Nezaměstnanost na jižní Moravě je nejvyšší za posledních šest let

  13:06aktualizováno  13:06
Lidí bez práce je na jižní Moravě čím dál tím více. Míra nezaměstnanosti se v lednu dostala až na 11,3 procenta. I kvůli krizi je nejvyšší za posledních šest let, tedy od května 2004.
Nezaměstnaní hledají volná místa na Úřad práce.ilustrační foto

Nezaměstnaní hledají volná místa na Úřad práce.ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ještě před začátkem krize předloni v září byla míra nezaměstnanosti na jihu Moravy 6,1 procenta, loni v lednu pak 7,7 procenta.

Lidí bez práce, kteří mohli v uplynulém měsíci bezprostředně nastoupit do zaměstnání, bylo 70.030. To je o téměř 4900 více než v prosinci, vyplývá z informací ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). - více čtěte Nezaměstnanost se přiblížila k 10 %, o jedno místo bojuje rekordních 18 lidí

Leden je vždycky nejhorší

Meziročně tak úřady práce na jižní Moravě evidují o polovinu více práceschopných uchazečů o zaměstnání než loni v lednu. "Na vývoji se
samozřejmě podepisuje ekonomická recese, která stále postihuje trh práce v celém kraji," řekla mluvčí brněnského úřadu práce Ivana Ondráková.

Leden je podle analytika brněnské společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky tradičně velmi nepříznivým měsícem pro trh práce. Nezaměstnanost by tedy zřejmě v lednu rostla i bez krize, ovšem ne tak dramaticky.

"Nejasný ekonomický výhled pro letošní rok vedl mnoho podniků k propuštění ke konci roku a takto propuštění lidé se obvykle hned po novém roce hlásí na úřady práce," řekl Hatlapatka. "K situaci navíc přispěli i někteří velcí zaměstnavatelé, kteří propouštěli ke konci roku, například Lachema v Brně," dodal.

Vzrostla ve všech okresech

Nezaměstnanost v kraji byla v prosinci o 1,5 procentního bodu vyšší, než činil celostátní průměr. Mezi kraji to znamenalo sedmé místo. Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla v Ústeckém kraji (14,2 procenta), nejnižší v Praze (3,8 procenta).

Míra nezaměstnanosti stoupla ve všech sedmi jihomoravských okresech. Nejvyšší byla na Znojemsku, kde stoupla o 1,8 bodu na 17,2 procenta. Tento okres tak předstihl Hodonínsko, kde se podíl nezaměstnanosti zvýšil o 1,2 bodu na 17,1 procenta. Znojemsko bylo v lednu po Jesenicku okresem s druhou největší nezaměstnaností v celé ČR, Hodonínsku patří třetí příčka.

Práce je krátkodobá

Situace na Znojemsku se podle ředitele úřadu práce Emila Čopfa začala zhoršovat s příchodem krize. Nárůst nezaměstnanosti je spíše pozvolný. V lednu se na úřadě zaevidovalo asi 1700 lidí, naopak 600 bylo úřadem vyřazeno, obě čísla považuje úřad za vysoká.

"Z toho plyne, že nabízené pracovní příležitosti jsou většinou jen krátkodobé. Občané, kteří se v minulém měsíci evidovali, přišli z cca 380 podniků," uvedl Čopf.

Nabízí se více míst

Nárůst míry nezaměstnanosti zaznamenalo i Břeclavsko, a to o 1,1 bodu na 13,2 procenta, Blanensko o šest desetin bodu na 11,7 procenta, Vyškovsko o devět desetin bodu na 10,6 procenta, Brno-venkov o pět desetin bodu na 8,7 procenta a Brno o tři desetiny bodu na 8,5 procenta. - více čtěte Na Brněnsku je nejméně nezaměstnaných v kraji

Počet nabízených volných míst v lednu ale stoupl. V uplynulém měsíci jich bylo 3321, tedy o 281 více než v prosinci. Polovina z nich se ale nachází v Brně. Na jedno volné místo v kraji připadalo zhruba 21 práceschopných uchazečů. Je to téměř desetkrát více než předloni v září. Na konci září 2008 evidovaly jihomoravské úřady práce 36.714 lidí bez práce, volných míst bylo tehdy 16.544. Na Znojemsku ale na jedno ze 135 nabízených volných míst letos v lednu připadlo 74 uchazečů.

Pomohou sezónní práce

Trend alespoň v zimních měsících bude podle Ondrákové pokračovat. "Zatím stále nevidíme světlo na konci tunelu. Snad v jarních měsících bude situace lepší vlivem umisťování uchazečů na veřejně prospěšné práce a nástupem sezonních prací," dodala.

Míra nezaměstnanosti v celém Česku v lednu vzrostla na 9,8 procenta z prosincových 9,2 procenta. Loni v lednu činil podíl lidí bez práce 6,8 procenta. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se od konce loňského roku zvýšil o 34.681 osob na 562.409. Proti stejnému loňskému období jich je více o 178.567.

Vývoj nezaměstanosti na jiží Moravě:

 
   Počet nezaměstnaných
 prosinec 2009
 Počet nezaměstnaných
 leden 2010
 Míra  nezaměstnanosti
leden 2010
Blansko                                      5 843   6 168   11,7 %
 Brno - město  17 795  18 573   8,7 %
 Brno - venkov   8 446   8 977  13,2 %
 Břeclav  7 208  7 859   13,2 %
 Hodonín   12 550   13 612   17,1 %
 Vyškov  4 413  4 823  10,6 %
 Znojmo 8 908 10 018 17,2 %
 Jižní Morava  65 136  70 030  11,3 %
Autor:

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Další z rubriky

Slibovaní rakouští pacienti se do Znojma nehrnou, peníze půjdou jinam

Lékaři ortopedické kliniky olomoucké fakultní nemocnice využívají speciální...

Do znojemské nemocnice měly jezdit stovky rakouských pacientů. Jenže velké plány minulého vedení Jihomoravského kraje...

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

VIDEO: Malá lvíčata mají měsíc, stále se drží u mámy

Smetanově bílá lvíčata v hodonínské zoo

První měsíc života oslavila v neděli nezvykle zbarvená mláďata lva jihoafrického. V hodonínské zoo se smetanově bílá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz