Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nejkrásnější skleněné vázy a plastiky vytvořily mladé studentky

  1:00
V šestém ročníku mezinárodní sklářské soutěže Sanssouci Junior Glass Match představilo své práce šest desítek studentů ze 14 středních, vyšších a vysokých uměleckých škol z České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Hlavní cenu soutěže získala Tereza Anderlová za soubor váz s názvem Čistá krev.

Soutěž Sanssouci Junior Glass Match, která se letos v Karlových Varech konala už pošesté, patří k nejprestižnějším akcím svého druhu ve střední Evropě.

Potvrzuje to ředitel soutěže a proděkan Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Jaroslav Polanecký: "Navíc během uplynulých ročníků Sanssouci Junior Glass Match celá řada studentů získala díky osobním kontaktům, navázaným na tuto akci, vynikající uplatnění."

Tereza Anderlová, studentka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, získala první místo. Cena jí byla udělena "za nový přístup k dekorativismu ve skle" za kolekci váz Čistá krev.

Zvítězila Čistá krev

Studenti soutěží ve dvou věkových kategoriích, v mladší středoškoláci a ve starší studenti sklářských oborů na vyšších a vysokých uměleckých školách. První cenu v kategorii vysokoškoláků, považovanou obecně za hlavní cenu soutěže, si letos z Karlových Varů do Prahy odvezla Tereza Anderlová, studentka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Cena jí byla udělena za nový přístup k dekorativismu ve skle.

Inspiroval ji její koníček, kterým je výcvik loveckých psů. Uznání poroty získala za jeho převedení do podoby uměleckých objektů a novátorský přístup k dekorativismu ve skle.

Plastiky pernaté zvěře, které zdobí její vázy, vytvořila z velkého množství skleněných peříček a kuliček. Ty vyrobila z takzvaných mačkárenských tyčí, jež nahřívala nad kahanem, skapávala, tvarovala a po vychladnutí lepila na lisované vázy z čirého skla.

Druhou cenu v kategorii vysokoškoláků získala za promyšlený konceptuální kontrast krásy a rozkladu studentka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě Marta Vjatráková. Zabodovala s volnou plastikou z broušeného čirého skla a použitého brusiva. Doplněním tvaru objektu odpadem, který vznikl při jeho broušení, se pokusila změnit zažitý pohled na skleněnou plastiku na Slovensku.

Pomyslný bronz si za vtipné propojení tradice, historie a dekoru odvezla do Polska studentka wroclawské Academy of Fine Arts and Design Sylwia Świercová. Na jejích objektech z taveného, broušeného, leštěného a pískovaného skla, inspirovaných matrjoškami, porota ocenila právě ono propojení.

Marta Vjatráková z Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě zabodovala s plastikou z broušeného čirého skla a použitého brusiva - 2. místo.

Třetí místo získala za "vtipné propojení tradice, historie a dekoru" studentka wroclawské Academy of Fine Arts and Design Sylwia Świercová.

I mezi středoškoláky jsou dívky nejlepší

V kategorii středoškoláků získala první cenu Slovenka Mariana Romanová ze Střední odborné školy sklářské Lednické Rovne. Cyklus trnových korun s názvem Bible zpracovala technologií tvarování za tepla a malování.

Tvorba Damiena Hirsta ovlivnila Terezu Korbelovou ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, která efektně a magicky spojila přírodní námět s geometrickým tvaroslovím. Za svůj objekt s názvem Underwater z taveného, broušeného a leštěného skla získala v mladší kategorii druhé místo.

V kategorii středoškoláků získala první cenu Slovenka Mariana Romanová ze Střední odborné školy sklářské Lednické Rovne. Cyklus trnových korun s názvem Bible zpracovala technologií tvarování za tepla a malování.

Tereza Korbelová ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově za svůj objekt s názvem Underwater z taveného, broušeného a leštěného skla získala druhé místo.

Její spolužačka Magdalena Smejkalová zaujala nápaditým využitím moderních technologií při tvorbě současného šperku. Tradiční kapesníček v náprsní kapse pánského saka nahradila svítící skleněnou plastikou, u níž společně se sklářskými postupy využila LED pásky napájené baterií z mobilního telefonu. Se svou kolekcí pánských šperků obsadila třetí místo v mladší kategorii.

O soutěži

Soutěž Sanssouci Junior Glass Match patří k nejprestižnějším akcím svého druhu ve střední Evropě, koná se pravidelně od roku 2008. Každoročně se jí zúčastňují desítky studentů z českých i zahraničních škol.

Přihlášené práce za rok 2012 hodnotila soutěžní komise v čele s Milanem Hlavešem z Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Jejími členy letos byli umělecký ředitel sklárny Moser Lukáš Jabůrek, kurátorka Moravské galerie v Brně Markéta Vejrostová a spoluzakladatel studia Bystro Design Leoš Smejkal. Pořadatele v soutěžní komisi reprezentoval ředitel karlovarského hotelu Spa Resort Sanssouci Robert Jahn.

Více na FB.

Mimo věkové kategorie byla udělena Cena Spa Resortu Sanssouci, již získala Alena Dvořáková z Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru za svou práci s názvem Big Eye, kterou navrhla a vyrobila jako ocenění pro filmaře.

Skleněná plastika z broušeného skla ve tvaru lidského oka vzbudila pozornost díky výraznému vizuálnímu vjemu.

Jediným mužem mezi oceněnými byl letos student Moholy Nagy University of Art and Design v Budapešti Tamás Ábel.

Z Karlových Varů si odvezl cenu za řemeslné zpracování, kterou mu porota udělila za kombinaci studených sklářských technik ve spojení s využitím optických efektů.

Soutěžní práce je možné si prohlédnout na internetových stránkách soutěže nebo do 12. července přímo v karlovarské SunGallery.

Tamás Ábel z Moholy Nagy University of Art and Design v Budapešti si z Karlových Varů odvezl cenu za řemeslné zpracování.

Cena Spa Resortu Sanssouci získala Alena Dvořáková z Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru za svou práci s názvem Big Eye.

Základní fakta o pořadateli

  • Spa Resort Sanssouci je společně s hotelem Imperial součástí lázeňské společnosti Imperial Karlovy Vary, a. s., která od svého vzniku v roce 1992 patří mezi nejúspěšnější poskytovatele lázeňské péče v České republice.
  • Lázeňská společnost Imperial Karlovy Vary podporuje kromě soutěže Sanssouci Junior Glass Match také další kulturní aktivity, především pravidelné jazzové koncerty v Clubu Imperial a výstavy současného umění v Galerii Imperial a SunGallery.
  • V českém prostředí naprosto unikátní je projekt dlouhodobé spolupráce s mladou generací českých designérů na modernizaci lázeňského prostředí nazvaný Imperial Design Symposium, který běží už od roku 2007. Jeho cílem je dále rozvíjet již tradiční spojení lázeňství se světem kultury a umění a propagovat jak české léčebné lázeňství, tak český design.
  • Lázeňská společnost Imperial do podpory kultury už řadu let každoročně investuje kolem dvou milionů korun, z toho Spa Resort Sanssouci vynakládá na kulturní aktivity zhruba 700 000 korun ročně.

Autoři:
  • Nejčtenější

Dům, kde je promyšlený každý detail, od kliky až po sprchový kout

3. května 2024

Dům na Dlouhém mostě, navržený architektem Zdeňkem Melicharem, ztělesňuje moderní pojetí...

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Luxusní sídlo boxera Muhammada Aliho jde do aukce. Vitráže navrhl Tiffany

10. května 2024

Velké luxusní sídlo, které kdysi vlastnil legendární americký boxer Muhammad Ali, jde do aukce....

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

Chytré trouby už poznají, co jste do nich vložili. Zvládnou i mražené ryby

9. května 2024

Na dubnovém veletrhu EuroCucina/FTK (Technology For the Kitchen) v Miláně se slova „udržitelnost“ a...

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...