“Ráda bych změnila obývací pokoj s kuchyní, počítám s investicí přibližně 200 tisíc. Nevím však, jestli by se do této částky vešla i renovace kuchyně. Chtěla bych ji protáhnout až k radiátoru, pracovní prostor je totiž malý a nestačí. Sedačka ale musí zůstat, je nová,“ popisuje Dagmar.
Přála by si také schovat někam novou americkou lednici i rotoped, aby nebyl na očích.
“Líbil by se mi velký kulatý stůl a skříňky na zdi. Na televizi by mělo být vidět od stolu i ze sedačky. Mám ráda, když jsou věci uklizené a schované. Také bych chtěla nějak vyřešit chodbu, teď je to částečně skladiště,“ doplňuje svou představu Dagmar.
„Pro návrh obývacího pokoje s kuchyní je zásadní umístění francouzských oken a návaznost na venkovní terasu. Ta se může stát v letních měsících vítaným rozšířením obytného prostoru v exteriéru. Proto je velmi důležité na ni zajistit z pokoje dobrý přístup,“ uvádí jako jednu z hlavních myšlenek návrhu Ing. Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic.
A dodává: „Dalším určujícím prvkem návrhu je požadované zachování sedačky, která svým tvarem do jisté míry stanovuje rozložení obytné části pokoje.“
Varianta 1
V první variantě navrhl Tomáš Zima kuchyňskou linku ve tvaru písmene L. Oproti stávající variantě odstranil barový pult, aby se prostor u kuchyňské linky více otevřel do zbytku pokoje. Kuchyňská linka je tak lépe přístupná. Pracovní plocha se na přání majitelky výrazně rozšířila.
V kuchyni počítal Tomáš Zima i s americkou lednicí. Jídelní stůl zvolil (také podle přání) kulatý, a tedy umístěný v prostoru. Je proti francouzským oknům. Pohovka se pootočila a svým tvarem vytváří uzavřený kout proti sestavě pro televizi. Tu doplnila policová stěna.
Varianta 2
V této variantě je jídelní stůl umístěný u zadní stěny pokoje. Jídelní kout doplnil Tomáš Zima o úložný prostor v podobě velké vestavěné skříně, na kterou navazuje sestava pro televizi.
Pohovku tentokrát ponechal v prostoru jako solitér. „Umístění sedačky v prostoru z ní vytváří střed místnosti a přidává na významu pobytové funkci pokoje,“ míní Tomáš Zima. Kuchyňskou linku navrhl obdobně jako v předchozí variantě, změnil pouze umístění spotřebičů a dřezu.
Varianta 3
Pro třetí variantu zvolil architekt ostrůvek. „Kuchyňská linka v této podobě je v daném prostoru zajímavou alternativou,“ říká architekt. Využitím tohoto řešení se výrazně zvětšila pracovní plocha, což si majitelka přála.
„Při využití ostrůvku je navíc výhodou větší kontakt kuchaře s ostatními lidmi v pokoji, protože stojí čelem do místnosti,“ vysvětluje Tomáš Zima. Jídelní stůl je opět kulatý, umístěný před francouzskými okny. Sedačka se oproti původnímu stavu pootočila a je doplněna sestavou pro televizi.
Varianta 4
V poslední variantě využil autor proměny opět přímé linky s ostrůvkem, rozdílné je pouze umístění lednice blíže ke vchodu do místnosti. Sestava pro televizi a sedačka vytvářejí částečně oddělený kout, který má přímou návaznost na část pokoje s kuchyňskou linkou.
„V pokoji tak může být vestavěná skříň, která rozšíří úložné kapacity bytu,“ vysvětluje Tomáš Zima. Kulatý jídelní stůl umístěný v prostoru má kolem sebe dostatek místa pro snadný přístup na terasu a pro obyvatele bytu nabízí ideální výhled do zahrady.
Poradna architektaPotřebujete změnit dispozici svého bytu či domu? Zašlete na e-mailovou adresu |