Litá podlaha ze stěrky Mapei v obývacím pokoji je zanořená hlouběji do země a...

Litá podlaha ze stěrky Mapei v obývacím pokoji je zanořená hlouběji do země a kolem rámovaná navazující krytinou z třívrstvých dubových lamel, ukrývající konvektory. | foto: Lukáš Hausenblas

Vila u Prahy nabízí skvělý kontakt s přírodou, uvnitř je dominantou krb

  • 43
O víkendovém útočišti má každý svou vlastní představu. Někdo touží po malebné roubence v podhůří, jiný po chatce u rybníka či řeky. Tomáš a jeho rodina dali přednost moderní vilce ve vesnici nedaleko Prahy. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Při hledání vhodného pozemku majitelé objeli mnoho lokalit. Na návštěvě přátel v Mnichovicích však jejich pozornost upoutalo prostředí, kde se jim nakonec podařilo získat pozemek pro stavbu svého víkendového domu. „Přáli jsme si moderní vzdušnou stavbu propojenou s přírodou,“ říká Tomáš a vysvětluje, jakou vizi se snažili naplnit.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

„Očekávali jsme příjemné a pohodlné bydlení, které bude vhodné jako víkendový dům, ale zároveň i pro stálé bydlení. Chtěli jsme postavit jednopodlažní dům bez schodů v rozumné velikosti a zachovat co nejtěsnější kontakt s okolní přírodou. Zároveň jsme se ale chtěli vyhnout supermoderní studené stavbě a snažili jsme se interiér zateplit vhodnými materiály a vybavením.“

Investoři kladli důraz na otevřený obývací pokoj spojený s kuchyní. Také tu nesměl chybět krb a velká terasa s možností zastínění. To vše se jim díky citlivému přístupu a zdařilému projektu architektů Adély Středové a Erika Hockeho ze studia Room architects podařilo.

Na celkové podobě interiérů se podílela i designérka Kateřina Doušová. Čtyřčlenná rodina se tu cítí příjemně. V letních měsících si užívá vířivku a houpací síť na terase, děti pak zejména zahradu s jezírkem. V zimě rádi posedí u krbu a využívají saunu s parní lázní.

„Zatím ale žádné další velké plány nemáme. Snad jen doladíme vzduchotechniku s klimatizací s ovládáním přes internet, dovybavíme interiér ještě knihovničkou, pracovním stolem v pokoji pro hosty a konferenčním stolkem v obýváku... Jen garáž by mohla být o něco větší,“ hodnotí dům manželé.

Přitažlivě venku i uvnitř

Někdo by mohl namítnout, že na vesnici moderní vilka nepatří. Stejně tak si lze i stěny z betonu spojit spíš s industriálním charakterem prostředí. Tady je ale vše správně, patřičně a příjemné. Dům zapadá do zdejšího prostředí tak skvěle, že si jej ani nevšimnete, ovšem výhled z něj do okolí je podmanivě přitažlivý.

Beton v interiéru funguje jako šperk a celek ve spojení s ostatními materiály působí hřejivě. Výtečně mu totiž sekunduje cedrové dřevo. „Majitel měl o domu poměrně jasnou představu, o jeho funkci i stylu,“ vzpomíná architektka Adéla Středová. Se svým partnerem Erikem Hockem jsou i autory veškerého nábytku a vybavení zhotoveného na míru.

Velkorysá chodba je hlavním komunikačním uzlem domu a poskytla značné množství úložných prostor.

„Hned od počátku byla nosným článkem zelená chodba, která propojuje obě křídla, klidovou a společenskou zónu domu, podle níž jsme pak barevně ladili zbytek interiéru. Dům je postavený na mírně svažitém pozemku, který respektuje i interiér, a graduje směrem do zahrady, kam se maximálně otevírá prosklenými stěnami,“ popisuje Adéla Středová.

„Trochu jsme se potýkali s designem krbu, který se dočkal mnoha variant. Nejprve jsme zvažovali obložení dřevem, ale skončili jsme u krbové vložky Stöuv, která je na míru zhotovená zámečníkem z černého plechu. Sedací soupravu Tuffty jsme záměrně volili velmi variabilní, aby ji bylo možné přeskládat podle potřeby a natočit požadovaným směrem, ať už do zahrady, k TV či ke krbu,“ doplňuje Erik Hocke.

Kromě otevřeného prostoru propojeného s jídelnou a kuchyní neměli majitelé na kuchyň žádné mimořádné nároky. Dobrá zkušenost z pražského bytu předznamenala i zde instalaci kuchyňského nábytku Ewe, stejně jako spotřebičů Miele, včetně vestavného kávovaru a vinotéky.

Masivní dubový stůl je doplněný velmi pohodlnými židlemi z nerezové oceli vypletené šňůrami z pravé kůže, které jsou splněným přáním majitele. Osvětluje ho svítidlo značky Moooi.

Room architects

Architektonický ateliér Room architects byl založený v roce 2007 architekty s předchozí několikaletou praxí v různých českých ateliérech. Studio se zabývá především navrhováním interiérů, novostaveb i rekonstrukcí. Nevyhýbá se ani urbanistickým studiím.

Cílem architektů je tvořit architekturu nevšední, moderní, ale zároveň postavenou na pevných základech vycházejících z kontextu daného místa. Za klíčové považují individuální přístup ke konkrétní zakázce, respektování zadání, klienta a hledání originálních řešení. Celkový dohled nad projekty až do fáze realizace je samozřejmostí.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.