Balatonem z titulku není míněno maďarské moře, ale valašské přírodní koupaliště v Novém Hrozenkově, kterému místní neřeknou jinak než Balaton. Může za to nejen jeho rozloha, ale i travnaté a písečné pláže a poměrně chladná, nicméně průzračná voda.
A na dohled odsud, na břehu Vsetínské Bečvy, objevil Pavel pozemek se starým ovčínem. „A to jsme chtěli původně pozemek v Jeseníkách, abychom to měl blízko na lyže,“ vysvětluje Pavel. „Ale tady nás zaujala krajina, koupání, pstruhem a lipanem zarybněná řeka, sjezdovky tu jsou nakonec také.“
Za pozemek se základy původní chalupy a starým ovčínem utratil Pavel s rodinou všechny úspory, a tak tu nejprve všichni přebývali jen v přistaveném karavanu, z čehož měli největší radost synové, kteří tenkrát ještě tahali kačera.
O víkendech sem dojížděli z Hané a pomalu přestavovali ovčín na obytnou chaloupku. Je jako z pohádky a spolu s fotografem jsme se shodli, že zrušit ji a přestavět na zamýšlený wellness pro nájemníky by byla velká škoda.
O dřevěném domě snili Pavel se svou ženou už dříve, když pracovali na amerických výletních lodích a obývali spolu kajutu o velikosti menší koupelny.
Po svém návratu postavili na Hané zděný dům, protože v tomto regionu dřevěné domy nemají historickou tradici, ale své vize se nevzdali a mohli na ni navázat právě tady, na Valašsku. Správně pochopili, že vysněný srub by se do zdejší krajiny nehodil, a vsadili na dřevěnici, tedy celodřevěnou roubenou stavbu se šindelovou střechou a kozuby.
Dodavatel z Čeladné jim postavil hrubou stavbu během několika týdnů na zpevněných a zhutněných základech původní lepenice. „Možná bychom ušetřili, kdybychom se rozhodli pro nějakého místního tesaře, ale dnes oceňuji precizní práci a propracovanou technologii, která je potřeba, aby dům z masivního dřeva vyhověl energetickým požadavkům,“ vysvětluje Pavel.
„Abychom se s jednoplášťovou konstrukcí do parametrů vešli, museli jsme naddimenzovat zateplení střechy polyuretanovou nadkrokevní izolací, osadit okna s trojsklem a důkladně zateplit podlahy.“
Kdo tu bydlí?
Pavel se živí zahraničním obchodem a čas strávený v kanceláři nebo na cestách kompenzuje kutilstvím v tom nejlepším slova smyslu. Umělecké sklony zděděné po otci realizuje doma na Hané v malé dílně, kde si vyrábí, co je potřeba – od malého věšáku po nábytek.
Svými výrobky průběžně dovybavuje dřevěnici nedaleko slovenských hranic. A nemyslí jen na sebe. V letošním roce například z jeho iniciativy několik sousedů revitalizovalo bývalý lom Ťukovka u Určic na Hané. Vytvořili z něj prostor pro trávení volného času místních obyvatel.
I tady je spousta výrobků z Pavlovy dílny: kamenné ohniště, hmyzí hotel, ptačí budky. V jeho zájmech ho podporuje nejen jeho žena, která je také kreativec tělem i duší, ale i široké a zručné příbuzenstvo včetně švagrů truhlářů a šikovné maminky – patchworkářky.
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 111 m²
- Užitná plocha: 226 m²
- Konstrukční systém: roubený z masivního smrkového dřeva 30×30 cm, těsnění mirelonovým těsnicím provazcem a minerální vlnou, v rybinových spojích dvě drážky s těsnicí páskou
- Venkovní nátěr: tradiční dvousložkový nátěrový systém na bázi přírodních olejů
- Vnitřní nátěr: světlicový olejem s včelím voskem a příměsí pomerančového oleje, přidaná běloba
- Izolace střechy: nadkrokevní polyuretanová izolace
- Vytápění: elektrokotel, podlahové teplovodní vytápění, v patře radiátory
- Realizace hrubé stavby: Sruby Pacák s.r.o., 2018
Další zajímavé sruby a roubenky najdete v aktuálním čísle magazínu sruby&roubenky. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz.