Jakub Hodaň loni zfalšoval QR kód sbírky na pomoc lidem postižených tornádem. Od soudu odešel s podmínkou. | foto: Markéta Lankašová, MAFRA

U sbírky po tornádu uvedl QR kód svého účtu. S žalobcem si dohodl podmínku

  • 6
Podmíněný trest dostal u Krajského soudu v Brně muž, který zfalšoval QR kód k humanitární sbírce Diecézní charity Brno. Ta byla určená lidem z Břeclavska a Hodonínska postiženým loňským červnovým tornádem. Muž, který se v soudní budově choval vulgárně, se k činu přiznal a na trestu se dohodl se žalobcem. Soud dohodu schválil.

Třiadvacetiletý Jakub Hodaň loni v červnu okopíroval grafiku charity a vložil do ní QR kód, ten obsahoval číslo jeho vlastního bankovního účtu.

Kód s příběhem nazvaným „Každá koruna pomůže, pojďme si vzájemně pomoc,“ umístil na Instagram odkud se výzva šířila dál.

Muž obžalovaný z pokusu o podvod a poškození cizích práv se dohodl na trestu tří let vězení s podmínečným odkladem na zkušební dobu pěti let, také bude pod dohledem probačního úředníka. Dále dostal trest propadnutí věci - mobilního telefonu.

„Mohl způsobit škodu několik desítek milionů korun. Chtěl vzbudit dojem, že dárci přispívají na účet charity, a mohl uvést v omyl velké množství dárců. Vážně také poškodil důvěru v charitu,“ uvedl soudce Martin Vrbík.

Charita podle něj musela kvůli činu obžalovaného nasadit značné množství zaměstnanců na vysvětlování dárcům, že jejich peníze skutečně putovaly na účet charity a posléze obětem tornáda a neskončily u podvodníka. Podle spisu obžalovaný nezpůsobil žádnou materiální škodu.

„Nejsem si vědom, že by nějaké peníze na základě zveřejněného QR kódu na můj účet přišly,“ potvrdil před soudem Hodaň.

Charita za poškození dobrého jména požadovala náhradu nemajetkové újmy 250 tisíc korun. Toto však nebylo součástí dohody mezi obžalovaným a státním zástupcem, soud proto charitu odkázal na občanskoprávní řízení.

„Byl jsem na místě pomáhat s kamarádem, vykonával jsem pomocné práce, chtěl jsem přiložit ruku k dílu. Čin jsem nepromyslel,“ uvedl u soudu Hodaň.

Koulel očima a ukazoval prostředníčky

Když se novináři před jednací síní Hodaně ptali, zda svého činu lituje, odvětil, že jde o kampaň. Ukázal na ně pouze vztyčené prostředníčky a opakoval, že si nepřeje být natáčen. Pak vzal do ruky mobil a začal si přítomné natáčet sám. Častoval je slovem „košťata“ a vztyčené prostředníčky nahrál i na video.

Vulgární gesta opakoval i v soudní síni před začátkem jednání. Při řeči státního zástupce či předsedy soudu se poškleboval, koulel očima a vyplazoval jazyk. K pultíku obžalovaného už však přistoupil zkroušeně.

Hodaňovo chování přímo před soudem podle státního zástupce Petra Bejšovce neodpovídalo vážnosti situace. Žalobce souzenému jeho chování o přestávce vytkl. „Požádal jsem ho, aby se v jednací síni i v budově soudu choval v souladu s pravidly dobrého chování,“ řekl Bejšovec.

Stranou od ostatních Hodaňovi například zdůraznil, že přítomnost novinářů a zveřejnění jeho skutků má brát jako součást trestu.

Policie Hodaně zadržela pár dní po zveřejnění falešného QR kódu a obvinila ho z pokusu o podvod. Hrozilo mu až deset let vězení. Rozsudek je pravomocný.

Následky loňského tornáda na jihu Moravy

Kriminalisté zjišťovali i jeho motivaci. „Své jednání se snažil vysvětlit tím, že peníze chtěl věnovat obětem katastrofy v Moravské Nové Vsi, kde měl pomáhat,“ uvedl tehdy ředitel jihomoravských policistů Leoš Tržil.

Tornádo zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko loni poslední červnový čtvrtek. Bouře přinesla nezvykle velké kroupy a tornádo mělo rychlost kolem 300 kilometrů v hodině. Zemřelo šest lidí. Zničených bylo kolem 1 200 domů, z nichž asi 200 muselo být strženo. Na konta veřejných sbírek pro lidi postižené tornádem lidé zaslali několik set milionů korun.

,