Velkoryse řešené pokoje mají originální spací zóny.

Velkoryse řešené pokoje mají originální spací zóny. | foto: Josef Kubíček

Na nocleh do pevnosti v Olomouci. Slibuje luxus i vojenskou střídmost

  • 9
Kdysi zde byl barokní bastion, později vojenská pekárna. Dnes se dá v olomoucké budově Podkova mimo jiné přespat ve stylovém hostelu Long Story Short. Propojuje historii s dnešním designem.

Nedaleko olomouckého dómu a Arcidiecézního muzea najdete cihlovou stavbu, jež svým podkovovitým tvarem nezapře vojenskou minulost. Někdejší vojenská pekárna byla totiž na začátku 19. století vestavěna do bastionu č. 14, součásti barokního opevnění města. Dnes je v budově zvané Podkova restaurace, galerie i nový hostel s kavárnou.

Jeho vybudování iniciovala mladá podnikatelka Eva Dlabalová, která se inspirovala na cestách a při pobytech v zahraničí. Ve spolupráci s interiérovou designérkou a scénografkou Denisou Strmiskovou a majitelkou objektu přebudovala celé patro historické budovy na stylové ubytování. Název odkazuje k dlouhé historii i chodbám a zároveň ke krátkému pobytu.

Interiér působí přátelsky a kosmopolitně. Je určen náročnějším klientům, ale přesto v něm lze rozeznat i odkaz na vojenskou střídmost. Současný design se tak propojuje s historickým geniem loci dýchajícím ze zdejších zdí a kleneb.

Čistě bílá omítka kontrastuje s černými detaily i citlivým výběrem pastelových barevných odstínů, kterými je čalouněn jednoduše navržený sedací nábytek seskupený do podoby intimních zón. Designérka pracovala i se světelnými efekty vycházejícími ze scénografie. 

Většina vybavení vznikla na zakázku. Pro pokoje byly na míru navrženy postele, zrcadla, svítidla, poličky i vybavení koupelen ve spolupráci s lokálními výrobci, například značkami Master & Master, nebo RAV Slezák.

Hlavní myšlenkou bylo podtrhnout historický genius loci a citlivými úpravami ho obohatit o současný design.

To vše designérka elegantně sladila se starým modernistickým designem minulého století, na jehož výběru spolupracoval Miroslav Bednář z pražského obchodu Retroobjects, či současnými detaily, včetně bakelitových vypínačů Berker nebo španělských svítidel Marset. Svítidla do interiéru dodávaly také společnosti Bulb a Ewerel.

Denisa Stmisková se interiérům věnovala dva roky, při zařizování využívala především dřevo, kámen a kov. Hlavní myšlenkou bylo podtrhnout historický genius loci a citlivými úpravami ho obohatit o současný design. Hostel má 1 000 metrů čtverečních a nabízí ubytování v soukromých a společných pokojích s celkovým počtem 56 lůžek.

,