„V důležitých věcech jsme stále jednotní,“ shodují se Čaputová s Pavlem

  • 25
Pod stromem v zahradách Vily Tugenghat v Brně v srpnu 1992 vyjednávali tehdejší političtí lídři Václav Klaus a Vladimír Mečiar rozdělení Československa. Po více než třiceti letech vedle sebe ze stejného místa kráčí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a česká hlava státu Petr Pavel.

Do zahrady vily Löw-Beer se musí prodírat davem příznivců, zuřivý potlesk symbolicky doplňují smyčce. Přestože rozdělení, v mnohém jsme stále jednotní - motto, které se táhlo celou debatou, jenž dnes zahájila festival Meeting Brno.

„Blízkost a propojení, které cítíme, tady stále je. Myslím si, že je klíčová i ta symbolika shodného hodnotového postoje v důležitých věcech jako je například válka na Ukrajině,“ posteskla si Čaputová, jenž tento týden oznámila, že svůj prezidentský mandát již obhajovat nebude.

Právě to bylo také jedním z témat, které společně před zraky více než 1500 přihlížejících, řešili. „Bude lepší, když Slovensko povede někdo s novými silami,“ vysvětlila s tím, že konkrétnější důvody, proč se k tomuto překvapivému kroku rozhodla, uvádět nechce. Za dobu jejího fungování se však na Slovensku vystřídaly čtyři vlády, zasáhla pandemie koronaviru či již zmíněná válka na Ukrajině.

Prezident Petr Pavel byl z jejího rozhodnutí rozmrzelý,přijal jej ale s úctou. „Předpokládám, že Slovensko nestojí a nepadá na jednom člověku a věřím, že si slovenští občané vyberou nástupce, se kterým budou vztahy mezi našimi zeměmi pokračovat na takové úrovni jako doposud,“ vylíčil prezident.

Obě hlavy státu se shodly, že největší potenciál svých zemích vidí v občanech. Tvůrčí a inovativní lidé často totiž v obou případech odcházejí do zahraničí a domů se již nevracejí. Pro Čaputovou je na Češích inspirací národní hrdost, kterou potvrzuje i heslo „zlaté české ručičky“. Naopak podle Pavla jsou Slováci v mnohém hrdější a nebojí se za svůj národ postavit. „Mrzí mě, že si tolik nevěříme. Doufám, že se nám časem podaří uvědomit si, že malých českých Nagan máme spoustu. Sice nemají podobu vítězství na olympijských hrách v hokeji, ale mají podobu úspěšných podnikatelů, lékařů, umělců,“ dodává optimisticky prezident.

Závěrem hlavám států věnovali organizátoři obraz vily Tugendhat od brněnské umělkyně Eriky Voith, který přestože je rozdělen na poloviny, funguje spolu i zvlášť. „Rádi bychom posunuli vnímání tohoto místa se symbolu rozdělení našich dvou států na symbol vzájemného partnerství a kooperace,“ uvedl ředitel festivalu Petr Kalousek.

Osmý ročník akce Meeting Brno Akce potrvá až do 2. července. Letos bude mít tři hlavní dramaturgické linie věnované vztahům Čechů a Slováků, postavení žen v církvi a vzdělávání.

Jedním z hlavních hřebů programu bude již dnes premiéra původní hry Markéty Špetíkové s názvem Dnes to rozdělíme, která také pojednává o onom osudném setkání pro oba našeho národy.

,