Rodiče přepsali dům na bratra, který jej nechal zrekonstruovat, a mají ho ve společném vlastnictví, aby je nemohl jen tak vystěhovat. Můj pozemek není od pozemku rodičů a bratra nijak oplocen. Naše zahrada je volně přístupná pro ně i jejich obrovského psa.
Do loňského roku nebyl žádný problém. Zlom nastal, když jsme se s manželem rozhodli, že začneme stavět a začali jsme vše řešit. Najednou byl ze strany mého bratra neustále nějaký problém, pořád s něčím nesouhlasil. Vygradovalo to před pár týdny, kdy jsme vyřizovali stavební povolení. Bratr přitvrdil a nesouhlasí opravdu s ničím. Nechtěl přijít o bezplatný a bezúdržbový výběh pro psa.
Neustále argumentoval tím, že bude mít stín na své zahradě, na kterou ale doteď stíní vzrostlá jabloň a třešeň, která 20 let nikomu nevadila a bratr s přítelkyní nevyleze na zahradu, jak je rok dlouhý.
Navíc máme malé děti, které jsou na bratra asi dost hlučné, bratr je bezdětný. Bude mu prý zatékat na zahradu. Výmluv má hodně. Souhlas se stavbou ke stavebnímu povolení podepsal až ve chvíli, kdy mu rodiče pohrozili.
Se stavbou nechceme couvnout, ale obávám se problémů do budoucna, konkrétně, že na nás bude volat policii kvůli rušení nočního klidu. Bujaré večírky v plánu s manželem nemáme, ale rádi bychom si poseděli na terase, grilovali, děti trochu vyrostou a budou běhat o prázdninách i do pozdního večera. Přece jen se večer všechno daleko více rozléhá. Máme nějaké možnosti, jak se v takovém případě bránit? Dále se chci zeptat, jestli je výška plotu daná zákonem?
Na dotaz čtenářky odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:
Jana Průchová, partner RD Legal
Sousedské spory jsou bohužel velmi časté. Většinou vznikají v důsledku pronikání tzv. imisí na pozemek vlastníka. Imisemi mohou být například hluk, stín, kouř nebo, jak je tomu ve vašem případě, i pobíhání bratrova psa po vašem pozemku.
Ne vždy se však lze proti imisím účinně bránit. Vlastník (nebo jiný oprávněný uživatel příslušné nemovité věci jako např. nájemce) se může domáhat právní ochrany pouze tehdy, jde-li o vnikání imisí v míře nepřiměřené místním poměrům a pokud tyto podstatně omezují obvyklé užívání pozemku/budovy. Vždy je tedy důležité v každém jednotlivém případě určit danou hranici.
Soused nás týrá hlukemRodiče sousedí se švagrem mé matky, který jim začal nadávat, vyhrožovat a je vulgární i na příbuzné a návštěvy. Poslední rok k tomu přidal týrání hlukem. Do okna dal reprobedny, na ty připojil nesnesitelně rozladěné rádio a od rána do večera jej nechá zapnuté, píše Klára do seriálu Sousedské války. |
Obecně platí, že každý je povinen snášet imise z běžného užívání pozemku a toto se bude posuzovat právě podle zvyklosti v daném místě (pokud budete bydlet v malé obci, máte bezesporu právo např. na chov slepic, kdy toto na druhou stranu ve městě na balkoně nepřichází v úvahu a bylo by bráno jako imise vůči dalším spoluobyvatelům domu).
Z výše uvedených důvodů se ve vašem případě nelze domnívat, že by hluk hrajících si dětí na vašem pozemku představoval „imise“ či jiné omezení vlastnického práva vašeho souseda.
Při večerním posezení na terase si však dejte pozor na dodržování nočního klidu mezi 22. večerní a 6. hodinou ranní. V tom případě by se váš bratr mohl obrátit na Policii ČR.
Podotýkám, že rušení nočního klidu je nutné na místě prokazatelně zjistit. Avšak pokud by vás bratr úmyslně obtěžoval nepravdivými obviněními z jakéhokoliv přestupku, tak se tím sám dopouští přestupku proti občanskému soužití, za což mu může být uložena pokuta až do výše 20 tisíc korun.
Co se týče dotazu ohledně plotu, pro jeho postavení aktuálně potřebujete buď územní rozhodnutí bez nutnosti souhlasu sousedů, nebo územní souhlas společně se souhlasem sousedů.
Nedá-li soused příslušný souhlas, doporučujeme v této věci posečkat. Nedávno schválená novela stavebního zákona účinná od 1. ledna 2018 totiž přináší zjednodušení celého procesu, a to k vašemu prospěchu.
Zcela totiž odpadne povinnost hlásit stavebnímu úřadu stavbu plotu, pokud nebude hraničit s veřejným prostranstvím či komunikací a nebude vyšší než dva metry.
Ohlídejte si ale, aby nezasahoval na sousedův pozemek, nebránil vstupu na ostatní pozemky a pokud sousedíte s komunikací, nebránil řidičům ve výhledu. Stavbě plotu pak již nic nebude bránit, čímž odstraníte problémy i s pobíhajícím psem.
Daniel Kotula, majitel RE/MAX City
Právní řešení sousedských neshod vidím jako poslední možnost. Jednak pohled obou stran na konflikt je zpravidla silně subjektivní, týká se věcí, kde právo není jednoznačné, a tak soud má těžkou pozici se ve věci zorientovat a usnést se na objektivním rozhodnutí.
Pošlete příběhSvůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení. |
A to vůbec nemluvíme o právních nákladech, zdlouhavém rozhodování a ještě větším prohloubením nepřátelství mezi stranami. Proto bych jako první řešení navrhoval větší empatii a pokus se navzájem pochopit. I když si možná nyní myslíte, proč bych to měla dělat, když se tak špatně chová.
Ale vždy jedna ze stran musí udělat vstřícný krok k druhé straně, aby se vztah změnil. Pokud vám na něm záleží, tak není důvod, proč byste to neměla být zrovna vy, kdo první vykročí. Je dost pravděpodobné, že příčina aktuálně špatného vztahu plyne z něčeho, co se stalo daleko v minulosti a s aktuálním problémem vůbec nesouvisí.
Kdyby se však situace stala nesnesitelnou, pak přichází na řadu právní řešení. První zmiňovanou oblastí je hluk. Váš bratr by musel u soudu prokázat, že míra hluku je nepřiměřená daným poměrům. Pokud opravdu nebudete pořádat pravidelné večírky pro větší skupiny lidí a budete dodržovat pravidla ohledně nočního klidu, pak si nedovedu představit, že by soud dal bratrovi za pravdu.
Hrající si děti jsou běžným sousedským chováním a není možné, aby jim mohl kdokoli hraní si zakazovat. Naopak ze strany bratra hrozí pokuta za křivé obvinění. Ale jak už bylo uvedeno, samotný soudní spor je zdlouhavé řešení. Proto si myslím, že od něj by bratr ustoupil předem.
Jiná situace je ohledně stavby plotu. V současné době pro takovou stavbu potřebujete buď územní rozhodnutí, kde nepotřebujete souhlas sousedů, nebo územní souhlas, který je naopak souhlasem sousedů podmíněn. To by mohl být problém. Proto bych doporučil počkat na nový stavební zákon, který tuto povinnost odstraní a stavbu plotu pak budete mít jednodušší.