Hurá dovnitř. Navštivte stovky historických skvostů i moderních staveb

  • 0
Festival Den architektury se koná v Česku a na Slovensku od 30. září do 6. října a nabízí na 300 akcí. Mottem dvanáctého ročníku, který vzdá poctu Josipu Plečnikovi, je Nebourej, transformuj! Podívejte se na zajímavé tipy.

Hrušovany u Brna – Adolf Loos

Hrušovany u Brna – modernistická vila od Adolfa Loose

Tato raně modernistická vila, prakticky jediná prokazatelně autorská kompaktní stavba slavného architekta, realizovaná na Moravě v letech 1913–1914, je snad vůbec prvním projevem avantgardní architektury v českých zemích.

V rámci vývoje moderní architektury na našem území zaujímá zcela výjimečné postavení. Součástí prohlídky bude i hlavní tovární budova bývalé cukerní rafinerie a budova nádražní restaurace, u kterých nelze Loosovo autorství vyloučit.

Poslední zastávkou, spojenou s občerstvením, může být prohlídka novostavby Společensko-kulturního centra SOKEC, která získala 2. místo ve 20. ročníku soutěže Stavba Jihomoravského kraje 2021.

Pocta Aleně Šrámkové – vila v Černošicích

Pocta Aleně Šrámkové – vila v Černošicích


Rodinný dům stojí ve svahu nad Berounkou a byl nominovaný na Českou cenu za architekturu byl dokončen v roce 2018. Jeho jednoduchá dispozice je orientována podél výrazného přímého schodiště při jihovýchodní fasádě.

Komentovaná prohlídka proběhne se spoluautory stavby, architekty Lukášem Ehlem a Tomášem Koumarem v rámci sekce Pocta Aleně Šrámkové.

Zlín Letná – Baťovy domky

Zlín Letná – Baťovy domky


Dělnická čtvrť Letná vznikala od 20. let podle plánů architektů Jana Kotěry a F. L. Gahury, žáka Josipa Plečnika. Vedle standardizovaných domků pro zaměstnance firmy Baťa bude procházka představovat experimentální stavby a soudobé rekonstrukce téměř stoletých domků a s ní spojenou proměnu zahradní čtvrti. Dělnickou čtvrtí bude provázet historička umění Lucie Šmardová.

Brno – Otevřená zahrada

Brno – Otevřená zahrada

Nízkoenergetická administrativní budova byla ještě před pár lety nevzhledným dvorním křídlem starého domu. Ač postavena před více než sto lety, dnes žije novým životem díky rozsáhlé rekonstrukci provedené v roce 2012.

Kromě velmi úsporného provozu se může pochlubit i vlastní fotovoltaickou elektrárnou a systémem pro využití dešťové vody. Budovou bude provázet správce areálu a technologií Martin Čech.

Praha – Technologické centrum UMPRUM

Praha – Technologické centrum UMPRUM

Nově otevřené technologické zázemí dílen, ateliérů a eventů UMPRUM v Mikulandské ulici poskytuje studentům vysoce nadstandardní dílenské zázemí a sofistikovaný prostor pro tvorbu.

Velkoryse jsou pojata i místa pro společná setkávání a akce jako konference, výstavy, módní přehlídky, přednášky nebo projekce. Základní ideou budovy je otevřenost prostorová, mezioborová, myšlenková i vůči veřejnosti.

Strakonice – Hotel Bavor

Strakonice – Hotel Bavor

Co skrývá dominanta Strakonic pod hnědo-bílou fasádou? Nenáviděný, ale i obdivovaný hotel Bavor otevře zájemcům svůj vstup k recepci a ještě dál.

Kdysi luxusní osmipatrový hotel s terasou na střeše byl slavnostně otevřen v roce 1991. Dnes, více než třicet let od jeho otevření, je jeho stav neutěšený – je prázdný, chátrá a je určen k prodeji.

Vratislavice nad Nisou – městská knihovna

Vratislavice nad Nisou – městská knihovna

S architektem Jiřím Janďourkem můžete navštívit novou městskou knihovnu od studia atakarchitekti, která uzavřela jádro města. Spojení původního objektu bývalé fary s moderní přístavbou dalo vzniknout jedinečnému prostoru, jehož kvalit si cení laická i odborná veřejnost.

V minulosti římskokatolická fara sloužila jako sirotčinec, školka a naposledy jako učiliště. Stávající objem budovy ovšem nemohl pojmout veškerou plánovanou náplň, proto se přistoupilo k moderní přístavbě, díky které se mohlo redefinovat zadání a rozšířit ho o komunitní centrum.

Pocta Josipu Plečnikovi – kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze

Pocta Josipu Plečnikovi – kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze

Dominanta pražského náměstí Jiřího z Poděbrad, to je modernistický kostel postavený dle návrhu architekta slovinského původu Jože Plečnika v letech 1928–1932.

Plečnik se v návrhu inspiroval Noemovou archou a také královskou symbolikou, kterou můžeme vyčíst například na vnějších fasádách s vystupujícími bílými cihlami, připomínajících královský hermelín.

Velkorysý, 13 metrů vysoký interiér z ušlechtilých neomítnutých cihel, do kterého se propisuje geometrický řád, je uzavřen kazetovým stropem.

Jeho součástí jsou i sochy českých patronů v nadživotní velikosti z pozlaceného lipového dřeva, ale i nový oltář z jednoho kusu carrarského mramoru dle návrhu Josefa Pleskota a Norberta Schmidta, který byl na místo instalován v roce 2018.

Modernistickou stavbu Jože Plečnika z počátku 30. let si můžete prohlédnout s farářem Janem Houkalem.