navíc bez oken, tmavé jsme se nebáli,“ přiznává majitel. Tmavé obklady spolu s LED podkreslujícími pásky vytváří příjemný wellness pocit a dobré místo k odpočinku.

„Jelikož nejsem zastáncem chromu a chromových povrchů, nahradil jsem chrom černými koncovými prvky. Sanita je také tmavá. Umyvadlo je betonové.“ V bytě je výhradně nábytek od českých výrobců: dubové židle, masivní stolek i křišťálové svítidlo. Dveře s příčnou dýhou zdobí kliky.

Studio Jan Bek architekt

Pražské studio se věnuje jak projekci objektů k bydlení, tak interiérové tvorbě komerčních a soukromých interiérů. Z toho plyne i rozdělení portfolia do sekcí House, Private a Social. Mezi interiéry často figurují restaurace, kavárny a kanceláře. Studio klade důraz na komplexnost služeb, kromě projekční fáze jsou schopni domluvit i odzkoušené dodavatele a pomoci klientovi se stavbou. Ve své tvorbě se snaží dosáhnout funkčnosti, jednoduchosti, ale nikoliv monochromatické strohosti.