Stará signální námořní věž varovala lodní kapitány před nástrahami útesů už od...

Stará signální námořní věž varovala lodní kapitány před nástrahami útesů už od roku 1872. | foto: Unique Home Stays, www.uniquehomestays.com

Omračující proměna signální stanice. Kdo touží po klidu, může přespat

  • 21
Když se před dvěma lety objevila na trhu námořní signální věž stojící v anglickém hrabství Cornwall, strhla se o ni bitva. Unikátní stavba s úžasnými výhledy na Atlantský oceán se dočkala rekonstrukce a nový majitel ji navíc zpřístupnil dalším zájemcům. Jedna noc zde vyjde na deset tisíc korun.

Signální věž, ve které byl umístěn na svou dobu i poměrně prostorný byt správce, varovala před zrádnými útesy lodě v celém okolí od roku 1872. Na tisíc dopravních lodí s náklady i cestujícími měsíčně komunikovalo se signalisty, kteří přebírali aktuální informace z londýnské centrály a telegrafovali je dál. 

Zlom nastal na konci šedesátých let minulého století, kdy modernější technologie vystřídaly signalisty, a v prosinci roku 1969 byla stanice zcela vyřazena z provozu. 

Signálka se stala domovem svého posledního zaměstnance a po jeho smrti se dostala na realitní trh. Předloni za ni nový majitel zaplatil v přepočtu dvacet pět milionů korun. 

Dnes bílá věž s romantickým cimbuřím slouží jen jako rekreační vilka se třemi ložnicemi a útulným obývacím pokojem a obytnou kuchyní. Společenská část je umístěna v přízemí, na střeše je nově vytvořená rekreační terasa s odpočinkovým koutem. 

Právě z terasy se dříve nejvíce komunikovalo s okolo plujícími loděmi. Ani dnes ovšem na vyhlídce nepanuje nuda: moře dál křižuje lodní doprava, ale nevyžaduje od obyvatel signálky žádnou péči. 

Na dohled jsou také tuleni či delfíni, hosty zpátky do civilizace vrací pravidelné lety helikoptér pobřežní stráže. V panenské přírodě okolo signální věže roste na šest set druhů rostlin, hnízdí řada chráněného ptactva a žijí známé cornishské želvy. V patře s technickým zázemím, kde byly uloženy signalizační vlajky, jsou dnes tři dvoulůžkové ložnice s rodinou koupelnou.

Nový majitel nechal interiéry zařídit v klasickém staroanglickém venkovském stylu a se zjevnou námořní atmosférou. Na neutrálním podkladu šedých a béžových odstínů kraluje modrobílá přímořská barevná kombinace, v materiálech dominuje masivní dřevo a všechny pokoje jsou bohatě dekorované textilem. Rolety, polštáře, sedačky potahy – vše je vyrobeno z drahých přírodních materiálů přímo ve Velké Británii.

, pro iDNES.cz