Pohled na dům ze zahrady: dvoupatrová skleněná přístavba má ocelovou...

Pohled na dům ze zahrady: dvoupatrová skleněná přístavba má ocelovou konstrukci. | foto: Barker Freeman

Rodina vsadila na praktické nápady, v domě se dá konečně dýchat

  • 14
Řadovka v newyorském Brooklynu z konce 19. století dlouho čekala na rekonstrukci. Čtyřčlenná rodina s mladou vychovatelkou, která s ní celoročně žije, navíc potřebovala více místa. Dům široký 365 centimetrů to zvládl na výbornou.

Rodina oslovila architektku Alexandru Barkerovou, která má velké zkušenosti a reference z okolí. Pomohla desítkám obyčejných domků s elegantní proměnou. Stavbu vkusně zmodernizovala tak, aby vyhovovala současným vysokým nárokům majitelů, ale neztratila nic na své historické atraktivitě. 

Život je pro nás hra, vysvětlují v tiskových materiálech tvůrci ze studia Barker Freeman Design Office, které vede Alexandra Barkerová. Pro architekty nejde o první zakázku v lokalitě. Za několik podařených rekonstrukcí vilek už získali řadu ocenění. Barkerová se svým obchodním společníkem a manželem Reidem Freemanem a jejich třemi dětmi ve čtvrti Windsor Terrace také spokojeně bydlí.

Zakázky k ní prý chodí už jen na doporučení, její vizitkou jsou líbivé a praktické realizace, které lákají další zájemce. Barkerová dobře zná nejen všechna úskalí oprav a přestaveb na sebe natlačených skromných řadovek, ale na jedničku se orientuje i v papírování a komunikaci s úřady.

Za obnovenou cihlovou fasádou a vesele natřenými dveřmi řadovky z 19. století se významně bouraly příčky, z původních těsných chodbiček a místností vznikl elegantní otevřený prostor, ve kterém se dá konečně dýchat.

Směrem do zahrady přibyla také prosklená přístavba s ocelovou konstrukcí, která vzorově propojuje dvě ze čtyř podlaží domu přímo s exteriérem. Ve středu domu vniklo zbrusu nové dřevěné schodiště, které je nejdůležitější komunikací. Jeho vzdušnost a stěny z dřevěných lamel propojují čilý rodinný život.

Z původních těsných chodbiček a místností vznikl elegantní otevřený prostor.

Původní cihlové stěny a dřevěné podlahy se podařilo zachovat, příjemně kontrastují s moderním vybavením, které tvůrci na přání majitelů ladili v retro duchu. Barevná paleta koresponduje s teplým dřevem, domem prostupují odstíny modré barvy, která se opakuje ve všech pokojích a vítá každého příchozího již u vstupu dveřmi natřenými výraznou modří.  

V domě bydlí i au pair, která pomáhá vytíženému páru. Jejím zázemím je garsonka v přízemí domu, která později může sloužit jako startovací bydlení pro jednoho ze sourozenců.

Na stejném patře je také technická místnost s prádelnou a obývací pokoj. O patro výš je kuchyně s jídelnou provázanou s terasou a hlavní vstup z ulice se společenskou zónou. Druhé patro patří rodičovské ložnici, koupelně a pracovně a pod střechou jsou dětské pokoje s šatnou a zázemím. 

, pro iDNES.cz