Rok 2007 na silnicích: nová fabia a vyšší pokuty v zahraničí

aktualizováno 
S novým rokem se dostaví i řada změn na silnicích, v prodeji aut a v plánování dalších novinek. Je s nimi také spojeno množství otazníků, jak vše dopadne. Rušný bude nastávající rok nejen pro české řidiče. Hodně změn a úprav se chystá v celé Evropě, upozorňuje rakouský autoklub ÖAMTC. Všeobecným trendem je zpřísňovaní sankcí za přestupky.

Česká automobilka letos představí novou fabii. Naváže malá škodovka na úspěchy předchůdkyně? | foto: Škoda auto

?Na dálnicích se začalo vybírat mýtné za jízdu kamionem. Mýtné platí pro nákladní vozidla a autobusy s hmotností nad 12 tun na přibližně 970 kilometrech českých dálnic a rychlostních silnic. Průměrná sazba činí 4,05 koruny za kilometr. Kolik na tom stát skutečně vydělá (plánuje příjmy osm miliard korun ročně), sníží mýto počet náklaďáků na přeplněné dálnici D1? Osvědčí se stárnoucí technologie výběru mýta a vydrží u stojanů naftové agregáty? Začne se vybírat i za jízdu po vybraných silnicích 1. třídy? ČTĚTE...

?Naváže nová Škoda Fabia na svou předchůdkyni, která zajistila automobilce růst a českým rodinám dala moderní a spolehlivý automobil s menším prostorem, než byli dříve zvyklí u felicií a favoritů? Zaujme tuzemský trh velice praktická a asi i levná Dacia Logan kombi?

?Rok 2007 může být jedním z posledních, kdy se v Praze nebude vybírat poplatek za vjezd do centra. Představí hlavní město už letos konkrétní představu o mýtném?

?V červnu přivítá Brno tradiční autosalon. Bude pokračovat ve svém provinčním charakteru nebo se mu podaří zaujmout roli významné přehlídky automobilové produkce střední a východní Evropy?

?Začnou se v Česku prodávat auta vyrobená v Číně? A jak uspěje korejská Kia cee´d se sedmiletou zárukou, o jejíž výrobu se stará žilinská továrna?

?Jakou další novinku představí Škodovka? Na řadě může už být nejstarší model ve výrobním programu, Superb.

?Objeví se na silnicích více policistů, aby měl přísnější bodový systém ještě  větší přínos pro bezpečnost?

?Dočká se silniční zákon změny? Nový zákon, který zavedl mimo jiné bodový systém za prohřešky za volantem zabral. Řidiči se zklidnili a především výrazně klesl počet obětí dopravních nehod. Politici však už začínají mluvit o změnách v zákonu. Kromě napravení absolutních nesmyslů navrhují zmírnění sankcí za přestupky. VÍCE ZDE...

Evropa zpřísňuje
Při porušení pravidel silničního provozu, za překročení rychlostních limitů, jízdu bez bezpečnostních pásů či pod vlivem drog a alkoholu budou muset řidiči od března sáhnout mnohem hlouběji do kapsy.

!Od třetího měsíce letošního roku mohou finanční tresty za dopravní delikty ve všech zemích Evropské unie překročit hranici 70 eur (téměř dva tisíce korun). Se zřetelným zvýšením počítají zejména v Itálii a v Německu. Ve Švédsku jej přijali již od října loňského roku a za překročení rychlosti nyní hrozí v zemi až dvojnásobně vyšší pokuty.

!V zemi tří korunek se nevyplatí zapomenout ani na zapnuté bezpečnostní pásy. V případě prohřešku zaplatí dospělý 1500 švédských korun (asi 4600 Kč), pokud se však bude jednat o dětského pasažéra, je pokuta ještě o tisíc švédských korun vyšší (celkem tedy kolem 7600 korun).

!Ve Stockholmu se začne v první polovině roku platit při vjezdu do centra mýtné, opatření se však nemá dotknout automobilů se zahraniční poznávací značkou.

!Zatímco ve Švýcarsku řidiči za roční dálniční známku mírně ušetří, neboť její cena byla oproti loňsku snížena z 27 na 26,50 eur, v Česku se sice nemění cena, ale délka platnosti kupónů, připomíná rakouský autoklub. Motoristé tak sice zaplatí stejnou sumu jako loni za dvouměsíční a patnáctidenní známky, ty nové ale platí jen jeden měsíc respektive týden.

!Ve Švýcarsku, stejně jako v některých skandinávských zemích, se při výpočtu výše pokuty při velmi závažných proviněních (například při jízdě s obsahem alkoholu nad dvě promile) vychází z aktuálních finančních příjmů zadrženého.

!Radost nebudou mít ani řidiči kamionů při cestě do Maďarska. Tamní roční dálniční kupón pro nákladní vozy s hmotností nad 12 tun podražil o 15 procent na 219 000 forintů (kolem 24 000 korun).

!Platba takzvaného Congestion Charge (poplatku z přetížení) má v únoru vstoupit v platnost v Londýně a bude se týkat i mezinárodní nákladní dopravy. Od finančních nákladů budou osvobozena pouze vozidla s nízkou úrovní škodlivých spalin, registrované autobusy, minibusy či motocyklisté. Způsob výpočtu mýtného ani jeho výše však ještě nebyly oznámeny.

!Změny v dopravních předpisech přichystala i Černá Hora. Stejně jako v Česku musejí mít automobily rozsvícené reflektory i přes den a do povinné výbavy přibyla výstražná vesta. Při nerespektování nařízení hrozí motoristům pokuta 30 eur (zhruba 825 korun).

Autoři: , ,

Nejčtenější

Zpovykaná Evropa přestává automobilky bavit. Brexit je poslední kapka

Ilustrační snímek

Honda během jednoho dne dost jasně ukázala Evropě, jak dnes vidí svět kolébku automobilismu. Kontinent, kde motorismus...

Kráska za volantem fekálního vozu: Práci mužům neberu. Nechtějí ji dělat

Ženy za volantem: Veronika Viktorinová jezdí s fekálním vozem

Tlačí se do profese, která odjakživa patřila mužům. Však si od nich na cestách také občas vyslechnou něco peprného....

Umělec u soudu žádá Škodu o stažení SUV a nově i ráfků pro Scalu

Návrhy designu SUV značky Škoda od malíře a designéra Vlada Vovkaniče

Malíř a designér Vlado Vovkanič požaduje, aby společnost Škoda Auto stáhla z trhu vozy Kodiaq a Karoq i modely kol Vega...

S nejmenšími auty je amen. Regule je prodražují a elektřina je nespasí

Fiat 500

Nejmenší auta jsou ohrožený druh, Volkswagen a PSA naznačují, že nové generace VW UP! nebo Peugeotu 108 se nedočkáme....

Problém s oxidy dusíku vyřeší zrušení limitů pevných částic, míní expert

Ilustrační snímek

V Německu je překračování hodnot škodlivin v autodopravě diskutovaným tématem. Přibývá měst, kde na některých úsecích...

Další z rubriky

Zpovykaná Evropa přestává automobilky bavit. Brexit je poslední kapka

Ilustrační snímek

Honda během jednoho dne dost jasně ukázala Evropě, jak dnes vidí svět kolébku automobilismu. Kontinent, kde motorismus...

S nejmenšími auty je amen. Regule je prodražují a elektřina je nespasí

Fiat 500

Nejmenší auta jsou ohrožený druh, Volkswagen a PSA naznačují, že nové generace VW UP! nebo Peugeotu 108 se nedočkáme....

Trump tlačí na zavedení cel na dovoz aut, protože ohrožují bezpečnost USA

Čínská automobilka GAC se představuje na autosalonu v Detroitu.

Americké ministerstvo obchodu by mělo v neděli dodat prezidentovi Donaldu Trumpovi své stanovisko, zda dovoz automobilů...

Najdete na iDNES.cz