Ochrnutý Boris Trávníček se soudí se školou, protože na školní exkurzi na něj...

Ochrnutý Boris Trávníček se soudí se školou, protože na školní exkurzi na něj spadl na židovském hřbitově náhrobek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Mladík ochrnutý po pádu náhrobku bude moci díky odškodnění cvičit doma

  • 15
S úlevou přijala rodina Borise Trávníčka verdikt soudu, podle něhož má ochrnutému mladíkovi vyplatit rousínovská základní škola 8,8 milionu korun za to, že na něj při exkurzi na židovském hřbitově spadl náhrobní kámen. Odškodnění podle otce usnadní jeho synovi život.

„Pokud nepodají dovolání, znamená to konec. A to je dobře, protože vše trvalo dlouho,“ poznamenal po úterním rozhodnutí brněnského krajského soudu mladíkův otec Petr Trávníček.

Podle něj může nyní Boris investovat do věcí, které mu ulehčí jeho úděl. „Například dokoupit další rehabilitační pomůcky, aby nemusel jezdit do ústavů a mohl cvičit doma. A dál se může věnovat vrcholovému sportu,“ popsal Trávníček.

Právě rehabilitace patří k činnostem, kterým se jeho syn bude muset věnovat celoživotně.

„Musí denně cvičit svaly, které běžní lidé používají na pohyb a chůzi, aby se jeho zdravotní stav nezhoršoval. Naštěstí to už bere jako součást sportovní přípravy a neremcá jako dřív,“ podotkl Trávníček.

Už dříve synovi nakoupil rehabilitační stroje, jež ho udržují v kondici. „Jejich cena se ale pohybuje řádově od desítek do stovek tisíců korun. Boris si musí platit i spinální sestry, a pokud mu termínově nevyjdou státní lázně, tak i soukromé sanatorium. Například tři týdny v Piešťanech vyjdou na sto tisíc,“ upřesnil Trávníček.

Od nešťastné události uplynulo letos v červnu sedm let. Učitel dějepisu tehdy vzal žáky sedmé třídy na exkurzi na židovský hřbitov, jeden z nich se opřel o náhrobek, který se převalil na Borise Trávníčka. Způsobil mu těžká zranění, po kterých zůstal na vozíku.

Rodina původně požadovala jako odškodné téměř čtrnáct milionů korun, Okresní soud ve Vyškově ale částku zhruba o pět milionů snížil. Krajský soud v Brně ji po odvolání školy potvrdil.

Pojistku už škola vyčerpala

Vyplacení odškodného teď musí řešit město, které je zřizovatelem školy. Její pětimilionová pojistka byla již dříve z větší části vyčerpána na léčení, rehabilitaci a bolestné.

„Město poskytne konečnou částku z rozsudku škole a ta ji pošle na uvedený účet. K tomuto postupu již dříve zastupitelstvo zplnomocnilo radu. Částka je sice vysoká, ale protože soud trval několik let, Rousínov se na tuto situaci připravoval. Rozhodně nebudeme zavírat spádovou školu pro oblast s 5 500 obyvateli,“ uvedl ředitel školy a zároveň městský radní Jiří Kyjovský (ODS).

Rozhodnutí je pravomocné, škola může do dvou měsíců podat jen dovolání k Nejvyššímu soudu. „Nepředpokládám, že by k tomu došlo, ale nevylučuji to,“ řekl Kyjovský.

O tom, kde konkrétně peníze na odškodné město s rozpočtem zhruba 65 milionů korun vezme, nechtěl nikdo z vedení Rousínova mluvit. „Až přijde rozsudek, bude o tom jednat rada a rozhodne, co dál,“ poznamenal Kyjovský.

Starosta Jiří Lukášek (ProRousínovsko) úterní rozhodnutí soudu komentovat nechtěl. „Oficiálně neznám výsledek, nebudu se k tomu vyjadřovat,“ uvedl.

Podobně se vyslovili i místostarosta a další členové zastupitelstva. „Je to nešťastná věc. Zastupitelstvo se už dříve shodlo, že pokud soud nějakou částku určí, mělo by ji město zaplatit. Navíc věc budou řešit už noví zastupitelé po volbách,“ podotkl opoziční zastupitel Václav Malý (SNK).

Ředitel školy komentuje odškodnění pro ochrnutého žáka (2. 10. 2018)