Studio ti architekti dostalo za úkol proměnit byt s plochou 100 m2 v rezidenci Little Monastery, v objektu starého kláštera ze 17. století. Dispozice 4+kk nabízí obývací pokoj s kuchyňským koutem, ložnici, dětský pokoj (zatím pokoj pro hosty), dvě koupelny i šatnu.
Jen těžko dnes budete v Praze hledat stavbu určenou jako bytový dům (komplex tvoří čtyři třípatrové budovy s vnitřním atriem), která nabízí tak výrazný genius loci.
Samozřejmě stáří budov usedlosti, které vznikly patrně již v 17. století na místě dřívější vinice, znamenalo i poměrně dramatický průběh stavebně-archeologických prací. Architekti našli například dřevěný historický strop a původní fresky, vše ukryté nad sádrokartonovým podhledem.
„Tuto historickou stopu jsme nemohli nechat skrytou a její oživení jsme přenechali restaurátorům. Ke zdobným fragmentům jsme do kontrastu postavili surové a industriální prvky a materiály v kombinaci s moderními solitéry,“ vysvětluje autor projektu, architekt Martin Machů.
V roce 2001 byla sice realizována celková rekonstrukce novostavby tehdejším majitelem, Klášterem sester karmelitek svaté Terezie, ale jejím cílem byla zejména oprava budov, nikoliv interiérů. Dnes zde funguje společenství vlastníků jednotek.
Na přání majitelů není spuštěna diskuse.
Moderní interiér v klášteře
Centrem bytu je samozřejmě obývací pokoj s kuchyňským koutem. Vysoká kuchyňská sestava má dvířka s betonovým povrchem v antracitovém odstínu. Ostrůvek kuchyně je pak pokrytý nerezovými zrcadlovými plechy, na nichž se odráží okolní prostor.
Ložnice má zvlášť zajímavý „původ“, v jejím místě byla totiž kdysi kaple. Zajímavou úlohu tu sehrává závěs, který zakrývá nejen okno, ale i část obvodových stěn ložnice.
Každá koupelna je pojatá ve zcela jiném duchu. „V první jsme použili zrenovovanou historickou vanu., ve druhé je dominantou deska z tropického dřeva v kontrastu s betonovým povrchem stěn a nerezovým WC,“ popisuje autor projektu. Součástí bytu je také malá šatna, i zde byly odkryty původní fresky.
O projektuAutor: studio ti architekti, Ing. arch. Martin Machů, spolupráce Ing. arch. Anna Holešovská Realizace: 2017 Plocha: 100 m2 Jádro studia tvoří Ing. arch. Martin Machů a Ing. arch. Anna Holešovská. Ve své práci reflektují vlastní názor na architekturu a design. Zakládají si na komplexním přístupu od návrhu až po realizaci. Sami o sobě říkají: „Jsme přirozeně sví, dostatečně zkušení, příjemně neformální a nebojíme se při práci ušpinit.” |