Telčské náměstí za letní bouřky (2013)

Telčské náměstí za letní bouřky (2013) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pohádkových domů na náměstí v Telči si majitelé považují. Komu patří?

  • 11
Telč si v létě užívá postu jedné z nejhojněji navštěvovaných lokalit na Vysočině. Malebné starobylé domy na renesančním náměstí mají poutavou historii a také zajímavé majitele.

Parcely na náměstí byly už od počátku těmi nejlukrativnějšími ve městě. Hlavním záměrem stavitelů bylo dobře je prodat. První dochované zmínky o cenách budov na telčském náměstí pocházejí již ze 16. století. Zmiňuje se o nich i historik Josef Rampula v publikaci Domy v Telči.

Například dům U Černého orla v první polovině 16. století vyšel zhruba na šedesát kop, o dvacet let později už ovšem stál 430 kop. Za první světové války stály telčské domy kolem dvaceti tisíc korun, v padesátých letech 20. století zhruba desetkrát tolik. I dnes je bydlení na náměstí hodně luxusní záležitostí.

Řezníkův pravnuk vede obchod se suvenýry

Čtyřicetiletý Petr Spázal bydlí na náměstí po celý život. Jeho dům koupil na počátku dvacátého století pradědeček František Macků, který si v něm založil řeznictví a dole pak hospodu.

"Na jejím místě máme dnes obchod se suvenýry, nahoře bydlíme a půlku prostor pronajímáme turistům," vysvětlil Petr Spázal, jak se dá na náměstí podnikat.

"Lidé dnes ale šetří, dříve přijeli na festival Prázdniny v Telči a zůstávali přes noc. Dnes přijedou jen na koncert a pak zamíří zpět domů," podotkl Spázal.

"Na náměstí se nám bydlí příjemně, kdysi jsme museli vyměnit střechu, protože nám sem zatékalo, ale už je to v pořádku," popsal svůj život v renesančním domě Spázal.

Umělkyni živí keramika

Rodiče Sylvy Falatové vlastní dům v horní části náměstí. V přízemí jejich dcera provozuje krámek s keramikou. "Tu tady i maluji, turistům se ukázka řemesla hodně líbí a ocení to," sdělila Falatová.

"S prací je to v Telči docela špatné. Většinu podniků zrušili, a tak hodně spoléháme na turisty. Přes léto si vydělám na zimní měsíce, kdy sem moc lidí nepřijede. V lednu a v únoru mám zavřeno úplně," vysvětlila umělkyně.

Život v historickém domě má podle ní své kouzlo. "Z každého domu vedou podzemní chodby. Byli jsme se v nich podívat, a i když jsou už zazděné, je to zajímavá podívaná," řekla Falatová.

Žena s exotickým jménem vede v Telči hotel

Spolumajitelkou telčského hotelu Celerin je podnikatelka s italským jménem Daria Paggio. "Jsem ale napůl Češka a napůl Moravanka, měla jsem jen kreativní rodiče. No a příjmení jsem vyvdala," vysvětlila původ jména Daria Paggio.

Od konce 80. let, kdy hotel vznikl, si už stihl vybudovat stálou klientelu.

"V zimě máme zavřeno, přes léto sem ale lidé jezdí. Loni to bylo o něco horší, letos se turistický ruch oživil. Navíc fungujeme mnoho let a hosté se rádi vrací," sdělila hoteliérka.

Místo potravin obchody pro turisty

V zeleném rohovém domě číslo 15 bydlí Vlasta Dubová s manželem Josefem už přes padesát let. Na náměstí si cení zejména klidného prostředí.

Pětaosmdesátiletá Vlasta Dubová se do Telče přistěhovala z Peče u Dačic. "Nastěhovali jsme se 11. listopadu 1962. Manžel dostal místo v Motorpalu a nám přidělili tento byt. Já pracovala skoro pět let v samoobsluze naproti a pak jsem byla 26 let zaměstnaná v masně u nás v domě," sdělila Vlasta Dubová.

Masna ani samoobsluha už nefungují, majitelé dali přednost obchůdkům pro turisty. "Tři roky jsme v domě měli nájemníka, který prodával oblečení, ale neuživil se," líčí Dubová.