Akumulační kamna určená pro vytápění celého  domu, s elektronicky ovládaným...

Akumulační kamna určená pro vytápění celého domu, s elektronicky ovládaným přívodem externího vzduchu. Rozvod po domě pomocí tahového systému, cena kompletní realizace od 400 000 Kč. | foto: Vilímek

Kachlová kamna nadchnou teplem a často i vzhledem, méně cenou

  • 2
Zamilovali jste se do kachlových kamen? Nelze se divit. Leckdy to bývá láska na první pohled… Co s tím, když toužíte po příjemném sálavém teple? V zásadě máte tři možnosti.

První možnost je pro méně movité a spočívá v zakoupení sériově vyráběných kachlových kamen, jejichž cena se pohybuje v řádu desetitisíců. Druhá možnost je pro manuálně zručné kutily a spočívá ve výrobě kachlových kamen svépomocí, což je poměrně pracný a odvážný kousek.

Kliknutím na tuto titulní stránku se dozvíte více o časopise Domov.

A ta třetí možnost? Ta je spolehlivá, leč drahá. Spočívá v oslovení zkušeného člena Cechu kamnářů České republiky, který vám vysněné „kachláky“ postaví přesně na míru podle vašeho přání. Kamna od mistra kamnáře budou hřát i zdobit, ale nebudou za hubičku… Právě na poslední z uvedených variant se dnes zaměříme.

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise domov.

Vše pro výsledek

Tradiční kamnářské řemeslo minulých desetiletí a staletí používalo jílovité hlíny, keramické kachle, šamotové cihly a litinové kovové prvky. Dnešní kamnařina přidala velké množství vysoce kvalitních pojiv, dokonalejších šamotových dílců, odolnějších izolačních desek, průmyslově vyráběných ohnišť, tahů a dalších prvků. 

„Námi používané materiály jsou na technologické špici, poskytují mnohem kvalitnější tepelné a izolační vlastnosti a podstatně zvyšují užitnou hodnotu topidel,“ tvrdí Miroslav Hanzlíček, který ve Sviadnově u Frýdku-Místku založil společenství kamnářů HAMIR.

„Topidla jsou ve výsledku složena z mnoha různých materiálů a prvků, které zkombinujeme tak, aby topidlo jako celek konalo bezpečně a kvalitně svou práci. Aby se všechny komponenty vzájemně podporovaly a posilovaly,“ doplňuje Miroslav Hanzlíček.

Hodiny konzultací

Před profesionálního kamnáře je při každé zakázce postaveno mnoho aspektů, které musí brát v úvahu. Aby výsledek odpovídal představám zákazníka a investované energii kamnáře, je nutný postup málem jako při stavbě rodinného domu na klíč: dlouhé hodiny konzultací, během nichž se upřesňují požadavky zákazníka i reálné možnosti řešení.

Klasická kachlová kamna Olymp regina 
v bílém lesku: větrací kachle vzoru kytička, 
na horní římse kobka, regulovatelný výkon 
5–11 kW. 91 300 Kč, s výměníkem 
102 324 Kč.

Jestli je kamnář skutečně mistrem svého řemesla, poznáte až na výsledku, který je průřezem řady zvažovaných variant. Jde o technologické možnosti jednotlivých materiálů a typů topidel (důraz na akumulaci, na rozvod tepla po domě nebo na vaření), o stavebně-technické možnosti objektu (zateplení stavby, parametry komína), o požadavky zákazníka na design, funkčnost topidla i jeho cenu.

Odpovědný přístup

„Kvalitní topidlo a jeho správné provozování nezatěžuje životní prostředí ani neohrožuje zdraví lidí,“ zdůrazňuje Miroslav Hanzlíček. „Dobře prosušené dřevo vyprodukuje po svém spálení právě tolik oxidu uhličitého, kolik ho pojmou stromy při své fotosyntéze. Zbytkový popel obsahuje tolik dusíku, kolik jej stromy přijmou coby výživu přes své kořeny. Vždy projektujeme a stavíme taková topidla, která to umožní.“

Stavbu kamen na míru zdobí detaily. Na snímku ozdobná římsa těžkých akumulačních kamen v Nýdku.

Odpovědný kamnář se snaží stavět taková topidla, která nezatěžují životní prostředí svým provozem ani svým materiálem. 

U moderních kamnářských izolací, které jsou řádně certifikované, nedochází k vymývání vláken a částic horkým vzduchem jako u starších typů izolací. Jsou zdravotně nezávadné a nehrozí u nich nebezpečí rozpadnutí nebo degradace ani při dlouhodobém provozu kamen.

Teplovzdušný rozvod? Raději ne

Protože nejpřirozenější pro člověka je sálavé teplo, preferují kamnáři sálavá topidla (akumulační kamna a krby). Pro pocit tepelné pohody vám pak stačí nižší teploty a díky fyzikálním vlastnostem topidla nedochází k efektu studených nohou a přehřáté hlavy, neboť správně postavená kamna sálají rovnoměrně po celém svém povrchu. Sálavé topidlo může být vybaveno i rozvodem tepla po celém domě, ale většina kamnářů dává přednost teplovodní formě rozvodu.

„Teplovzdušné krby nedoporučujeme, teplovzdušné rozvody pokud možno nerealizujeme,“ říká Miroslav Hanzlíček, „u teplovzdušných krbových vložek totiž dochází na jejich povrchu k přepalování prachových částic, což neprospívá lidskému zdraví. Navíc u teplovzdušných topidel vzniká efekt nízké teploty u podlahy a vysoké u stropu, což také není pro zdraví ideální.“

Chcete rozvádět teplo z kachlových kamen po domě? Není problém! Inspirujte se zakázkovými kamny s kapličkou a teplovodní vložkou Aquaflam 17. Na přání je možný i teplovzdušný rozvod.

Jak je to s cenou

Cena individuálně navržených a realizovaných kamen, kachlových sporáků či krbů je velmi variabilní. Při jejím stanovení hraje roli velikost topidla (a tedy množství spotřebovaného materiálu), kvalita materiálu (značka), složitost stavby, její členění a zapracování do interiéru, výběr povrchového materiálu, množství kachlů a jejich výrobce. U omítaných ploch se do ceny promítá jejich vzhled (filcované omítky, kreativní omítky) a samozřejmě také dojezdová vzdálenost pro kamnáře. 

U běžných objektů pro bydlení (tam, kde je DPH ve výši 15 %) počítejte orientačně s cenou kachlových kamen okolo 250 000 Kč, v případě větších kamen nebo jejich složitého členění to ovšem může být až 400 tisíc. 

O něco levnější variantu představuje na míru postavený akumulační krb: Tam počítejte s cenou od 150 do 250 tisíc korun. Nejlevněji vás vyjde kachlový sporák. Pokud má jen jednu troubu, může být jeho cena okolo 100 000 Kč.