Před několika týdny začal u městského soudu ve britském Buckinghamshire proces s automobilkou Peugeot kvůli nehodě, při které přišla o život Angličanka Judith Evansová.
Na začátku roku čelně narazila ve svém Peugeotu 107 do protijedoucího Vauxhallu (Opelu) Vectra a svým vážným zraněním podlehla. Řidička vectry vyvázla "jen" se zlomeninami kolenní čéšky a pohmožděninami. Oba vozy jely těsně před kolizí rychlostí kolem 30 mil za hodinu (asi 48 km/h).
Podle odborníků vše ukazuje na to, že za smrt paní Ewansové může špatná pozice za volantem, pozůstalí se ale snaží svést vinu na automobilku. Obhájce pozůstalých tvrdí, že za smrt řidičky může francouzská automobilka, která netestovala Peugeot 107 tak, aby ochránila řidiče s vyšší tělesnou váhou. Žena totiž vážila 102 kilogramů, hmotnost testovacích figurín pro homologaci vozu je přitom skoro o třicet kilo nižší.
Automobilka se hájí tím, že podle právních předpisů je všechno v pořádku. Peugeot 107, který Evansová řídila, prošel i renomovanými nezávislými testy EuroNCAP (na které většina motoristické veřejnosti spoléhá a orientuje se podle nich při nákupu auta) se čtyřmi hvězdami; stejně jako jeho dvojčata Citroën C1 a Toyota Aygo. Vůz byl vybaven předními i bočními airbagy, nechyběly předpínače bezpečnostních pásů.
K soudu byla pozvaná i společnost VSC, která se zabývá poradenskou činností v oblasti bezpečností vozidel. A podle jejího technika byla zranění, kterým Judith Evansová podlehla, při tomto typu nehody neobvyklá. Jindy účinný bezpečnostní systém, (airbag, pásy, sedadlo) v tomto případě pravděpodobně selhal. Vypovídají o tom mnohačetné zlomeniny a poranění břicha, v těchto rychlostech neobvyklá.
"Tato nehoda vyvolala otázky, zda jinak bezpečný systém dokáže poskytnout kvalitní ochranu také pasažérům s mohutnější stavbou těla nebo vyšší váhou," komentoval Peter Gloyns z agentury VSC.
Peugeot ale poukazuje na to, že systém v pořádku byl, protože airbag vystřelil a pásy zafungovaly správně. Podle vyšetřovacího týmu ale řidička seděla příliš vepředu. Mnohem blíž k volantu než bývá obvyklé a její zranění tak mohl způsobit vystřelující airbag. Obhájce pozůstalých pro změnu tvrdí, že Judith Evansová seděla ve správné pozici, zády opřená o sedadlo, které se dokonce mohlo posunout ještě blíž k volantu.
A trvá na tom, že za smrt řidičky může nízká hmotnost testovacích figurín. Konstruktér Peugeotu s ním ale nesouhlasí. "Při výrobě tohoto vozu jsme zjistili, že ochrana je adekvátní pro většinu obyvatel. Pracovali jsme s figurínami, které odpovídají normám."
Testy pro moc velké lidi jsou drahé
Alchymie crash testů a zranění při nehodách je velmi složitá. Při nešťastné události mohlo hrát roli víc faktorů, které na figuríně ani nejde nasimulovat. "Nevíme přesně, jaká vnitřní zranění utrpěla, jaká byla její psychická a fyzická kondice, jakým způsobem přesně na sedadle seděla. Důvodů její smrti mohly být tisíce," řekl pro iDNES.cz konstruktér a odborník na bezpečnost, který nechce být jmenován.
"U některých levnějších modelů se zkrátka crash testy provádějí jen s pětasedmdesátikilovou figurínou," vysvětluje. "A to nejen ty homologační, ale i spotřebitelské (EuroNCAP), které jsou náročnější v jiných kritériích, jako je například vyšší nárazová rychlost. Nadstandardní testy totiž stojí automobilky spousty peněz a přitom je k nim nikdo nenutí."
Většina značek z euro-americké zóny prý ale provádí nadstandardní testy hned s několika druhy figurín, z nichž ty nejtěžší váží 100 kilogramů. Odborníci ale zdůrazňují, že na hmotnosti řidiče nezáleží při nehodě tolik jako na správném posezu a přiklání se k názoru, že váha řidičky malého peugeotu ani v tomto případě patrně nehrála až takovou roli.
Podle jejích zranění je totiž pravděpodobné, že ji zranil airbag. A to by se pravděpodobně nestalo, kdyby seděla ve skutečně správné pozici. Co tedy udělala špatně?
"Lidé s nestandardními rozměry nebo váhou budou vždy v nevýhodě. A měli by se podle toho i zařídit," říká bezpečnostní expert. Podle něj by si zejména malí lidé s větší váhou měli řádně seřídit polohu volantu a sedačky, aby tak zabránili stejným zraněním, jako měla Ewansová.
jak správně sedět za volantemSeřiďte si řádně sedačku - VIDEOKURZ ZDE |
Problémem je totiž síla airbagu, která sice dokázala zachránit tisíce životů, ale valná většina řidičů ji podceňuje. "Je neuvěřitelně rychlý a silný a proto při nehodách stihne zabránit nejhoršímu. Ale pokud vám míří přímo na břicho nebo na hrudník, a navíc sedíte blízko volantu, říkáte si o vážná zranění," varuje odborník. A právě to mohl být i případ mohutné paní Ewansové.
Stejnému nebezpečí se vystavuje řidič, který se nepřipoutá. Jakou má vystřelující airbag sílu, sledujte na videu: