Umístění sporáku bylo hodně nešťastné.

Umístění sporáku bylo hodně nešťastné. | foto: Archiv majitelů

Poradna architekta: co s bytem, kde se čas zastavil před půl stoletím

  • 82
I zděné domy z šedesátých let mívají občas stejné neduhy jako paneláky, dokonce včetně umakartového jádra. To jim totiž "podstrčili" jako kukaččí vejce. Zbavit se všech závad není žádná legrace, i když se majitelé pustí do totální rekonstrukce.

"Koupili jsme s přítelem byt v domě ze šedesátých let v původním stavu, příčky jsou zděné, žádná zeď ale není nosná. Okna jsou již nová plastová, jinak však bude potřeba vyměnit vše, elektřinu, rozvody i podlahy," popisuje Petra stav nově získaného bytu.

Dispozice se jí zdála zpočátku docela dobrá, ale po pár dnech "překreslování" bytu na papír jí začalo vadit stále více detailů. "Neradi bychom pouze zvětšili koupelnu, spíše bychom chtěli změnit celkovou dispozici tak, aby nezůstala na jedné straně bytu dlouhá nudle," vysvětluje důvod, proč se obrátili s přítelem na poradnu iDNES.cz.

Vstupní chodba v bytě byla hodně úzká.

Z kuchyně se vstupovalo přímo do ložnice.

Začali navíc koketovat s přesunem koupelny na místo současné kuchyně, protože je hodně lákalo okno v koupelně, ale příliš si nevěděli rady se zbytkem. Nové dispoziční řešení připravil Ing. Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic, který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor. Autor návrhu připravil jako vždy hned několik variant.

Při řešení respektoval přání majitelů, a to vytvoření kuchyně s menším jídelním stolem spojenou s obývacím pokojem, klidně i nepříliš velkou ložnicí, pak však s prostornější šatnou. K dalším požadavkům patřilo i samostatné WC a vyřešení ohřevu vody, protože byť je topení dálkové, teplou vodu je nutné ohřívat pomocí karmy.

Původní dispozice

Chyby se opakují

"V tomto případě připomíná byt klasické panelákové 3+1, kde obyvatelé nikdy nejsou spokojeni s malou koupelnou, která navíc vytváří dlouhou úzkou chodbu do nitra bytu.

"Byt je kromě výměny původních oken za plastová v původním stavu, naštěstí má všechny vnitřní příčky nenosné, což vždy nabízí více možností pro budoucí úpravu," vysvětluje Tomáš Zima.

Rekonstrukci mírně limituje pouze umístění instalační šachty v blízkosti vstupu.

Přáním manželů bylo mít větší koupelnu, pokud možno s oknem, do níž se vejde vana i sprchový kout, dále obývací pokoj propojený s kuchyní a ponechání druhého pokoje pro možný přírůstek do rodiny. Dalším přáním bylo najít místo pro šatnu a myslet na umístění bojleru na ohřev teplé vody.

Varianta 1

V první variantě je vstupní chodba oproti původnímu stavu o něco širší díky otočení WC, na které se vešlo malé umývátko. Za krátkou chodbičkou je komfortní vstupní předsíň s úložným prostorem navíc, z níž je přístup do koupelny a obývacího pokoje. Dveře by byly uložené do pouzdra.

Varianta 1

Větší koupelna je navržena na místě původní kuchyně, čímž získala vytoužené okno. U okna je sprchový kout, vedle něj vznikla nika na umístění pračky i případného bojleru. Na protější straně je umyvadlo. Do obývacího pokoje se vešla menší sedací souprava, kuchyň ve tvaru U a jídelní stůl pod oknem.

Do ložnice s balkonem se vstupuje přes šatnu, kterou si mladý pár přál. Menší pokoj zůstal beze změny.

Varianta 2

Druhá varianta je podobná té první, alespoň pokud jde o vstupní část. V koupelně se ale tentokrát našlo místo jak pro sprchový kout, tak pro vanu, což bylo přáním majitelů.

Varianta 2

V obývacím pokoji je tentokrát kuchyňská linka řešena jako jedna stěna, začínající prostorem pro ukládání potravin a dále mycím centrem, na nějž navazuje pracovní plocha. Linku zakončuje varné centrum. Stůl se opět vešel pod okno, ale sedací souprava je pootočená proti zdi do ložnice, kam se do sníženého prostoru pod nosný překlad vešla obývací stěna s TV.

Ložnice je tentokrát prostornější, dokonce s šatní skříní, ale podle přání by bylo možné buď rozšířit obývací pokoj, nebo zde ještě opět umístit menší šatnu.

Varianta 3

Třetí varianta nejvíce zachovává původní rozvržení bytu. Z širší chodby je postupně přístupné samostatné WC a dále koupelna, kde je vana, umyvadlo a velká skříň s pračkou.

"Mnoho klientů k nám chodí právě s přáním většího úložného prostoru v koupelně, který je praktický pro umístění pračky a nabízí poměrně velký úložný prostor pro ručníky, hygienické prostředky, úklidové náčiní a další nezbytnosti, u nichž nechceme, aby byly na očích," vysvětluje Tomáš Zima.

Obývací pokoj je propojený s kuchyní ve tvaru L, kde se do niky schoval bojler. "V takto řešených kuchyních je poměrně časté rozšíření okenního parapetu, vzniká tak další prostor pro odkládání věcí nebo například pěstování bylinek pod okny," radí architekt Zima.

Varianta 3

V obývacím pokoji je naproti větší sedací soupravě stolek s TV. Stěnu vedoucí do ložnice odhlučňuje knihovna, schovaná pod překlad nosné zdi. Do velké ložnice by se opět vešla menší šatna, zde ji však nahradila velká šatní skříň

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydlení@idnes.cz potřebné doklady:

• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků (kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)
Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.

Do předmětu zprávy napište: Dispozice