Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 23. října 2020 Teodor, Theodor

Kdy doděláte podlahy a záclony, ptají se majitelů. Těm se bydlí skvěle

Ladně usazený ve svahu, atypický tvarem i řešením, stejně jako místo, na kterém stojí. Střídmý barevností a štědrý prostorem. Majitelé této vily milují přímé a jednoduché linie, těší se z architektonické čistoty a nezaplněného prostoru. „Postavili jsme si dům přesně podle vlastních představ,“ říkají.

Nenápadná malá teráska měla v návrhu svůj význam. Jejím účelem je sloužit jako požitkářský kuřácký koutek s výhledem na klášterní kostel. | foto: Martin Zeman, datelier.cz

Žili jsme ve starší řadovce s omezenou stávající dispozicí. Nebyla možnost ji upravit podle svého kvůli nosným zdím a nebyla dobře orientovaná vůči světovým stranám. Přáli jsme si postavit bydlení podle vlastních představ.

Věděli jsme, že nechceme bydlet na vesnici nebo v nějakém satelitu, vybrat vhodný pozemek bylo tudíž velmi složité. Nakonec jsme objevili místo, které splňovalo všechny představy. Jsme stále ve městě, zeleň okolo a překrásný výhled. A navíc se nemusíme dívat do zástavby na další domy. 

Častý ostrý západní vítr však nemá s touto báječnou ideou žádné slitování, a tak terasa většinou zeje prázdnotou.

Dřevostavba nebyla jasnou volbou, spíše výsledkem pragmatických úvah. Velmi jsme se obávali výstavby klasického zděného domu, kde centimetr není žádná míra a montážní pěna „vyřeší“ všechny problémy. Přáli jsme si precizní provedení a perfektní tepelnou izolaci. 

Proto jsme dali přednost montované dřevostavbě. Ale opravdu to není o tom, že bychom dřevo preferovali jako materiál, líbí se nám klasická omítka, jaká zdobí i náš „dřevěný“ dům.

Hodně se nám líbí prosklené plochy a od začátku jsme chtěli čisté linie a co největší obytný prostor s minimalisticky pojatým interiérem. Přesně tak nám dům pan architekt navrhl. Je atypický podle tvaru pozemku a nádherně kopíruje terén. Není to žádná klasická kostka. 

Samozřejmě, že náš vkus nevyhovuje všem, občas se nás někdo zeptá, kdy budeme dodělávat podlahy a záclony. Nemohou pochopit, že se nám líbí jednolitá a jednobarevná šedá podlaha namísto klasické dlažby, „plovoučky“ nebo marmolea. 

Na začátku jsme hledali firmu, která nám vybuduje dům na klíč, a během tohoto procesu jsme se seznámili s naším architektem. Připravil studii, která nás doslova nadchla, a celou dobu výstavby nám byl k dispozici v roli poradce. Byli jsme velmi rádi, že pro nás vytvořil i návrh interiéru. Další rozpracování pro stavební povolení a realizaci už bylo v rukou námi vybrané stavební firmy. 

Výstavba trvala zhruba dva roky. Bylo potřeba nejprve vytvořit systém opěrných zdí, tudíž zemní práce spolkly hodně času. Samotná hrubá stavba byla v celém procesu to nejrychlejší. Potom trvalo další rok, než se dokončily všechny práce v interiéru.

Dodavatel dřevostavby zhotovil pouze hrubou stavbu, veškeré další dodávky jsme si dojednávali samostatně - zejména okna, podlahy, vytápění a další. Koordinace byla extrémně náročná, ale nakonec s velmi dobrým výsledkem. Předpokládaný rozpočet jsme dodrželi a tímto způsobem jsme ušetřili sumu v řádech statisíců korun. Samozřejmě, dodávka na klíč je jistě pohodlnější. 

Dominanta prostoru pro oko i krásný pocit v zimě. Není však radno zatopit...

Dominanta prostoru pro oko i krásný pocit v zimě. Není však radno zatopit příliš, teplo se šíří velmi rychle a interiér snadno přehřeje.

Dům prudce inteligentní

Pokud nový dům, chtěli jsme spoustu technologických vymožeností. Projektu elektro jsme věnovali mnoho měsíců, než jsme se shodli na finálním řešení. Přáli jsme si mít možnost dům ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace. 

V jakoukoliv chvíli tak máme plnou kontrolu nad děním v domě, a to i přes to, že jsme třeba na dovolené. Simulaci přítomnosti obyvatel v prázdném domě považuji za skvělý bezpečnostní prvek. Že si člověk na dálku nastavuje topení, sklon žaluzií a intenzitu osvětlení už dnes vnímám jako samozřejmost. 

Ohledně vytápění jsme měli velmi jasné představy. Maximální účinnost, nízké provozní náklady a žádný plyn. Volba tedy padla na tepelné čerpadlo, v našem případě varianta vzduch-voda. V případě provedení se zemním vrtem nám bohužel nikdo nebyl schopen garantovat celkovou výši nákladů. 

Dále jsme očekávali, že jeden přístroj současně obstará i ventilaci a také jsme nechtěli, aby dům hyzdila nějaká venkovní jednotka „s vrtulí“. Tolik požadavků splnil pouze jeden jediný přístroj, ze kterého nepřestáváme být nadšeni. Celé čerpadlo je schované uvnitř domu a na fasádě je vidět pouze větrací mřížka. Čerpadlo ohřívá užitkovou vodu i vodu do podlahového topení, a navíc funguje i jako rekuperační jednotka.

Účinnost je fascinující, zejména v kombinaci se skvělou izolací dřevostavby. Když se pak zapálí ještě v krbu, nezbývá než větrat. Krb tak plní funkci hlavně designového doplňku. Na druhou stranu se ale v případě výpadku dodávky elektřiny může postarat o rychlé vytopení domácnosti. Časem můžeme připojit i fotovoltaiku, ale v současnosti nám to ekonomicky nedává smysl.

V celém interiéru lze intenzitu osvětlení nastavovat podle přání pomocí funkce...

V celém interiéru lze intenzitu osvětlení nastavovat podle přání pomocí funkce stmívání. Svítidla jsou samozřejmě začleněna do inteligentního systému celého domu, a tedy ovladatelná pomocí mobilní aplikace.

Aby zahrada ladila

Zahradou jsme se začali zabývat, až když byl hotový detailní projekt domu včetně interiéru. Chtěli jsme mít vše sladěné, a tak jsme logicky přizvali zahradní architektku. 

Pozemek jsme rozdělili na obytnou část s bazénem (dominuje trávník) a louku ve svažité části. Nechtěli jsme užitkovou zahradu, ale místo, kde budeme rádi trávit volný čas. 

Místní zahradnice se již postarala o konkrétní realizaci podle studie. S výsledkem jsme hodně spokojeni. Standardní zahrady s tújemi podél plotu nás děsí, stejně jako zmíněná montážní pěna.

Bonusem je bazén. Koupací sezonu máme od dubna do října. Voda je ohřívaná samostatným tepelným čerpadlem a upravovaná pouze solí, takže žádný nepříjemný odér chloru. Maximálně ještě doladíme ph vody na začátku sezony, jinak vodu neupravujeme. Bazén můžeme přiklopit, takže je snazší jej udržovat čistý.

Zkušenosti majitelů

Trošku jsme se báli, že se dřevostavba v létě rychle ohřeje, ale obava byla zbytečná. Samozřejmě je důležité nezapomenout stáhnout ráno před odchodem žaluzie (případně na dálku, když zapomeneme).

Z hlediska nákladů jsme zhruba na polovině částky ve starém domě, který byl plochou podobný. Samotné náklady za vytápění nepřesahují 17 tisíc ročně, což nám v případě tak obrovského domu přijde skvělé. Bydlí se tu více než dobře, jsme spokojeni.

Technické parametry:

 • Zastavěná plocha: 206,5 m²
 • Užitná plocha: 322,8 m²
 • Konstrukční systém: montovaná difuzně otevřená dřevostavba
 • Teplo a větrání: vytápění tepelným čerpadlem Stiebel Eltron vzduch-voda s integrovanou venkovní jednotkou /v té době to byl jediný výrobek na trhu/, větrání centrální s rekuperací, inteligentní elektroinstalace
 • Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,16 W/(m²K)
 • Projekt: 2015, Ing. arch. Jan Alex Řezáč, Modulora, elektro-projekt iNELS
 • Realizace: 2017, Celet
 • Typ domu: nízkoenergetický
 • Skladba stěny:  fasádní omítka Jub, podkladní armovaná vrstva systému Jubizol Diffu, Pavatex deska Isolair 100 mm, KVH konstrukce 60/160 mm, tepelná izolace Knauf Diffu 160 mm, OSB 4PD Egger 4 18 mm, dřevěné latě 40/60, Rigidur konstrukční deska 12,5 mm, penetrace, malba

Další zajímavé dřevostavby najdete v aktuálním čísle magazínu DŘEVO&stavby. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz 

Autor:
 • Nejčtenější

Marek Ztracený staví v Železné Rudě dům. Výhled má k nezaplacení

Zatímco některé celebrity považují za nutnost žít v hlavním městě a být v centru dění, zpěvák Marek Ztracený je věrný...

Dům nechali mladším. Na zahradě si postavili svůj nový dokonalý domov

Manželé Jana a Karel stavěli svou přízemní dřevostavbu osm měsíců. S novým domovem jsou velmi spokojeni. Vyhovuje jim...

Chtěli moderní dům, ale z klasických materiálů. Teď jsou nadšeni

Stylově čistý, zděný a hodně prosklený dům s plochou střechou, takovou měl představu mladý manželský pár s dvěma dětmi...

Dům jim zničila exploze u souseda, nový si postavili za šest měsíců

Špatná manipulace s takzvanými složemi pro výrobu zábavní pyrotechniky poškodila v obci na Prostějovsku více než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Renesanční kostel proměnil mladý muž na božské bydlení. Podívejte se

Bydlení v městečku Sopuerta na severu Španělska je skutečně výjimečné. Oltářem je kuchyně, místo varhan se na kúru...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

 • Další z rubriky

Zdědil jsem půl chalupy, ale bratr mi dělá naschvály. Pomůže mi soud?

Zdědil jsem polovinu chalupy, druhou polovinu zdědil můj bratr. Rád bych tam s rodinou jezdil, s bratrem a jeho rodinou...

Marek Ztracený staví v Železné Rudě dům. Výhled má k nezaplacení

Zatímco některé celebrity považují za nutnost žít v hlavním městě a být v centru dění, zpěvák Marek Ztracený je věrný...

Youtuber Taras Povoroznyk si v Říčanech splnil své velké sny

Kousek od Prahy si se svou manželkou Stáňou (26) a usměvavou dcerou zařídil úspěšný youtuber Taras Povoroznyk (27)...

Milovník Budweiseru pokryl celý dům plechovkami. Trvalo mu to šestnáct let

Americký válečný veterán Mike Amelotte si své bydlení na Floridě v Lake Worth vyzdobil vskutku originálně. Na všechny...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...