Žlutá je dobrá a polehávání v síti nadchne každého...

Žlutá je dobrá a polehávání v síti nadchne každého... | foto: Tomáš Hejzlar

Tmavé podkroví zachránila žlutá barva a bezpečnostní síť nad kuchyní

  • 35
Tmavý, malý až stísněný prostor… I tak lze popsat vršovické podkroví předtím, než prošlo kompletní rekonstrukcí. Cílem bylo pozvat do tohoto bytu více slunce, a to ve všech myslitelných rovinách.

Poměrně malé místnosti neměly dostatek přirozeného osvětlení. Jediné místo, kde byl cítit již od počátku potenciál, byl hlavní obývací prostor s kuchyní, který dosahoval v zadní části díky šikmé střeše až do výšky dvou podlaží.

Síť zabírá téměř celou půdorysnou plochu kuchyně a vzhledem ke své nosnosti dovoluje, aby v ní odpočívalo i více lidí najednou.

Jak se tedy popasovat s nevýhodami a zvýraznit přednosti tohoto bytu? „Řešení jsme našli v maximálním otevření všude, kde to bylo možné, a v optických hrátkách, které zprostředkují velkorysý dojem i na malé ploše,“ vysvětluje architektka Klára Kuncová, autorka projektu ze studia Mooza architecture.

Ta zároveň využila každý kout. Například v zešikmené nice na straně obývacího pokoje našla své místo na míru vyrobená pohovka, s úložným prostorem pod sedáky.

Pozorovatelna v síti

Nejvyšší místo bytu nad kuchyní využila architektka hodně netradičně, použitím horizontální bezpečnostní sítě, do které je možné skočit po výstupu ze schodiště. Síť zabírá v podstatě celou půdorysnou plochu kuchyně a vzhledem ke své nosnosti dovoluje, aby v ní řádilo či odpočívalo i více lidí najednou.

„Nejoblíbenější je u dětí, ale zalíbení v ní najdou i ti, kteří se chtějí pokochat děním v kuchyni, mají totiž možnost nahlédnout pod pokličku doslova z ptačí perspektivy,“ dodává Klára Kuncová.

Materiálové řešení se opět snaží o maximální vzdušnost, převaha bílé barvy na stěnách byla jasnou volbou. Nábytek je převážně z běleného javorového masivu a „rozsvěcuje“ jej jediný barevný akcent, žlutá horní kuchyňská skříňka. Žlutá je použita také jako gradient na stropě z palubek v dětském pokoji.

Nábytek je převážně z běleného javorového masivu, který „rozsvítila“ žlutá barva.

Speciální péče byla věnována úložným prostorům, kterých ve stávajícím stavu nebylo mnoho. „Prostor pod schody jsme uzavřeli, umístili zde pračku a nad ní hluboké výsuvné police. V ložnici našla místo malá, ale účelně zorganizovaná šatna. Obojí je kryto masivními dřevěnými deskami s prořezaným dekorem abstrahované (ne nutně naší) sluneční soustavy,“ popisuje architektka Kuncová.

O projektu

Autor: Ing. arch. Klára Kuncová (Císařovská), Mooza architecture

Lokalita: Praha - Vršovice

Projekt: 2017

Realizace: 2019

Užitná plocha: 59 m2

Úložný prostor v ložnici má dveře z desek s prořezaným dekorem abstrahované (ne nutně naší:) sluneční soustavy.

Mooza architecture

Klára Kuncová (Císařovská) a Petra Kocourková založily studio Mooza architecture na základě společného porozumění při navrhování v roce 2013. Obě vystudovaly fakultu architektury na ČVUT a sbíraly pracovní i studijní zkušenosti v zahraničí (Nizozemsko, Španělsko, Německo).

Rozdílnost jejich povah jim paradoxně pomáhá vytvářet návrhy, které jsou vzletné, ale zároveň stojí oběma nohama pevně na zemi.