Simulace chůze a čtení pohádek, i tak se pečovalo o mozkově mrtvou rodičku

  • 56
Malý zázrak se povedl lékařům v brněnské fakultní nemocnici. Několik měsíců udrželi životní funkce ženy s mozkovou smrtí, dokud neporodila zdravou holčičkou. Na tiskové konferenci nyní odhalili detaily náročného procesu.

Holčička narozená v půlce srpna v Brně vážila 2,13 kilogramu a od minulého pondělí je doma u otce.

„Tento případ je unikátní nejen v českém, ale také světovém měřítku. Dle informací lékařů Fakultní nemocnice Brno se totiž nikde jinde na světě doposud nepodařilo realizovat setrvání dítěte v matce téměř až do donošenosti. Případ je tedy raritní a bezesporu se zapíše do dějin české, ale i světové medicíny,“ uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára.

Lékaři na konferenci popsali, že u ženy se starali kromě udržení životních funkcí i o takové zdánlivé drobnosti, jako byla stimulace nohou rodičky, aby se tak simuloval jejich pohyb. Nebo čtení pohádek plodu.

„Četl personál i babička malé Elišky, která do nemocnice docházela na návštěvy,“ popsali lékaři.

Sedmadvacetiletou matku, které na jaře v Třebíči praskla malformace v mozku, lékaři po porodu odpojili z přístrojů a prohlásili ji za mrtvou.

Do brněnské nemocnice byla převezena v 16. týdnu těhotenství 21. dubna. „Po vyšetření na CT bylo zjištěno objemné krvácení do levé mozkové hemisféry. Zhruba v 16 hodin vymizela spontánní dechová aktivita a klinické neurologické vyšetření potvrdilo areflexii, tedy smrt mozku,“ sdělil Žára.

Lékaři poté zajistili stabilizaci vitálních funkcí, aby se mohl zachránit plod v těle matky.

„Speciální pozornost byla věnována problematice výživy tak, aby byly zabezpečeny nejen energetické potřeby matky, ale zejména optimální růst a vývoj plodu,“ přiblížil Žára.

V červenci se ukázalo, že plod nabíral svoji váhu. V polovině měsíce to bylo 1 500 gramů s fyziologickým nálezem. „Obětavou a profesionální práci odváděl tým nelékařských zdravotních pracovníků,“ podotkl Žára.

15. srpna dopoledne pak přišla holčička císařským řezem na svět, lékaři  udrželi vitální funkce matky celkem 117 dní.

Pondělní tiskové konference se zúčastnil mimo jiné ředitel nemocnice Roman Kraus, ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Otec dítěte, kterým je třebíčský policista Vojtěch Votava, už před konferencí poděkoval zdravotníkům

 „Jen těžko nalézám slova, kterými bych mohl vyjádřit své hluboké a upřímné poděkováni za obrovskou podporu a vlnu solidarity, které se mi ze všech stran dostávalo. Poděkování směřuje za všemi lékaři a zdravotníky, kteří se o Evičku a malou Elišku starali. Právě ta silná podpora mi často dodávala další životní energii, abych to dokázal všechno zvládnout. Pravidelně každý možný volný den jsem jezdil do Brna a seděl u nemocniční postele mé milované manželky a doufal v zázrak. Když jsem nemohl jet já, byl u Evičky každý den někdo z naší rodiny,“ popsal.

A dodal, že především nyní musí být silný a být oporou pro své dvě děti.

Na jeho podporu vyhlásil Nezávislý odborový svaz Policie České republiky ve spolupráci s Krajským ředitelstvím kraje Vysočina v červnu veřejnou sbírku. Na transparentní účet se scházely příspěvky od lidí napříč republikou.

Lidé ovšem posílali peníze i po ukončení sbírky, proto se její organizátoři rozhodli, že sbírku do 30. září znovu otevřou. Votava je kromě nedávno narozené Elišky také otcem syna Matěje.