Pořídili si druhý domov na horách, mají zde pohodlí po celý rok

  1:00aktualizováno  1:00
Pro mladý pár z Brna je atraktivní horský apartmán s výhledem do přírody v moderním developerském projektu v Dolní Moravě víc než víkendovým sídlem. Představuje druhý domov. Stavba i interiér jsou dílem architekta Michala Kristena. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Podlahu celého apartmánu tvoří lesklá velkoformátová dlažba v neutrální barvě s elektrickým podlahovým vytápěním. V každé místnosti je možné je regulovat samostatně podle individuálních potřeb. | foto: Lukáš Hausenblas

Manželé si přáli vytvořit zázemí, které bude opakem jejich městského domu. „Bílý, moderní, prosklený,“ ilustruje svým vyjádřením odlišnost trvalého bydliště majitel zdejšího apartmánu v horském prostředí Jeseníků.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

„Trávíme tu hodně času, proto jsme toužili po výrazové změně a také jsme si přáli, aby sem objekt dobře zapadl nejen stylem stavby, ale i použitými materiály,“ dodává majitel.

Interiér je velmi moderní, ale přitom i útulný a dokonale harmonický. Při neustálém pendlování mezi městským a horským interiérem majitelé oceňují stylovou změnu prostředí. Určitě netrpí ztrátou komfortu.

Devadesát metrů čtverečních, skvělé vybavení domácnosti všemi nezbytnými spotřebiči a příjemné, praktické prostředí tvoří bezvadnou základnu pro spokojený život.

„Rozhodně jsme se nechtěli na horách stylizovat do minulých století. Také jsme neměli zájem kopírovat roubenku, ale postavit vhodnou moderní stavbu, která by se sem dobře hodila a nepůsobila jako pěst na oko,“ říká majitel.

Základ všeho tvoří přírodní materiály. Multifunkční otevřený prostor interiéru samotného apartmánu poskytuje dostatečnou plochu společenskému dění i odděleného soukromí. Na jedné straně hlavního obytného prostoru majitelům, na druhé hostům, ale také dětem.

Fotogalerie

„Interiér je výsledkem velmi intenzivní roční spolupráce a nepřetržitého dialogu s majiteli. Každý přišel s vlastními nápady, projevil svá přání. Vzájemně jsme si naslouchali,“ uvádí architekt Michal Kristen, autor interiéru.

Dnes se majitelé těší z příjemného, kompaktního domova, který nebylo třeba nijak dodatečně zútulňovat. Nic zde okatě neruší ani nepřitahuje pozornost. Celek působí hřejivě a přirozeně.

Pohodlí bez kompromisů

Apartmán je koncipován tak dobře, že se na první dojem jeví mnohem větší. K tomu přispívají i použité barvy. „Od počátku jsme měli naprosto jasno v barevném ladění. Chtěli jsme jen jeden dekor dřeva a neutrální barvy,“ vysvětluje majitelka.

Interiér skýtá dostatek volného prostoru, pohodlí v kuchyni, u stolu i u krbu a stejně tak nezbytnou intimitu ložnice s velkou koupelnou, kde je dvojumyvadlo, vana i sprchový kout. Jako v luxusním hotelu se tu budou cítit i návštěvy, kterým nabízí nevšední komfort další ložnice a koupelna se sprchovým koutem, které jsou situovány na konci chodby v druhé části apartmánu. Tím je zaručené i potřebné soukromí.

Koupelna majitelů s keramickým obkladem v antracitové barvě v kontrastu s...

Koupelna majitelů s keramickým obkladem v antracitové barvě v kontrastu s obkladem v dekoru dřeva je vybavena klozetem i dvojumyvadlem (obojí Laufen), které je posazeno na zakázkově zhotovené skříňce.

Pamatováno bylo také na dostatek úložných prostorů, které jsou po obvodu celé předsíně. Na protější straně za posuvnými dveřmi je skrytý nepostradatelný tandem domácích pomocníků, pračka se sušičkou, najdete zde i oddělené WC.

V lyžařském areálu se neobejdete bez komory či šatny, kam můžete uložit objemnější předměty a sportovní výstroj. Ta nebyla také opomenuta. Není velká, ale vyhovující. Vstup dovnitř je důmyslně integrován do obkladu šatní stěny prakticky hned v zádveří vedle vchodu do apartmánu.

Celý prostor vyniká mimořádnou provázaností s venkovní terasou, na niž je možné vstoupit přímo z obou ložnic a v teplých dnech ji propojit se společenským prostorem. Hlavní předností tohoto apartmánu je také maximální komfort.

Díky dokonalému vybavení a barevnému sladění se tu člověk necítí jako v hotelu a není v ničem odkázán na okolí. Jde o plnohodnotně vybavenou domácnost, která nezávisí na dostupnosti služeb. Téměř sedmdesát kontrolních dnů jistě přispělo ke kvalitnímu dotažení celého prvotního konceptu.

Prostorná terasa navazuje na obývací prostor i obě ložnice.

Prostorná terasa navazuje na obývací prostor i obě ložnice.

Majitelé výsledek chválí, je jim tu dobře a apartmán si opravdu užívají. Nejezdí sem jen na návštěvu, ale „domů“ a nikdy se jim odtud nechce odjíždět. Na jaře proběhly zahradní úpravy, přibyl venkovní nábytek na terasu, manželé se už těší na grilovací sezonu.

Názor architekta

Při návrhu stavby i interiéru bylo cílem dosažení optimálního souladu exteriéru s interiérem s respektováním okolí. Mám rád tvarosloví moderních staveb, které jsem ale zjemnil použitými teplými materiály. Proto jsem pracoval se dřevem, probarvenou omítkou, antracitovým plechem na střeše a gabionovými zídkami s kamenem. Ke klíčovým požadavkům patřilo nejen volně navazující propojení prostoru venkovního a vnitřního, ale také v případě potřeby možnost oddělit prostory uvnitř, například posuvnými dveřmi do ložnice či koupelny majitelů.

Ing. arch. Michal Kristen

Ložnice s nenápadnou skříní integrovanou s obkladem a spoustou úložného...

Ložnice s nenápadnou skříní integrovanou s obkladem a spoustou úložného prostoru dokonale slouží svému účelu.

O autorovi

Ing. arch. Michal Kristen je absolventem architektury VUT v Brně a jako autorizovaný architekt se zaměřuje nejen na interiéry, ale i exteriéry budov. Preferuje otevřený volný prostor s důrazem na řemeslné zpracování detailů. Rád čte, poslouchá vážnou hudbu, cestuje a zajímá se především o architekturu a design.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Autor:

Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Nový stavební zákon už vyvolává emoce, Praha chce vlastní předpisy

Hlavně developeři si stěžují na komplikované a zdlouhavé vyřizování stavebního...

Česká republika vykazuje jeden velký paradox: stavební rozvoj země stagnuje v době největšího ekonomického růstu. Nutně...

Toužili po odpočinku v horách. Moderní chalupa jim roste rovnou ze skály

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do...

Peruánská smetánka opouští na víkendy hlavní město Limu a odjíždí odpočívat do hor. V panenské přírodě Cieneguilly,...

Byt pro nadšeného cestovatele: důraz se kladl na relaxaci a pohodlí

Tapeta vytvořená podle japonského akvarelu se stala přirozeným centrálním bodem...

Pánský byt v novostavbě na konci Petržalky vás vítá velmi příjemnou atmosférou. Vděčí za ni spolupráci majitele a...

Další z rubriky

Ondřej Kobza má byt na střeše Lucerny. Je to veřejný průchoďáček, říká

Multifunkční místnost slouží pro odpočinek, kulturní akce i jako pracovna. Na...

Kavárník a organizátor městských projektů Ondřej Kobza hledá zapomenutá či neobjevená místa a prostory, oživuje je a...

Bungalov postavený na klíč byl jasnou volbou. Majitelka z něho má radost

Terasa je jediným místem v domě, kde je přiznané dřevo. Obklady i strop z...

Dřevěný bungalov s valbovou střechou patří ke klasice nejen australského předměstí. Jeho okouzlující charakter a...

Do kanceláří „vjela“ část vlaku. Vtipný nápad potěší milovníky retra

Takovou telefonní budku jste ještě neviděli...

Na první pohled běžné zadání, návrh kanceláře pro společnost zabývající se vyhledáváním dopravních spojů, dostalo hodně...

Najdete na iDNES.cz