Česko pokryl sníh, klouže to! Silničáři mají v pohotovosti stovky sypačů

  • 83
Na krkonošských hřebenech nasněžilo v posledních hodinách přes deset centimetrů sněhu. V okolí Luční boudy v nadmořské výšce 1 415 metrů bylo ráno dvacet centimetrů sněhu, z toho patnáct nového. Sněží však i na dalších místech, sněhové vločky překvapily i střední Čechy. Řidiči si musí zvyknout na klouzající povrch silnic.

V Čechách bude od středních poloh sněžit i ve středu odpoledne a v noci, může napadnout až deset centimetrů mokrého sněhu. Někde se bude v noci tvořit i náledí. Opatrní by měli být řidiči zvlášť ve výše položených oblastech. Na některých místech také slabě prší nebo padá déšť se sněhem.

Na víc než desítce míst v Čechách naměřili meteorologové ve středu sněhovou pokrývku přes deset centimetrů. Šlo většinou o vrcholky hor na Šumavě a v Krkonoších, které jsou nad tisíc metrů nad mořem. Nejvíc napadlo na Březníku na Šumavě, kde naměřili dvacet centimetrů sněhu. O pár centimetrů méně bylo v Krkonoších na Labské Boudě, Luční Boudě a Dvoračkách. Deset centimetrů sněhu však spadlo také na druhém nejvyšším vrcholu Brd, Praze.

Na silnicích sníh vážnější problémy nezpůsobil, vozovky jsou po údržbě silničářů sjízdné. Při teplotách nad bodem mrazu sníh většinou odtával. Opatrní musí být řidiči zejména na Vysočině, podle dopravního centra může být vozovka kluzká i na dálnici D1 mezi 60. a 110. kilometrem.

„Za uplynulých dvacet čtyři hodin spadlo na většině našeho území pět až patnáct milimetrů srážek, výjimkou bylo jen Karlovarsko s úhrny do dvou milimetrů,“ uvedl ve středu ráno Český hydrometeorologický ústav. První výraznější sněžení této zimy se týkalo míst nad čtyři sta metrů nad mořem v západní polovině republiky, tedy Čech a Vysočiny. Sníh s deštěm padal i v nižších polohách, například v Praze, Plzni, Pardubicích a Českých Budějovicích. Na Humpolecku, Havlíčkobrodsku a Jihlavsku napadlo kolem pěti centimetrů mokrého sněhu.

Po nočním sněžení může na některých silnicích nižších tříd na Vysočině ještě zůstávat vrstva rozbředlého sněhu po pluhování. V úterý večer a v noci na středu sněžilo podle silničářů nejvíc na Pelhřimovsku, Havlíčkobrodsku a Jihlavsku. Hlavní tahy na Vysočině jsou po chemickém ošetření mokré.

„V Krušných horách přes noc napadl sníh, na cestách je po chemické úpravě rozbředlý a může klouzat,“ varují silničáři. Rychlokurz smyku čtěte zde.

Velbloud na sněhu

Při kontrole zasněžených komunikací narazil šéf silničářů v Jizerských horách na uprchlého velblouda (čtěte zde).

V Libereckém kraji napadlo v noci na středu až deset centimetrů mokrého sněhu a hlavně na horách dál intenzivně sněží. Žádné problémy na silnicích zatím hlášené nejsou, silničáři však doporučují opatrnost. Zvlášť na horských silnicích to může klouzat. „Teploty v Jizerských horách a Krkonoších se pohybují jen kolem nuly,“ řekl Petr Šén ze společnosti Silnice LK, která se stará o údržbu krajských silnic a také o čtyřicet procent silnic první třídy v kraji.

S výjimkou silnic v horských oblastech, kde i na hlavních tazích leží zbytky rozbředlého sněhu, jsou většinou silnice v Libereckém kraji jen holé a mokré. Průjezdná zatím zůstává i silnice 290 z Desné na Smědavu kolem přehrady Souš. Pozor by si měli dát motoristé na silnicích nižších tříd, které se neudržují chemicky. Hlavně v horách na nich může být při současných teplotách ujetá vrstva sněhu, která klouže. „Opatrnost je na místě, zvlášť proto, že někteří řidiči ještě stále nemají přezuto,“ doplnil Šén. Na sedmnácti úsecích v kraji je však zimní výbava povinná. 

Meteorologové na středu předpovídají převážně zataženo, dopoledne místy mlhy. Zpočátku místy, postupně na většině území déšť, místy i déšť se sněhem, v polohách nad čtyři sta metrů sněžení. Večer by měly srážky od jihu slábnout.

Sypače jsou v pohotovosti

„Ředitelství silnic a dálnic má na zimní údržbu dálnic připraveno 183 sypačů, 45 nakladačů soli a 599 řidičů. 

Ve skladech středisek správy a údržby dálnic už leží asi 45 tisíc tun soli a solného roztoku,“ informoval Jan Studecký z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Zimní údržba bývá náročná zejména v úseku D1 na Vysočině. 

Novinkou jsou  tři detašovaná pracoviště, kde bude technika připravená vyjet na dálnice při špatném počasí. Jedno stanoviště vzniklo na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce, další na jižní části D3. U Humpolce začíná úsek D1, který je nejvýš položený z celé trasy brněnské dálnice. 

„Podobné stanoviště máme i na nejvýše položené části D8 v Krušných horách,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Na zimní údržbu tuzemských dálnic mají pro letošek silničáři připraveno po celé dálniční síti 183 sypačů, které bude obsluhovat na směny 599 řidičů a 125 dispečerů. Naskladněno je 45 tisíc tun posypové soli. (4. listopadu 2019)

Detašované pracoviště obsahuje přístřešek pro odpočinek pracovníků a elektrocentrálu. Vyjet na D1 tam podle ŘSD budou připravené dva sypače, bude-li zhrozit zhoršení sjízdnosti. „Ta technika tady nemusí stát non-stop,“ řekl Rýdl. Kousek odtud by později mělo vzniknout silo na posyp. Reportáž z kabiny sypače čtěte zde.

Na dálnici přibylo také osm míst pro nouzové odstavení kamionů, vejde se tam zhruba 200 vozidel, uvedli zástupci ŘSD.

Včetně dispečerů se bude o zimní údržbu dálnic starat více než 700 zaměstnanců ŘSD. „Další kapacity, především pro údržbu silnic první třídy, jsou na zimu v pohotovosti u dodavatelských firem,“ uvedl Studecký. Dispečeři mají k dispozici online údaje z kamer, jsou informovaní i z meteorologických stanic a ze snímačů umístěných na vozovkách. „První technika zmírňující závady ve sjízdnosti musí na dálnice a silnice první třídy vyjet do půl hodiny od zjištění závady,“ uvedl Studecký. Podrobnosti o přípravenosti silničářů na zimu čtěte zde

Zasněžená krajina na Lipensku. Sníh je mokrý a postupně taje.

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla je celá dálniční i silniční síť sjízdná, komplikace během noci a rána způsobily postupně tři nehody kamionů. Silničáři najeli za posledních 24 hodin se sypači 2380 kilometrů, použili 152 tun soli a 46.000 litrů solanky, což je voda s vysokým obsahem solí jodu a bromu. Na silnice první třídy vysypali 175 tun soli.

,