(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Soused si u domu postavil stánek s alkoholem a nám začalo peklo

  • 241
Soused bydlí naproti nám přes ulici a vedle domu si zbudoval stánek s pohoštěním, alkoholem a hrací plochou pro odložení dětí rodičů, kteří do noci popíjejí. Hluk dospělých a křik dětí nás obtěžuje od rána do noci. Do práce vstáváme brzy ráno totálně nevyspalí, píše čtenářka do seriálu Sousedské války.

Jediné, co se nám podařilo vymoci, byla změna zavírací doby, po úpravě se nyní stánek zavírá v deset hodin večer. Původně totiž hosté posilněni alkoholem pravidelně povykovali u stánku do půlnoci.

V domku naproti domu se stánkem bydlíme čtyři dospělí se dvěma malými dětmi ve věku tři měsíce a tři a půl roku. Ty chodí spát nejpozději v osm hodin večer a my dva dospělí a pracující vstáváme ráno v pět hodin do práce, protože dojíždíme třicet kilometrů do Prahy, kde začínáme pracovat od půl sedmé. Spát chodíme v devět večer.

Manžel má náročnou práci, fyzicky i duševně vyčerpávající a já potřebuji v zaměstnání také odvést dobrý výkon. Ale jak máme spát, když přes zavřená okna, ta musíme zavírat i v létě, slyšíme hluk dospělých a křik dětí?

Ostatní sousedé z rodinných domů jsou spokojeni, protože pro ně je stánek umístěn na odlehlejší straně.

Nevíme, jak problém vyřešit. Chceme se řídit naším životním rytmem a ne vnucovaným režimem souseda - tedy každý den poslouchat hluk, řev, jekot a hlasitou hudbu. Musíme to snášet?

Na dotaz čtenářky odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Pavla Brychtová, realitní makléřka RE/MAX Anděl

Pokud dostal soused povolení provozovat občerstvení a venkovní zahrádku, tak jistě musí dodržovat míru hluku a dalších vlivů, tím spíše, že provozuje stánek v zástavbě rodinných domů. U úřadu, který vydal povolení k provozování občerstvení, lze zjistit, co vše povolení zahrnuje, zda pouze prodej občerstvení nebo i reprodukovanou hudbu.

Peklo s barem pod okny

Bydlím v domě na sídlišti a prožívám již několik let hotové peklo. Přímo před domem stojí restaurace, která má velkou letní zahrádku z bývalého parku. Křik hostů a hlasitá hudba nás neustále týrají. Před hlukem není úniku, nepomáhají petice ani stížnosti, píše čtenářka do seriálu Sousedské války.

Chcete-li dosáhnout omezení rušivých vlivů, je nutné doložit, že jsou překračovány hodnoty povoleného hluku a povolený čas provozování občerstvení. Zřejmě je předzahrádka se stánkem i zdrojem cigaretového kouře, který zasahuje na váš pozemek, u takových vlivů lze dosáhnout odškodnění.

Dále píšete, že je slyšet hlasitá hudba, tam by bylo dobré zjistit, zda má soused povolení k hudební produkci a také licenci k užití hudebních děl – pouští přece hudbu veřejně. Krajská hygienická stanice přeměří hluk z provozovny občerstvení na základě vašeho požadavku a může zastavit používání zdroje hluku až do vyřešení sporu, nebo odejmout povolení k jeho provozu. V případě nerespektování takového rozhodnutí lze ukládat pokuty.

Není lehké omezit křik podnapilých hostů, lze ale požadovat na majiteli, aby zamkl oplocení předzahrádky a požádal hosty, aby odešli při uzavření provozovny.

Boje s hlučnými sousedy bývají složité, to ze své praxe znám velmi dobře. Zákon umožňuje tzv. sousedskou žalobu na základě ustanovení § 1013 a § 1042 občanského zákoníku.

Soudní cesta je možná tam, kde selže obecní úřad nebo nereaguje na stížnost hygienická stanice. Bylo by dobré získat i finanční odškodnění za hluk či kouř, který snášíte, na takové odškodnění máte nárok, pokud vás omezují na vašem pozemku.

Hana Grinacová, advokátka AK Grinacová & Šulc

Možností obrany proti nadměrnému hluku ze strany souseda existuje více. V prvé řadě je třeba se rozhodnout, zda se vydat cestou veřejnoprávní či soukromoprávní, popřípadě oběma.

Opilecké výbuchy smíchu

Před čtyřmi lety jsme si koupili dům za Prahou a těšili se na venkovský klid. Vše však zničil penzion. S provozovatelem válčíme kvůli hluku z venkovní zahrádky, která je otevřena do rána, píše Zdeňka v příspěvku do seriálu Sousedské války.

V prvé řadě lze podat tzv. negatorní žalobu v rámci občanskoprávního soudního řízení, a to podle § 1042 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku v platném a účinném znění, jejímž prostřednictvím se žalobce domáhá ochrany proti neoprávněnému rušení vlastnického práva, které spočívá v imisích hluku podle § 1013 odst. 1 občanského zákoníku.

Soud v takové situaci posoudí, zda dochází k imisím překračujícím míru přiměřenou místním poměrům. Pokud dojde ke kladnému závěru, žalobě vyhoví a stanoví povinnost zdržet se tohoto neoprávněného jednání. Neustanou-li imise ani poté, lze vymáhat splnění soudem stanovené povinnosti prostřednictvím výkonu rozhodnutí (exekuce). Povinnému jsou pak ukládány (i opakovaně) pokuty.

Veřejnoprávní cesta představuje levnější a často také rychlejší variantu obrany proti rušení hlukem. V našem případě je na místě pochybovat, zda je daný objekt (stánek) užíván v souladu s platnými povoleními, zejména kolaudačním souhlasem.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Doporučuji proto požádat příslušný stavební úřad o prověření. Český právní řád rovněž stanoví hlukové limity, jejichž nedodržování může vést k pokutám ukládaným hygienickou stanicí. V souladu s ust. § 30 zák. č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, je tedy možné obrátit se na krajskou hygienickou stanici a dát podnět k prošetření, zda jsou dodržovány předepsané hlukové limity.

V neposlední řadě lze uvažovat o kontaktování městské policie či Policie ČR, a to z důvodu rušení nočního klidu (tj. doba od 22:00 do 6:00 hod.), dochází-li k hluku i po zavírací době. Rušení nočního klidu je přestupkem, kterého se může dopouštět nejen provozovatel stánku, ale i hosté pohybující se mimo něj (např. při odchodu domů).

Konkrétně jde o přestupek proti veřejnému pořádku dle § 5 odst. 2 písm. a) zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, za který je možné uložit pokutu až do výše 10 tisíc korun a v případě opakování přestupku až do výše 15 tisíc korun.


Sousedské války