Pán domu se živí jako violoncellista. Starožitné piano je darem dalšího...

Pán domu se živí jako violoncellista. Starožitné piano je darem dalšího z přátel. | foto: Veronika Bagrintseva a Veris Design studio, Sergei Pilipovich

Zázračná proměna starého srubu se mladé rodině povedla na jedničku

  • 20
Za náročnou přestavbou rozpadajícího se srubu stál klasický scénář. Mladá rodina z Běloruska se rozhodla odejít z rušného města na klidný venkov. Složitá rekonstrukce starého stavení dopadla skvěle také díky Veronice Bagrintsevové, která je současně majitelkou Veris Design studia.

Když se před pár lety pustila Veronika Bagrintsevová společně s manželem Aleksanderem do práce na starém rozpadlém srubu, nedovedli si ani představit, kolik úsilí je bude stát, aby se jejich sen zhmotnil. 

Od začátku měli jasno, že potřebují moderní a praktický dům o celkové rozloze sto padesát metrů čtverečních, který bude stylově odpovídat venkovskému bydlení, nebude daleko od Minsku a bude pro všechny pohodlný.  

Intimitu okolo teras domu zajišťuje vzrostlá zeleň.

Obec Tiskovschina je vzdálená šedesát kilometrů od hlavního města, pozemek má v zádech malebný lesík a shlíží se z něj na tajemnou divokou tůňku a staré topoly. 

Když se předloni rodina nastěhovala, bylo jasné, že tady budou mít soukromý ráj na zemi. Víska je takřka opuštěná a příliš mnoho nových sousedů se do lokality nestěhuje. 

Luxus polosamoty mladé rodině vyhovuje. Domu kraluje dřevo, beton a kámen. Tyto materiály odkazují k původnímu srubu a jsou dokonalým prostředníkem mezi moderním domem a přírodou.

V interiéru se uplatnily i původní prvky, i když v nových funkcích. Například staré dveře slouží jako kuchyňská pracovní deska. Příjemným osvěžením je pletený lustr z Bali i starožitné piano. Aleksander je violoncellista, a tak není o hudební nástroje a pořádnou dávku hudby nikdy nouze. Hřejivou eklektickou atmosféru dodává vilce i výmalba stěn, která se během dne a roku mění od světle žluté po sytě medově oranžovou. 

Precizní přestavbou vznikl bungalov s veškerými inženýrskými sítěmi a zázemím zapuštěným v suterénu stavby. V dispozici skromného domu nic nezbývá ani nepřekáží. 

Pán domu se živí jako violoncellista. Starožitné piano je darem dalšího...

Obývací pokoj s knihovnou, jídelnou a minimalistickým krbem je srdcem celé stavby a rozkládá se přesně na půdorysu původního srubu. Na něj navazuje kuchyň s menším jídelním stolem. Z obou místností lze pohodlně vyjít na palubu terasy, která je kvůli častému sněhu a dešti vysoko nad terénem. 

S kuchyní sousedí technická místnost s kotelnou se samostatným vchodem z terasy. Na opačném konci domu je velký dětský pokoj a menší rodičovská ložnice. Z předsíně se vchází do koupelny s vanou, toaletou a prádelnou a do šatny. 

Vše je jednoduše dostupné. Majitelé se rádi zbavili změti chodeb, které jim otravovaly život v předchozím bydlení. V domě nejsou dveře a v pokojích ani nenajdete skříně, i díky takovému triku působí vilka vzdušně a svěže. Dům vytápí krb a podlahové topení natažené v celé stavbě.

, pro iDNES.cz