Rok 2007 na silnicích: nová fabia a vyšší pokuty v zahraničí

aktualizováno 
S novým rokem se dostaví i řada změn na silnicích, v prodeji aut a v plánování dalších novinek. Je s nimi také spojeno množství otazníků, jak vše dopadne. Rušný bude nastávající rok nejen pro české řidiče. Hodně změn a úprav se chystá v celé Evropě, upozorňuje rakouský autoklub ÖAMTC. Všeobecným trendem je zpřísňovaní sankcí za přestupky.

Česká automobilka letos představí novou fabii. Naváže malá škodovka na úspěchy předchůdkyně? | foto: Škoda auto

?Na dálnicích se začalo vybírat mýtné za jízdu kamionem. Mýtné platí pro nákladní vozidla a autobusy s hmotností nad 12 tun na přibližně 970 kilometrech českých dálnic a rychlostních silnic. Průměrná sazba činí 4,05 koruny za kilometr. Kolik na tom stát skutečně vydělá (plánuje příjmy osm miliard korun ročně), sníží mýto počet náklaďáků na přeplněné dálnici D1? Osvědčí se stárnoucí technologie výběru mýta a vydrží u stojanů naftové agregáty? Začne se vybírat i za jízdu po vybraných silnicích 1. třídy? ČTĚTE...

?Naváže nová Škoda Fabia na svou předchůdkyni, která zajistila automobilce růst a českým rodinám dala moderní a spolehlivý automobil s menším prostorem, než byli dříve zvyklí u felicií a favoritů? Zaujme tuzemský trh velice praktická a asi i levná Dacia Logan kombi?

?Rok 2007 může být jedním z posledních, kdy se v Praze nebude vybírat poplatek za vjezd do centra. Představí hlavní město už letos konkrétní představu o mýtném?

?V červnu přivítá Brno tradiční autosalon. Bude pokračovat ve svém provinčním charakteru nebo se mu podaří zaujmout roli významné přehlídky automobilové produkce střední a východní Evropy?

?Začnou se v Česku prodávat auta vyrobená v Číně? A jak uspěje korejská Kia cee´d se sedmiletou zárukou, o jejíž výrobu se stará žilinská továrna?

?Jakou další novinku představí Škodovka? Na řadě může už být nejstarší model ve výrobním programu, Superb.

?Objeví se na silnicích více policistů, aby měl přísnější bodový systém ještě  větší přínos pro bezpečnost?

?Dočká se silniční zákon změny? Nový zákon, který zavedl mimo jiné bodový systém za prohřešky za volantem zabral. Řidiči se zklidnili a především výrazně klesl počet obětí dopravních nehod. Politici však už začínají mluvit o změnách v zákonu. Kromě napravení absolutních nesmyslů navrhují zmírnění sankcí za přestupky. VÍCE ZDE...

Evropa zpřísňuje
Při porušení pravidel silničního provozu, za překročení rychlostních limitů, jízdu bez bezpečnostních pásů či pod vlivem drog a alkoholu budou muset řidiči od března sáhnout mnohem hlouběji do kapsy.

!Od třetího měsíce letošního roku mohou finanční tresty za dopravní delikty ve všech zemích Evropské unie překročit hranici 70 eur (téměř dva tisíce korun). Se zřetelným zvýšením počítají zejména v Itálii a v Německu. Ve Švédsku jej přijali již od října loňského roku a za překročení rychlosti nyní hrozí v zemi až dvojnásobně vyšší pokuty.

!V zemi tří korunek se nevyplatí zapomenout ani na zapnuté bezpečnostní pásy. V případě prohřešku zaplatí dospělý 1500 švédských korun (asi 4600 Kč), pokud se však bude jednat o dětského pasažéra, je pokuta ještě o tisíc švédských korun vyšší (celkem tedy kolem 7600 korun).

!Ve Stockholmu se začne v první polovině roku platit při vjezdu do centra mýtné, opatření se však nemá dotknout automobilů se zahraniční poznávací značkou.

!Zatímco ve Švýcarsku řidiči za roční dálniční známku mírně ušetří, neboť její cena byla oproti loňsku snížena z 27 na 26,50 eur, v Česku se sice nemění cena, ale délka platnosti kupónů, připomíná rakouský autoklub. Motoristé tak sice zaplatí stejnou sumu jako loni za dvouměsíční a patnáctidenní známky, ty nové ale platí jen jeden měsíc respektive týden.

!Ve Švýcarsku, stejně jako v některých skandinávských zemích, se při výpočtu výše pokuty při velmi závažných proviněních (například při jízdě s obsahem alkoholu nad dvě promile) vychází z aktuálních finančních příjmů zadrženého.

!Radost nebudou mít ani řidiči kamionů při cestě do Maďarska. Tamní roční dálniční kupón pro nákladní vozy s hmotností nad 12 tun podražil o 15 procent na 219 000 forintů (kolem 24 000 korun).

!Platba takzvaného Congestion Charge (poplatku z přetížení) má v únoru vstoupit v platnost v Londýně a bude se týkat i mezinárodní nákladní dopravy. Od finančních nákladů budou osvobozena pouze vozidla s nízkou úrovní škodlivých spalin, registrované autobusy, minibusy či motocyklisté. Způsob výpočtu mýtného ani jeho výše však ještě nebyly oznámeny.

!Změny v dopravních předpisech přichystala i Černá Hora. Stejně jako v Česku musejí mít automobily rozsvícené reflektory i přes den a do povinné výbavy přibyla výstražná vesta. Při nerespektování nařízení hrozí motoristům pokuta 30 eur (zhruba 825 korun).

Autoři: , ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Hra o centimetry. Kamiony na pražské křižovatce lámou značky a semafory

Kamiony a autobusy mají potíže ve zúžení  na rozkopané křižovatce ulic Radlická...

Oprava tramvajové trati na pražském Smíchově od začátku prázdnin komplikuje dopravu. Dělníci se nově přesunuli na...

Škoda po sto letech míří do jedné stopy. Projeli jsme elektromoped Klement

Otestovali jsme Klementa – koncept městské mobility od Škoda Auto

Klement klame tělem. Zpovzdálí se tváří jako hodně drahé a extravagantní kolo. Ale Klement bicykl není, jeho pedály...

Další z rubriky

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Milovat i nenávidět elektroauta, která nikdo nechce. Šéf BMW musí umět obojí

BMW Vision M Next

U VW je to jasné, tam jsou všichni do elektroaut zamilovaní, aspoň navenek. S jejich rozmachem spojili vládci německého...

Na červenou se na přejezd nejezdí. Závory jdou v nouzi prorazit

Závory u přejezdu ve středočeském Pavlově ovládá...

Osobní auto má i s posádkou hmotnost obvykle od 1 500 kilogramů do dvou a půl tuny. Obyčejná malá lokálka má desetkrát...

Najdete na iDNES.cz