Na sněhu jsou řidiči opatrní, nebezpečí ale číhá i na zdánlivě suché silnici

Na sněhu jsou řidiči opatrní, nebezpečí ale číhá i na zdánlivě suché silnici | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Řidiči se bojí, míří do škol smyku

  • 7
S přibývajícím sněhem roste počet zájemců o kurzy bezpečné jízdy. Na možné nebezpečí, které na silnicích hrozí při častém střídání sněžení, deště a tání, upozorňují i policisté.

Martin Horejšovský jel před týdnem do Berlína. Ve vánici dostal smyk a skončil se svým zánovním vozem Renault Laguna jen deset centimetrů od svodidel.

Událost ho tak vylekala, že se ihned přihlásil do mosteckého Centra výuky bezpečné jízdy, známého jako polygon Most.

Podobných řidičů jsou desítky. Kurzy jízdy v náročných podmínkách jsou v těchto dnech a v panujícím počasí, kdy silnice pokrývá sníh a led, plné. Není výjimkou, že běží i tři denně.

"Zájem o kurzy je stálý. V tomto období ale řidiči reagují i na to, že vidí bílo, pak zase břečku a za chvíli led,“ říká Dušan Matouš, mluvčí mosteckého autodromu, který Centrum výuky bezpečné jízdy provozuje.

Ten, kdo by se ale rychle chtěl doučit jízdu za ztížených podmínek, má smůlu. Když se dnes zájemce přihlásí, vezmou jej na autodrom až v březnu.

Kromě dvou hodin teorie čeká účastníky šest hodin praktických cvičení na posuvných a kluzných plochách, v zatáčkách a v dalších nebezpečných prostředích, která se na silnicích občas vyskytují.

"Dokážeme nasimulovat různé krizové momenty na silnici. Řidiči si je zkoušejí znovu a znovu projet a při tom dostávají od instruktora rady vysílačkou. Postupně jim správné reakce na nebezpečné situace vejdou do krve,“ uvedl Matouš.

"Nutně potřebuji umět reagovat v krizových situacích na sněhu a ledu,“ vysvětluje Martin Horejšovský z Jablonce důvody, které jej přivedly na mostecký polygon. Na cestách tráví většinu roku, navrhuje pro menší firmu roboty, které pak využívají i velké automobilky. A sám shání také zákazníky. "To pak objíždím skoro celou Evropu bez ohledu na počasí,“ dodal.

Policie: V horách jsou lidé opatrnější
Podobných lidí přibývá. Za uplynulý rok se jich ve výukovém centru v Mostě vystřídalo deset tisíc. Zájem mají jednotlivci i firmy, které tu nechávají školit své řidiče. Není výjimkou ani to, že se na polygon vrátí třeba na speciální noční kurz.

"Je potřeba jezdit v tomto počasí opatrně. Stane se, že sníh přes den na sluníčku taje a je těžký a mokrý, a může dojít ke smyku. Roztátý pak zase v noci umrzne. S těmito variantami je potřeba počítat,“ upozornila Marie Pivková z chomutovské policie.

"K většině těžkých nehod při tomto počasí ale nedochází na horách, tam jsou řidiči opatrnější skoro automaticky. Pak ale podcení přehledný rovný úsek na široké silnici pod horami. Část je třeba ve stínu, takže se na ní drží námraza, i když je silnice dobře upravená,“ doplňuje.