Úplně první veřejnou knihovnu na našem území postavili roku 1892 ve Svitavách, ale tento objekt dnes využívá muzeum. Cheb byl druhý – díky odkazu místního továrníka a významného měšťana Dominika Kreuzingera knihovnu postavil Franz Kraus podle projektu teplického architekta Maxe Loose. Provoz zahájila roku 1911.
Budova je významnou památkou chebské secesní architektury. Nachází se v místě bývalého hradebního příkopu a je součástí městské památkové rezervace. Město ji v nedobrém stavu převzalo do majetku v roce 2003, se zánikem okresu. Roku 2010 byl objekt prohlášen kulturní památkou.
Obnova začala v roce 2011. Následujícího roku proběhla oprava a výměna oken i vstupních dveří. V dalších letech přišla na řadu střecha a fasáda včetně restaurování plastiky a štukové výzdoby. Dřívější podobu získala chodba až do prvního patra, a to díky restaurátorským opravám dekorů a fládrování dveří.
Na své původní místo za hlavním vchodem se po opravě vrátila deska zakladatele, kterého v minulosti na čas vystřídal Ladislav Zápotocký. Po náročném odvlhčování zdiva suterénu rekonstrukci v roce 2015 zakončila výměna plotu a úprava zahrady.
Městskou knihovnu v Chebu mají místní občané ve velké oblibě a v hojném počtu se účastní i akcí, které se zde pořádají. I z toho důvodu kapacita budovy potřebám knihovny 21. století nevyhovuje, a to navzdory existenci druhého objektu knihovny v nedalekém sousedství.
Citelně chybí také bezbariérový přístup. Město proto připravuje přístavbu (včetně rekonstrukce interiéru), která bude vhodně zakomponovaná do prostředí památkové rezervace a využije blízkého opevnění s hradební věží.
Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.