Respekt. S památkáři nemá problém vycházet, tvrdí, že důležitá je hlavně trpělivost. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Kupující musí při vstupu do bytu říct údivem wow, říká developer

  • 39
Spoluvlastní firmu, která staví byty v těch nejlepších částech Prahy, s nejkrásnějším výhledem. Daniel Aalsvel umí poznat příležitost.

Tvrdíte, že chcete, aby vaši zákazníci řekli „wow“, když vstoupí do svého bytu. Jak to zařídíte?
Musí to začít už ve chvíli, kdy berou za kliku u vchodových dveří. Snažíme se dohlédnout na každý detail, aby zažili skutečně něco co nikdy předtím. Praha nám v tom pomáhá, má úžasnou atmosféru. Nadšené reakce zákazníků jsou pro nás inspirací a motivací, abychom v našem podnikání pokračovali.

Porostou ještě ceny nemovitostí v centru Prahy?
Myslím, že jsme teprve na začátku, že v budoucnu budou byty ve středu města srovnatelné s těmi na Západě. Navíc těch bytů není tolik.

Do Prahy jste se stěhoval z Londýna, ale žil jste i v dalších světových metropolích. Kde?
V New Yorku, Dillí, Aténách, v Izraeli, kde jsem se narodil, v Amsterdamu. V Londýně jsem žil dvanáct let, v Praze jsem žil sedm let.

Čím vás zaujala?
V Londýně jsem pracoval v realitním byznysu a viděl, jaké Praha nabízí možnosti. Psal se rok 2004 a spousta věcí tu ještě nebyla. Líbilo se mi, že můžu být u zrodu nových projektů ve městě, které se mi tolik líbí. Praha je krásná a má skvělou energii.

O jakých příležitostech mluvíte?
Posledních dvacet let se zabývám nemovitostmi. Když jsem do Prahy přijel, moc lidí nemluvilo anglicky ani tu nebylo tolik pěkných restaurací a hotelů na výběr. Postupem času se všechno proměnilo, i úroveň taxíků, co vás vezou z letiště do města. Praha je příležitostí sama o sobě a trh s luxusními realitami tu nebyl příliš významný. Tahle kombinace byla tou příležitostí.

Kdo jsou vaši zákazníci?
Jsou mezi nimi Češi i cizinci s vyššími příjmy. Spojují je vysoká očekávání a nezájem o to, co se běžně nabízí na trhu s nemovitostmi.

Chtějí Češi něco jiného než Američané?
Ani mi nepřipadá, vždy jde o lidi, kteří hodně cestovali a mají jasnou představu o tom, co chtějí.

Jak vypadá nejhonosnější byt ve vaší nabídce?
Teď by to byl asi penthaus, který chystáme v Chateau Troja Residence. Budoucí majitel bude mít k dispozici soukromý výtah, součástí je i sedm teras, ze kterých je úchvatný výhled, garáž pro tři auta. To vše v sousedství vinice, Trojského zámečku, s možností jezdit na kole, na koni i na kajaku.

Kde byste rád bydlel vy?
V penthausech, které jsme vytvořili v Jilské. Když zvládnete zkombinovat historickou fasádu s moderním interiérem a máte až surreálně krásný výhled, těžko to něco překoná.

Kde to máte v Praze nejraději?
Poté, co jsem bydlel řadu let na Praze 6, jsem se přestěhoval na Staré Město a do oblíbených restaurací a obchodů dojdu pěšky. Nemusím dojíždět, a tak mám najednou víc času užívat si života v centru.

Není centrum zničené proudícími davy turistů? Má ještě někdo zájem tam bydlet?
Ve středu města teď chtějí bydlet hlavně Češi. Všimněte si, jak se Staré Město během posledních deseti let proměnilo. Věřím, že tady má smysl žít, ale určitě bych neměl projekt v Karlově ulici. Spousta lidí včetně mých přátel chtělo klid a bydlení tak půl hodiny od centra. Teď všichni zjišťují, jak dobře se tu žije, i když jiné čtvrti, jako Vinohrady, Smíchov, Karlín, Bubeneč, Holešovice nebo Troja, jsou velmi slibné.

Americký architekt Martin Barry si v našem rozhovoru posteskl, že Češi jsou v otázce architektury konzervativní. Vy své projekty realizujete v historických budovách, kde na vše dohlížejí památkáři. Je to krkolomný proces?
Češi, se kterými jsem se setkal, mi nepřipadali konzervativní. Naopak jsem měl pocit, že jsou otevření a o nemovitosti se zajímají. Chtějí často víc, než jim současný trh může nabídnout. Ani s památkáři to není nic hrozného, chápu, že jejich práce je složitá. Musí uchovat celou tu historickou krásu, ale zároveň ji přizpůsobit potřebám 21. století. 

Jak vás život v Praze ovlivnil?
Praha mi umožnila splnit si své sny, být kreativní, mít se dobře. A hlavně jí budu navždy vděčný za to, že se tu narodily mé děti. Díky tomu pro mě bude vždycky domovem.

Daniel Aalsvel (46)

Pochází z Izraele. V Praze žil v letech 2007 až 2013, v současnosti bydlí v Amsterodamu, odkud pravidelně každý týden létá do Prahy. Firma Coast Capital, kterou vlastní s Doronem Friedmanem, se specializuje na bydlení pro tu nejvyšší vrstvu. Je odborníkem na developerské projekty v historických budovách. Je ženatý a má tři děti.