Chata pro milovníky koní se konečně dočkala i nového interiéru

  • 6
Chaty se v Norsku dědí jako rodinné stříbro. Patří k němu i ta, jejíž okolní pastviny slouží pro chov koní. Nejmladší generaci však vadí v chatě hlavně kuchyň, kterou pořídil ještě jejich dědeček.

Tým Halvora Bakkeho se tentokrát vydal na náhorní planinu, kde bylo dříve staré hospodářství. Rodina současného majitele je koupila už před desítkami let a na počátku 70. let minulého století zde její dědeček postavil chatu pro rodinu. Časem přibyly i další stavby využívané hosty, kteří sem jezdí za vyjížďkami na islandských koních.

Staré hospodářství koupila rodina už před desítkami let, dědeček zde postavil chatu na počátku 70. let minulého století.

Okolní krajina připomíná prérii, v zimě jsou zde ideální běžecké tratě, které si rodina pro sebe i pro hosty upravuje pomocí velké rolby. Jenže zatímco péči o koně i běžecké tratě majitelé zvládají sami, s proměnou interiéru se museli obrátit na designéra Halvora Bakkeho a jeho tým.

Příčky i spíž musely pryč

Interiér chaty vypadal jako „přes kopírák“ z ostatních proměn. Dřevem obložené stěny, robustní starý nábytek z masivu a také poněkud omšelé spotřebiče. Velké plus představovala přítomnost elektřiny a tekoucí vody.

Halvor se dal jako vždy do přemalování dřevěného obkladu stěn i stropu, tentokrát zvolil tmavou barvu na strop, která odpovídala odstínu nové podlahy ze širokých dřevěných lamel.

Pryč musela jít jak původní spíž, tak příčka oddělující kuchyň od obývací části včetně nesmyslné půdičky nad průchodem mezi oběma místnostmi. Zmizet musel tentokrát i zachovalý čalouněný nábytek, protože nevyhovoval Halvorovým představám o výhledu do krajiny.

Svým „designérským“ dílem přispěl opět Ole, který vyrobil unikátní lustr ze starého dřeva. Podařilo se mu získat dubovou kládu, která uvízla v bažinách v západním Norsku na pěkně dlouho, odborníci odhadli stáří dřeva na 7 500 let. Z tohoto cenného materiálu nařezal Ole 30 cm dlouhé laťky, které připevnil pod úhlem 22,5 ° na kostru z borové překližky.

Mikkel se zase „pochlubil“ obkladem z ručně dělaných obkladaček v kuchyni a perfektně položenou podlahou z dřevěných lamel.

První díl druhé série odvysílala Prima ZOOM 9. srpna v 21:05, poslední díl druhé série jste mohli zhlédnout 27. září. Od 4. října pokračuje na Prima Zoom již třetí série, vždy od 21:00. Reprízy budou opět vždy ve středu na stejném programu.

Norský originální název seriálu, Eventyrlig Oppusssing, lze přeložit jako dobrodružné zlepšení domova.

Obývací pokoj se „vyprázdnil“, je otázkou, zda počet míst k sezení bude velké rodině vyhovovat.

Halvor Bakke

*30. října 1970

Je norskou televizní celebritou a expertem na interiérový design. Svou profesní kariéru však zahájil jako stevard. Pracoval pro různé společnosti, například i jako redaktor v časopise. Založil a provozuje vlastní designérskou firmu a od roku 2004 vystupuje v různých televizních pořadech. Jeden z nich má v překladu opravdu zajímavý název „Norská nejošklivější místnost“.

Halvor vyrostl ve venkovské oblasti na jihu Norska. Pochází z evangelické luteránské komunity, proto se těžko vyrovnával se svou homosexualitou, rodiče však stáli při něm. V letech 2006 až 2016 měl za manžela Ricarda Fagerströma. Nyní žije na malé farmě poblíž usedlosti, kde se narodil, asi 100 km od Osla.